Zıpkın Avı

zıpkın avı

Dalış Kıyafeti Giyme

Zıpkınla  balıkavı çok maliyetli bir spor değildir. Bir seferlik aldığınız ekipmanlar iyi kullanırsanız size uzun süre yetecektir. İlk olarak size dalış kıyafeti nasıl giyileceğini anlatayım. Dalış kıyafetinin üst parçasının kolların girdiği kısım ve baş kısmı aynı noktadan tutularak su girmeyecek şekilde tutarak kapatılır. Gövde kısmından bir miktar sıcak su ve şampuan dökülür. Ön kısmı kapatılarak biraz çalkalanır. Üst kısmı giyilmeye hazırdır. Daha sonra kıyafetin alt kısmı da benzer şekilde yapılır. Alt kısmın ayak ucaları kapatılır ve bel kısmından içeriye sıcak su ve bir miktar şampuan dökülür. Çalkalandıktan sonra giyilmeye hazırdır.

Dalış Kıyafeti Seçimi

Dalış kıyafeti alırken zıpkın dayama peti olanları almanızı öneririm. Çünkü 90 lık ve daha uzun boylardaki zıpkınları ve sert lastikli zıpkınları diyaframımıza dayayıp zıpkın lastiğini çektiğimizde gözsümüzü ağrıtır.

Dalış ağırlık miktarı ayarlama

Su altında avlanmak ve dalış yapabilmek için dalış ağırlıklarına ihtiyacımız vardır. Dalış ağırlıkları sırta, bele ve bileklere takılır. Sırta genellikle dört kilo civarı dalış ağırlığı takılır. Bu ağırlıklar dört adet birer kiloluk kurşun ağırlıktan  oluşur. Bele ise 2 şer kiloluk ve birer kiloluk ağırlıklardan takılır. Bele takılan kemere 2 şer ve birer kiloluk ağırlıklardan ihtiyaç kadarı takılır ve kemer kapatılır. Bileğe takılan kurşun ağırlıklar 500 gr olmak üzere her bir ayağa birer tanedir. Bu ağırlıklar genellikle cırt cırtlıdır. Aldığımız dalış kıyafetinin kalınlığı arttıkça hareket kabiliyetimiz belli bir ölçüde azalır. Dalış yaparken takmanız gereken ağırlığı şöyle hesaplayabilirsiniz. Her 10 kiloluk vücut ağırlığı için 1 kilo ağırlık gerekir. Örneğin 90 kiloluk bir kişi için 9 kilo ile 10 kilo arası ağırlık yeterlidir. Bu ağırlıkların 4 kilosunu sırta, 1 kilosunu bileklere ve geri kalan 4 kiloyu ise ağırlık kemerine takabiliriz. Böylelikle ağırlığı eşit olarak dağıtmış oluruz.

Zıpkın Avında Dalış kemeri seçimi

Delikli ve çentikli dalış kemerleri tokalı ve sıkıştırmalı dalış kemerlerinden daha kullanışlıdır ve kaymazlar. Derine daldığınızda tehlikeli ve ani şekilde suyun dışına çıkmanızı gerektiren durumlarda dalış ağırlıklarından hızlı bir şekilde kurtulmanız gerekebilir. Bu yüzden kemer kolay çıkartılabilir olmalıdır.

Ayak ağırlıklarımız ayaklarımızı suyun altında tutmamızı sağlar. Eğer avlanırken paletlerimiz su yüzeyinde olursa çıkan sesten dolayı balıklar kaçar. Sırta takılan ağırlık yeleğe benzer ve tokası vardır. Eğer ağırlıklarınızı taktığınızda nefes verdiğinizde batmaya başlıyorsanız doğru miktarda ağırlık takmışsınız demektir. Dalış yaptığınızda varsa zemindeki büyük kayaları ve uzun yosunları gizlenmek için kullanabilirsiniz. Su altında avlanacaksak kulak eşitleme olayını öğrenmemiz gerekir.

Zıpkın Avında Kulak eşitleme

Su altında avlanacaksak kulak eşitleme olayını öğrenmemiz gerekir. Kulak eşitleme metotların dan en kolayı valsala metodudur. Valsala metodu 12metre derinliğin altındaki derinliklerde kulağımıza gelen basıncı bertaraf etmez. Frenzel metodu en sağlam olanıdır. Uzmanlar kulak eşitlemeyi ilk olarak dalmadan önce daha sonra her iki metrede bir yapmamızı öneriyor. Kulak eşitleme işlemi bu şekilde yapıldığında daha kolay bir şekilde derinlere dalına bileceği söyleniyor. Her şeye rağmen kulağınızda ağrı hissederseniz fazla zorlamayın en önemlisi sağlıktır.

Nefes eğitiminden önce

Vücudumuz enerji üretmek için oksijen kullanır ve enerji reaksiyonları sonucunda karbondioksit açığa çıkar. Vücudumuzda genel olarak %21 seviyesindedir. %10’ un altına düştüğünde vücut koruma moduna geçer ve baygınlık oluşur. Nefesimiz tuttukça kandaki karbondioksit miktarı artar. Belli bir seviyeyi geçtiğinde vücut diyafram kası ile tepki verir. Ve tekrar nefes almamız için uyarı oluşturur. Dalışa geçmeden önce yüzeyden sakince nefes alıp vermeli yeteri kadar dinlenmeliyiz. Gevşemeli rahatlayarak nefes alıp vermeli ve dalışa geçmeliyiz. Normal bir insanın akciğerleri üç litre hacmindedir. 10 metre daldığımızda  akciğerlerimizin hacmi 1.5 litreye yani yarıya düşer. Daldığımızda vücudumuz ilk tepkiyi verdiği anda veya öncesinde sudan dışarı çıkmaya başlamalıyız. Yani diyaframımız kasılmaya başladığında veya öncesinde. Genel kural olarak bir sonraki dalıştan önce su altında kaldığımız sürenin en az iki katı süre  su yüzeyinde dinlenmeli ve nefeslenmeliyiz.

Zıpkın avı hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için sitemizin Zıpkın kategorisine göz atın!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mustafa Degirmenci
Mustafa Degirmenci
4 ay önce

Ağırlık hesaplama.. Kulak eşitleme.. Bilgiler yanlış.. Gözden geçirilmesi ve düzeltilmesi gerekiyor..

Admin
Yönetici
4 ay önce

Haydi gerekli düzeltmeleri beraber yapalım. Hatalarımızı görmek güzeldir.