Yunus balığı

yunus balığı

Yunus balığı, Dolphin , Delphinidae .

Yunus Balığı Özellikleri

Bilinen yunus balığı türü sayısı 40 civarıdır. Bunların küçük bir kısmı katlı sularda ve nehirlerde yaşar. Kalan kısmı denizlerde yaşar. Yunus balıkları etçildir. Yunus balıkları kalamar, ahtapot, deniz kabukluları ve balıklarla beslenir.

En zeki deniz canlılarındandır. Yunus balıkları çok hareketli kıvrak deniz canlılarındandır. Takla benzeri bir sürü akrobatik hareket yapabilirler. Yetişkin yunus balığı bir gün süresince 30 kg’yi geçik balık yer. Yunus balıkları akıl ve beceri konusunda maymunlarla yarışabilecek seviyededir. Yunus balığının beyni büyüklük, şekil ve kısımları açısından insan beynine benzer.

Yunus balığı ve katil balina aynı ailedendir. Yani balina grubuna dahildirler. Yunus balıkları yalnız veya gruplar halinde avlanabilirler. Genelde grup halinde avlanırlar. Yüzlerce yunus balığından oluşan sürüler kayda geçmiştir. Yunus balıkları memeli deniz canlılarındandır.

Yunus Balıkları Da Boğulur

Yunus balıkları akciğer solunumu yaparlar. Bir yunus balığı uzun süre deniz altında kalırsa ölür. Yunus balıklarının hamilelik süresi uzundur.

Yunus Balığı Memelidir

Gebelik süresi yaklaşık bir buçuk senedir. Yunus balığı yavrusunu yirmi dört ay sütüyle besler. Yavruları annesi ile yıllarca kalabilir.

Yunus Balıklarında İletişim

yunus balığı
Yunus Balığı

Yunus balığı denizin içinde ve dışında görme yeteneğine sahiptir. Duyuları çok kuvvetlidir. Yüksek frekans aralığındaki sesleri duyabilirler. Dokunma hisleri kuvvetlidir. Sadece koku alma duyuları zayıftır.

Yunus Balığı Nesli Tükenmekte

Yunus balığını tehdit edebilen çok az canlı türü vardır. Yunus balığının nesline en çok zarar veren canlı insandır. Denizlerin ve nehirlerin kirlenmesi dolayısıyla çoğu yunus balığı hayatını kaybetmektedir. Bazı yunus balığı türlerinin nesli tükenmiştir.

Yunus balıkları besinlerine çiğnemezler sadece dişleri ile birkaç parça yaparak yutarlar. En iri yunus balığı cinsi orkalardır. En küçük yunus balığı ise Yeni Zelanda da yaşar. Yunus balıkları çıkardıkları ince tiz sesleri kullanarak uzun mesafeler arasında birbirleri ile gelişmiş bir iletişim kuraralar.

Yunus Balıkları Kaç Yıl Yaşar?

Ufak yunus türleri 20-25 yıl yaşarlar. İri yunus balığı türleri 75-80 yıl gibi uzun ömürleri vardır. Yunus balıkları hemen hemen bütün denizlerde vardır. Denizlerde genellikle çok sığ yerlere gelmezler.

Kutup bölgesi ve Antarktika’da sadece orka yunusları bulunur. İri vücutları sayesinde çok soğuk denizlerde yaşayabilirler. Yunus balıklarının kuyruk yüzgeçleri yataydır. Yüzerken bu kuyruk aşağı yukarı hareket eder. Normal balıkların kuyrukları dikeydir. Kuyruklarını sağa sola hareket ettirerek ilerlerler. Yunus balıkları nadir sıcakkanlı balıklardandır.

Yunus balıkları kendilerini sıcak tutmak için vücudunda bol miktarda bulunan yağlardan faydalanır. Yunus balıkları 1-5 yılda bir yavrular.

En Büyük Yunus Balıkları Orkalar

En iri yunus balığı türü olan orkalar 10 metreye kadar büyüyebilirler. Ağırlığı 10 tona ulaşabilir. Yunus balığının bazı türleri yüzerken saatte 35 km hıza ulaşabilir. Yunus balıkları beraber yaşar ve avlanırlar ve birbirlerini düşmanlarına karşı savunurlar.

Sahipsiz Balık Ağları ve Yunuslar

Dünyada sadece 30 adet ve benzeri az sayılarda kalmış olan yunus balığı türleri vardır. Sahipli ve sahipsiz balık ağları yunus balıklarının ölümüne neden olmaktadır. Ağlara yakalanan balıkları yemeye çalışırken ağlara dolanıp ölürler.

Yunus Balığı Türleri

Yunus balıklarının vücutları ve burun şekilleri türlerinde farklılık gösterebilir. Şişe burunlu yunus olarak adlandırılan uzun burunlu yunus balıkları vardır. Yapılan araştırmalarda denizde gemilerden ve yapılan inşaatlardan veya benzeri nedenlerle oluşan ses kirliliğinin yunus balıklarına zarar verdiği ortaya çıkmıştır. Ses kirliliğinin yunuslar arasındaki iletişimi bozduğu ortaya çıkmıştır.

Yunus Balıklarının Avlanma Teknikleri

Yunus balıkları avcılarını yönlendirmek için oluşturdukları kabarcıklardan faydalanabilirler. Kimi zaman avlarına kuyrukları ile vurarak avlarını sersemletir ve yakalarlar.

Yunus Balıkları Uyur Mu?

Bazı yunus türleri bir gözü açık olarak uyur ve bu durumda beyinlerinin bir kısmı tehlikelere karşı uyanıktır. Böylece düşmanlarını uyurken gözetleyebilir.

Denizlerde sahipsiz ağ ve kancalara rastladığımızda çıkartıp atmalıyız. Bu sayede bir yunusun hayatını kurtarmış olabiliriz.

En Zeki Balıklar, Yunuslar!

Yunus balıkları avlanırken maymunlar gibi bazı araç gereçleri kullandığı bilinmektedir. Yunus balıklarının her biri kendine özgü ıslık benzeri sesler çıkarır. Yunus balıkları birbirlerini bu seslerle tanırlar. Bu ses adeta o yunus balığının ismi gibidir. Yıllar geçse bile yunus balıkları birbirlerini çıkardıkları seslerden tanırlar.

Yunus balıklarının vücut yüzeyi süper pürüzsüzdür. Bu pürüzsüz yüzey onların daha hızlı yüzmelerini sağlar.Ve bu yüzey pürüzsüz kalabilmek için sürekli yenilenir. Yunus balığı etinde yüksek oranda cıva bulunduğu halde eti için Danimarka, Çin, Japonya benzeri ülkelerde avlanmaktadır. Yunus balıklarının tarihte bazı operasyonlarda denizdeki düşmanların tespiti ve değerli madenlerin bulunması için ABD ordusu tarafından eğitildiği söylenmektedir. Yunus balıklarının dişleri şekil olarak koniye benzer ve art arda dizilidir.

Yunus Balığı Saldırır Mı?

Kızışma dönemlerinde saldırgan olabilirler ancak şuana kadar çok ciddi bir yunus saldırısı görmedim. Normalde Yunus balıkları arkadaş canlısı hayvanlardır.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments