Zıpkınla Balık Avı Tüyoları

zıpkınla balık avı tüyoları

Bu yazıda zıpkınla balık avı ile ilgili birkaç deneyimimden bahsedeceğim su altı avcılığında avımızın özelliklerini tanımamızın önemli olduğunu düşünüyorum. Avımızı ne kadar iyi tanırsak avlama olasılığımız o kadar artacaktır.

Zıpkınla Balık Avı Balık Davranışları

Balıklar beslenmeyle uğraştığı zamanlarda daha dalgın olurlar nasıl biz yemek yerken dikkatimizin büyük bir kısmını yemeğe veriyorsak balıklarda yosun, midye kurt vb. besinleri yerken daha dikkatsiz davranabilirler. Böyle zamanlarda balıkları avlama şansımız artar.

Zıpkın Nasıl Tutulur?

Su altı avcılığında zıpkınımızı ne kadar destekli sağlam tutarsak zıpkının şişi nişan aldığımız noktaya o kadar yakın gider. Bu nedenle zıpkının kabzasını kavramaya uygun olması gerekir. Nasıl bir silah ile uzağa nişan alırken destekli tuttuğumuzda isabet oranı artıyorsa zıpkında da bu böyledir. Hatta kavramayı arttıran güzel bir eldiven alabiliriz. 90’lık ve daha uzun zıpkınlarda hareketli bir avda zıpkını iyi kavramadıysanız balığa isabet almaya çalışırken zıpkını uç kısmında çok oynama olur ve ayrıca tetiğe bastığımızda zıpkın geri teber zıpkının uç kısmı hava kalkar. Zıpkınla avlanırken sürekli,  atış yaptığımız kolumuzla zıpkını tutarsak bir süre sonra bu kolumuz yorulur ve isabet oranımız düşer ara sıra kolumuzu dinlendirmemiz faydalıdır.

Zıpkınla Balık Avında İsabetli Atışlar

Orta uzaklıkta ki hedeflere isabet oranının yüksek olduğunu düşünüyorum bu mesafelerde balıklar kendilerini daha güvende hissettiklerinden hızlı hareket etmiyorlar ve isabet oranı artıyor. Tabi bu bir tahmindir. Ayrıca balıkların koku alma duyuları çok kuvvetli olduğundan bir miktar yosun alarak zıpkınınıza dalış kıyafetinize  sürerek beklide kokumuzu bir miktar maskeleyebiliriz. Zıpkınla avlanırken hava dalgalı ise dalga yönünde ilerleyerek avımıza daha sesiz yaklaşabilirsiniz.

Zıpkınla Balık Avında Dalış Bıçağı

Dalış bıçağı su altı avcılığının vazgeçilmezlerindendir. Hem sizi güvende hissettirir. Hem de avınızı çok fazla acı çekmeden öldürmenize yardımcı olur. Bu bıçakların bacağa veya kemere bağlanan modelleri vardır. Bacağa bağlana modelleri genelde biraz rahatsız eder. Dalış kemerine bağlanan model daha kullanışlıdır. Avınızı yakaladığınızda iki gözünün bir iki santimetre arkasına başının üstüne bıçağınızı batırırsanız avınızın çabuk bir şekilde ölmesini sağlayabilirsiniz.

Zıpkınla Balık Avı Sonrası Lastik Bakımı

Zıpkın lastiği belli bir süre sonra içerisinde kalan tuz kristalleri ve mineraller nedeniyle lastiğin bağlandığı yerden ve temas noktalarından yıpranmaya ve açılmaya başlar. Hatta belli bir süre sonra kopabilir. Zıpkınla avlandıktan sonra sudan çıkınca imkânımız varsa “ 45- 50 °C” sıcaklıkta suyla yıkamanızı öneririm böylelikle lastiğiniz tuz kristallerinden arınır.

Zıpkınla Balık Avı Hangi Saatlerde Yapılır?

Sabah saatlerinde avlanmanızı öneririm. Bu saatlerde büyük balıklar kıyıya fazla yanaşır. Çok fazla balık olur. Avlanırken çok gergin olmamalıyız. Bu gerginliği ve ani hareketleri balıklar görür ve hisseder. Güzel bir balık gördüğümüzde heyecana kapılmak yerine soğukkanlı olmalıyız. Buda başarılı olma ihtimalimizi arttırır.

Zıpkınla Balık Avında Dalış Süresi

Zıpkınla dalış yaparken nefes tutma sürenize göre dalmanız çok önemlidir. Çıkarken ihtiyacımız olan süreyi de hesaplamamız gerekir. Bu nedenle kolunuzda kronometre(süreölçer) özelliği olan bir saat olması çok önem taşır.

Zıpkınla Balık Avında Kulak Eşitleme Teknikleri

Dalmadan önce kulağınıza gelen basıncı dengelemek için kulak eşitleme yapmamız çok önemlidir. Kulak eşitlemeyi “ 2-3” metrede bir ağzımız kapalı iken yutkunarak veya burnumuz kapalı iken burnumuza hava üfleyerek yapılır. Kulak eşitlemeyi öncelikle öğrenmeniz gerekir. Kulak eşitlemede kullanılan başlıca teknikler Valsala, Frenzel ve Tonybee manevrasıdır. Bu tekniklerin hangisini uygulayacağınız sizin fizyolojik yapınıza bağlıdır.

Zıpkınla Balık Avında Atış Tüyoları

Avladığımız balık dipte ise zıpkını sıktığımızda yerçekimi etkisiyle zıpkın şişi daha hızlı gidecektir. Dalış sürenizin yarısını su altında yarısını da çıkışa ayırmalıyız. Derinde suyun dibinde yukarıya göre görüş daha fazladır. Genelde balıkların üzerindeki yanal çizginin hizasında balıkların omurgaları geçer buraya zıpkınız isabet ettiğinde omuru zedelenen balık hareketsiz kalır. Ve kaçma ihtimali kalmaz. Su çok bulanık olduğunda balıklar sizi tanımlayamadığından çok ürkek davranırlar sizi yaklaştırmazlar. Balıklar vücudunuzun ne kadar küçük bir kısmını görürse sizden o kadar az ürkerler. Bacaklarınızı birbirine mümkün olduğunca birbirine yakın tutun. Akıntılı bölgelerden uzak durun. İsabet alırken balığının tamamını düşünmeden, sadece istediğiniz noktaya odaklanarak atış yapın bu başarı ihtimalini arttırır.

Zıpkınla balık avı ile ilgili daha fazla bilgi için Zıpkın kategorisine göz atın!

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments