Yazın Çadır Kampı Kurmak İsteyenlere Tavsiyeler

yazın çadır kampı kurmak isteyenlere tavsiyeler

Kamp kurmak yaz aylarının vazgeçilmez aktivitelerindendir. Hatta bu işi profesyonel bir şekilde icra eden kişiler, donanımlı ekipmanlar alarak kış kampları da yapmaktadır. Eğer ki sizde yazın ne yapacağınızı düşünüyorsanız, çok düşük bütçeler ile harika yerlerde çadır kampı yaparak unutamayacağınız bir tatil yaşayabilirsiniz.

Kamp İçin Temel Ekipmanlar

Kampa gitmeye karar verdiniz. Peki, yanınıza ne almalısınız? En temel ekipmanlar nelerdir? Kamp yapmak için en temelde dört ekipman sayabiliriz. Çadır, çanta, mat ve uyku tulumu. Bu üç ekipman hayati önem taşımaktadır. Peki, bunlar dışında sizlere ne lazım olacak? Kamp sırasında zorluk yaşamamak için, besinlerinizi rahat doğrayıp yemek yapabilmek için bir bıçak, geceleri çok karanlık olacağı ve işlerinizi görmekte zorluk çekmemeniz için bir fener, hatta çadırın içerisinde ya da önünde de kullanabilmeniz açısından bir şarjlı/pilli lamba, telefonlarınızı şarj etmek için bir powerbank almalısınız yanınıza. Bunların dışında yedek kıyafetlerinizi, duş almak için şampuanınızı da unutmamalısınız.

Kamp Yapmak İçin Ulaşım Nasıl Sağlanmalı?

Bunun için öncelikle nasıl bir kamp yapacağınıza karar vermelisiniz. Sabit bir yere gidip uzun süremi kalacaksınız yoksa sürekli gezerek, sabit bir yer edinmeyip farklı yerler görerek mi geçireceksiniz zamanınızı? Eğer ki hareketi çok fazla sevmiyor, tatil tadında bir kamp geçirmek istiyorsanız, hoşunuza giden iki üç farklı yer seçip oralarda uzun süreli kalabilirsiniz. Fakat yeni yerler görmeyi istiyor ve seviyorsanız, sürekli farklı yerlere gitmeli, yerinizde sabit kalmamalısınız. Şüphesiz ki bu daha yorucu bir seçim olmakla beraber, daha çok eğlenip unutamayacağınız anılar biriktirebilmeniz demektir aynı zamanda.

Kamp yapmak için ulaşım, toplu taşımalar ile sağlanması bilinen bir yoldur fakat size maliyetli olabilir.  Bunun yerine otostop şeklinde ulaşım türünü tercih edebilirsiniz. Ülkemizde otostop kültürü çok gelişmemiş olduğunu iddia ederseniz yanılırsınız. Eğer sahil bölgelerinde kamp yapmayı planlıyorsanız otostop konusunda hiç sıkıntı yaşamadan ulaşım sağlayabilirsiniz. Ve unutmayın ki otostop ayrı bir macera ve heyecanlı birçok anı sahibi edecektir sizleri.

Nerelerde Kamp Yapılabilir?

Türkiye, kamp yapmak ve seyahat etmek isteyenler için adeta bir cennettir. Kamp kurmak gibi bir planınız olduktan sonra, geriye yalnızca sırt çantanızı alıp yola koyulmanız kalır. Birbirinden güzel koylar, göller, akarsular, ormanlar, yeşil alanlar sizi bekler. Akdeniz sahilleri arasında Mersin, Antalya gibi şehirlerde muhteşem, birbirinden güzel koylar bulunmakta ve her biri görülmeye değerdir. Ege tarafında ise Muğla, Aydın, İzmir gibi sahil şeridinde olan şehirlerde de harika kamp kurulacak yerler vardır. Elbette yalnızca sahil şeritlerinde değil, Karadeniz bölgesindeki yaylalarda çok güzel bir tercih olabilir. Sahil şeritleri ve yaylalar büyük ölçüde işletmeler tarafından tutulmuş ve kampçılara bazı kısıtlamalar getirilmiştir. Fakat unutmayınız ki sahillerin bir kısmı her ne kadar özelleştirilse de halk plajları her daim hizmetinizdedir.

Kamp Kurmak Tehlikeli Midir?

Kamp yapmak asla tehlikeli değildir diyemeyiz. Sonuçta dışarıda uyuyacaksınız ve savunmasızsınız. Ama durum bu şekilde olsada, bilinen yerlerde, su kenarlarında, sahillerde, yaylalarda insanlar kamp kuran kişilere alışkın ve mütevazı bir tavır sahibidirler. Yani aslında korkmanızı gerektirecek bir durum yoktur. Yine de içiniz rahat etmeyip bu işin size göre olmadığını düşünüyorsanız bir dakika bekleyin. Çünkü tamda sizin gibi güven içerisinde kamp tatili yapmak isteyenler için kurulmuş onlarca işletme var. Camping adı altında toplanan bu işletmeler sahil şeridinde her yerde bulunması çok kolaydır. Bu işletmeler aynı zamanda çadır kurmak isteyip, fakat bu işin şart koştuğu zor yaşam koşullarını da ortadan kaldırmaktadır. Yani bir camping işletmesi size duş, elektrik, internet ve market gibi birçok kolaylık sağlayarak rahat bir tatil imkânı sunmaktadırlar.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments