Yayın Balığı

yayın balığı

Yayın Balığı Nedir? Yayın Balığı Özellikleri

Yayın balığının sınıflandırılması ve isimleri. Yayın balığı ışın yüzgeçli balıklardandır. Siluriformes yani kedi balıkları takımının siluridae familyasındandır.

Bilimsel Adı: Silurus glanis‘tir.

Yayın balığı Kedi balığı olarak da adlandırılır. Yayın balıklarının diğer adlandırması kedi balığıdır. Belli türlerinin boyu 30 cm’e kadar büyür. Sarı ve kahverengi renkleri vardır.

Yayın Balığı Eti

Kendine has güzel bir lezzeti vardır. Genellikle su rezervuarlarında , büyük göllerde, nehirlerde yaşarlar. Bu balığı tutmak ayrı bir eğlencedir. Yaşadıkları alanda kedi gibi her türlü küçük balık, çamur, hatta boyutları iri olanlar kuşlar ile beslenir.

Yayın Balığının Fiziksel Özellikleri

Bu balık pulsuzdur , vücudu çok düz ve pürüzsüzdür. Yayın balığı avı için akşamüstü ve sonrası verimli saatlerdir. bu balık adeta göllerin isparozudur. Yem seçmez çok kolay yakalanır. Sudan çıkarıldıktan sonra azımsanmayacak bir süre daha yaşayabilir. Bu balıklar oksijenin az olduğu çok kirli sularda bile yaşayabilirler. Çeneleri çok kuvvetlidir ve iğneye benzer keskin dişlere sahiptir.

Yayın Balığının Dikenleri ve Yaşam Alanı

Dikenleri parmağınıza battığında acıtabilir. Cıvık kil sürerek acınızı hafifletebilirsiniz. Bu balık salyangoz, larva, böcek ve yenebilecek ne varsa, kısacası gördüğü her şeyi yeme kapasitesine sahiptir. Bölgelere göre çeşitli renge sahiptirler. Bu balıklar acı, sodalı sularda bile yaşayabilirler. Alt kısımları parlak ve beyazdır. Oltaya yakalandıklarında boyutlarına oranla yüksek direnç gösterirler.

Yayın Balığı Avı, Yayın Balığı Nasıl Tutulur?

Bu balığın avı en güzel temiz olmayan, içi görünmeyen, bulanık sularda yapılır. Bu balık için karmaşık , kompleks bir oltaya gerek yoktur. Sadece kanca ve misinayla yapılmış basit bir oltayla bile yakalayabilirsiniz.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments