Zargana Balığı

zargana balığı

Zargana balığı, diğer isimleri : Sargan, Zargan, Deniz Çulluğu, İğne Balığı

İngilizce : Garfish, Needlefish, Garpike

Bilimsel adı: Belone Belone

Kayıt altına alınmış en uzun zargana balığı 104 cm’dir. Yaygın uzunlukları 45 cm‘dir. Kayıt altına alınmış en ağır zargana balığı 1.4 kg‘dir.

Zargana balığının okyanuslar ve denizlere dağılım haritası

zargana balığı haritası
Zargana balığı dağılım haritası
Kaynak : marlin.ac.uk

Zargana balığı Akdeniz ve Doğu Atlantik’te bulunur. Zargana balığı(Belone Belone) üç alt türü vardır.

Belone belone euxini : Azak Denizi, Adriyatik ve Akdenizin Kuzey kıyıları, Türkiye’de ise Kuzey Ege, Karadeniz , Marmara’da bulunan zargana balığı alt türüdür.

Belone belone acus : Kanarya Adaları, Azor Adaları, Cape Verde, Atlantik ve Akdeniz’de bulunan zargana balığı alt türüdür.

Belone belone gracilis :Akdeniz’de Fransa’dan Doğu Atlantik’te Kanarya Adalarına olan kısımda bulunan zargana balığı alt türüdür.

Zargana balığı özellikleri

Zargana balıklarının alt çeneleri, üst çenelerinden daha uzundur. Yaz aylarında sığ sularda bulunan zarganalar kış aylarında derin sulara çekilirler. Zargana balıklarının kılçıkları ve ana iskeleti yeşildir. Zargana balıklarında ki bu yeşil rengin kaynağı tamamen doğal ve zararsız olan biliverdin” pigmentidir.

Zargana balığı için, uskumru rehberi ve uskumru koruyucusu isimleri de kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise insaların, zarganaların uskumru sürülerine liderlik etmeleri ve uskumru balıklarını koruduğuna inanmalarıdır.

Zargana avı teknikleri ve Zargana avında kullanılan materyaller

Yemli veya ipekli zargana takımı. Zarganalar su üstüne yakın yüzdüklerinden en iyi takım şamandıralı takımdır. Oltamızın misinası en fazla 0.25 mm olmalıdır. Zarganalar çok huylu balık olduğu için misina incledikce balık tutma şansımız artacaktır. Beden 90 cm olup fluorokarbon misinadan 0.18-0.20 olabilir. Eğer deniz dalgalı ve akıntılıysa 100-110 cm’e kadar uzatabiliriz. Takımımız da kullanıcağımız iğne 8 veya 9 numara çapraz siyah iğne yada sinek iğnedir. Benim tercihim mustad 8 numara siyah iğnedir. Şamandıra renkli zargana topudur.

Zargana avında genelde kıyıdan yemli veya sahte ile atçek yöntemleri kullanılır. Ancak en çok kullanılan yöntem yemli at çek yöntemidir. Bu yöntemde yukarıda anlatılan şamandıralrı takım kullanılır. Kıyıdın at çek yönteminde ipek de kullanılır. İpek daha çok hareketli tekneden salma yönteminde kullanılır.

Dalgasız havalarda zargana avı çok zevklidir. Bir de yemi kovalayan zarganayı görebiliyorsanız aldığınız haz katlanır. Dalgalı havalarda da zargana avı yapılabilir. Zargana yakaladığınızda genelde suyun dışına fırlar çırpınmaya başlar. Ani tasmalamalarda zargana kancadan kurtulabilir. Bu yüzden zargana (olta iğnesine)kancaya yakalandığında sabit hızla oltamızın makarasını sarmamız gerekir. Sarma hızımız ne çok hızlı ne de çok yavaş olmalı.

Zargana avında yem seçimi

Zargana avında silikonlar, sahteler, ipekler kullanabilirsiniz. Ama en çok tercih edilen zargana yemi balık etidir. Bu balık etini seçerken sağlam ve esnek olmasına dikkat etmeliyiz. Bunun ne deni ise zargananın yeme olan davranışı ve yeme iğne gibi saplana çok sayıda küçük dişleridir. Zargana yemi ağzına alıp hareket ettiğinde oltamızı tasmalayıp sarmaya başladığımız esnada eğer kanca zargananın gagasında veya ağzının iç kısmında sağlam bir bölgeye takılmadıysa yem zargananın dişlerinde kalır ve boş kancayı çekersiniz.

Zargana avı için yem olarak balık eti seçtiysek dikkat etmemiz gereken unsurlar şunlardır. Seçtiğimiz balık eti taze olacak, bayat olursa dağılır, adeta kayış gibi olacak. Zargananın sevdiği balıklardan olacak. Örneğin: Sardalya eti , sardalya barsağı, gümüş balığı, istavrit balığı ve diğer balıkların küçük boyları da seçilebilir.

Zargananın en sevdiği yem

Zargana tutkunlarının çoğu aslında bu yemin ne olduğunu bilir. Zargananın kendi etidir. Özellikle de zargananın kuyruk kısmının iki tarafından ince uzun şekilde kesilen filetolardır. Yani ilk zargananızı yakaladıysanız artık yem aramanıza gerek yoktur. Bu yem size yeter de artar.

Zargana avı için sahte yem seçerken , sahtenin zargana avladığı balıklara benzemesine önem göstermeliyiz. Zargana avında gümüş balığı, sardalya, hamsi benzeri sahteleri tercih edebilirsiniz.

Zargana balığı faydaları

100 gr zargana balığı eti 108 kaloridir ve içerikleri şunlardır:

19,5 gr Protein
76 gr Su
3.2 gr yağ
(1.07 gr’lık kısmı
omega 3+omega 6‘dır)
213 mg Fosfor
E vitamini 0.76 mg
B5 vitamini(pantotenik asit) 0.48 mg
0.405 mg B6 vitamini
0.105 mg B2(riboflavin)
0.433 mg C vitamini
7.7 mikrogram B12 vitamini
D vitamini 5.16 mikrogram
B7(biyotin) vitamini 4.2 mikrogram
A vitamini 3.1 mikrogram
B9 vitamini(folat) 1 mikrogram
B3 vitamini(niyasin) 7.1 mg
301 mg Potasyum
79 mg Kalsiyum
62 mg Sodyum
23,4 mg Magnezyum
2,72 mg Çinko
0.610 mg Demir
0.064 mg Bakır
0,018 mg Manganez
29.5 mikrogram Selenyum
19 mikrogram İyot
Kaynak : humanitas.net
Humanitas Research Hospital

Zargana içerdiği fosfor, potasyum, omega 3, omega 6, vitaminler, mineraller, protein açısından zengin olduğu için çocuklar için oldukça faydalıdır. Ancak alerjik durumlar tespit edilmelidir. Ve doktora başvurmadan erken dönemdeki bebeklere bilinçsizce yedirilmemelidir. Doktor tavsiyesini kesinlikle öneriyoruz.

Zargana balığı fiyatları 2020

Balık halinde zargana balığının kasa fiyatı endüşük 60 TL en fazla 80 TL dir. (Mart 2020, Kaynak : gida.ibb.istanbul)

Zargana balığı nasıl pişirilir?

zargana eti
zargana eti

Zargana eti yeşilimsidir ve lezzetlidir. Zargana balığı tavada mısır unuyla ve unsuz pişirilebilir. Zargana fırında pişirilebilir. Fırında pişirilecekse etin kurumaması için soğan, domates, biber gibi sebzelerle zenginleştirilebilir.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments