Zıpkınla balık avı başlangıç, zıpkın avı tüyoları

Zıpkınla balık avı başlangıç, zıpkın avı tüyoları

Her sporda olduğu gibi zıpkın ile balık avında da başlangıçta belli bir süre ile birtakım tecrübeler kazanmak gerekir. Başlangıçta belki zıpkını kullanmak biraz zor gelebilir, hedefimizi bulmakta zorlanabiliriz. Bunlar çok doğal şeylerdir. Balık avlayamadığımızda hevesimiz azalabilir. Ben bu spora başlayan arkadaşlar için elde ettiğim tecrübeleri aktarmaya çalışacağım.

Genel olarak bu sporu yaparken su altında farklı bir ortamda bulunuruz. Kara avcılığından farklı olarak bizi zorlayan noktalar vardır. Bu noktalar belli ölçüde yetenek ve tecrübe gerektirir. Bu doğrultuda yeteneklerimiz arttıkça başarı şansımız ve aldığımız verim artacaktır. Yazıda anlatacağım çeşitli egzersizlerle yeteneklerimizi artırabiliriz.

zıpkınla mırmır avı
Zıpkınla Mırmır Avı

Bu sporda avımızı silahımızı ve kendimizi ne kadar çok tanırsak o kadar çok başarılı olacağımıza inanıyorum. Avlarımızın nerede yaşadığını neleri sevdiğini bize ne kadar mesafede durduğunu ve hangi hareketlerden ürktüğünü çözmemiz gerekiyor. Kullandığımız zıpkının çeşitli boylarda, çeşitli şekillerde ve çeşitli kuvvetlerde olanları piyasada mevcuttur.

Avlanırken kendimizi su altına adapte etmemiz gerekir. Su altı avcılığında yaygın olarak kullanılan kabul görmüş yöntemler vardır. Bu yöntemlerin temelini hareketsiz kalma ava sessizce yaklaşma ve ava görmeyeceği açılardan yaklaşma oluşturur. Su altı avcılığında ava çıktığımız zamanın da çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca avlandığımız yerde çok önemlidir. Bu sporda avımızın tercih ettiği belli özelliklere sahip yerler vardır. Bunları yazımın ilerisinde anlatacağım.

Avımız bizi duyuları ile algılar. Bildiğim kadarıyla balıklar titreşimleri ve sesleri çok iyi algılamaktadır. Görme yetileri de gelişmiştir avımıza atış yaptığımızda avımız zıpkın çıkan sesten dolayı ani bir refleksle öne doğru kaçacaktır. Doğru noktaya isabet aldığımızda zıpkınımız da yeterli kuvvete sahipse avınız bu refleksi gösteremeden şiş balığa saplanacaktır. Burada en önemli noktalardan biri isabetimizin ve mesafemizin doğru olmasıdır.

Zıpkın Avında Avını Tanımak

Kimi balık yukarıda gezer, kimi balık orta suda gezer, kimi balık da yüzeye yakın gezer. Su altı avcılığında en önemli unsurlardan biri kendimizi ve başkalarını yaralamamaktır. Avlandığımız alanda yüzen insanların olmaması veya yakınlarda böyle bir imkan yoksa yüzen insanlara yeteri kadar uzak mesafede avlanmamız önemlidir. Kendimizi yaralamamak ve zarar görmemek için için gerekli ekipmanları kullanmalıyız. Örneğin zıpkını kurarken lastikte kayma olabilir lastiğin kaplini elimize zarar verebilir. Bu nedenle eldiven kullanmalıyız.

Dalış kıyafeti kullanmıyorsak hipotermi geçirmemek için suda kalma sürelerine dikkat etmeliyiz. Ayrıca avlanmaya eküriniz olmadan gitmemeliyiz. Avlanması yasak olan yerlerde avlanmamalıyız. Örneğin: Liman ağızları, dere ağızları, balık yumurtlama alanları, insanlara yakın olan alanlar.

Yazımın başında her balığın sevdiği alanların olduğundan bahsetmiştim. Ona birkaç örnek vereyim. Örneğin : kefaller genellikle şerit yosunlar üzeri ve kumluk alanlarda sürüler halinde gezerler. Sinarit balıkları yaz aylarında yeni yetişen şerit yosunlar, dere ağızları ve benzeri yerlerde bulunur. Mırmır balığı çoğu zaman kumluk alanlarda gezer. Levrek ve Zargana balıkları, gümüş balıkların takip eder gümüş balıklarının yakınlarında genellikle levrek vardır. İzmarit ve kupa balıkları 6-7 metre derinlikten başlayarak yosun kümeleri üzerinde beslenirler. Akya ve amberjack balıkları izmarit ve kupa balıkları ile beslendiğinden bu balıkların civarında gezerler. Tekir ve barbun balıkları yeni yetişen yosunların dibinde bulunan kumlu kısımlarda beslenirler. Çupra balıkları genellikle kayalık alanlarda ve midyelerin bulunduğu alanlarda gezerler. Sarpa balığı yosunlarla beslendiği neden genellikle kahverengi yosunları yerler ve bu yosunların olduğu alanlarda bulunurlar.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments