Turna Balığı

turna balığı

Turna Balığı, Pike (Esox Lucius,Linnaeus ).

Turna balığı, tatlı suyun en yırtıcı, en saldırgan balıklarındandır. Kendinden büyük balıklara da saldırabilir. Tatlı suyun barındırdığı tüm canlılarla beslenir. Yengeçler, böcekler, kurbağalar, balıklar ve hatta kuşlar başlıca besin kaynaklarıdır. Turna balığının midesinden kuş tüyleri çıktığı görülebilir. Turna balığı çok hızlı bir şekilde anlık saldırı ile avını alt eder.

Türkiye de benekli turna ve çizgili turna olmak üzere iki çeşit vardır. Çizgili turnanın rengi daha açık, benekli turnanın ağzı daha geniştir. Tatlı suyun en çok aranan balıklarıdır. Oltaya yakalandığı an turna olduğunu hissettirir ,çok güçlüdür kolay pes etmez.

Üreme dönemleri 15 Aralık – 31 Marttır ve bu dönemle avlanması yasaktır. Yasal avlama boyutu 40 cm dır ve adet sınırı 5 dir. Turna avcılığında genelde spin yöntemi kullanılır. Yem olarak rapala, sahte yem , kaşık , canlı yem kullanılabilir.

30 ° C’ nin üstündeki su sıcaklıkları turna balıkları için ölümcüldür. Turna balığı için ideal su sıcaklığı 19-25 ° C ‘dir. Turna balıkların yumurtadan çıktıktan sonra planktonlarla beslenirler. Bir ay sonra turna balıklarının dişleri gelişir ve avcı özellik kazanırlar. Küçük balıklar ve su canlılarıyla beslenirler. Küçük karidesler turna balığının en iyi besin kaynaklarıdır. Turna balıkları daha çok ılık, durgun ve akışı yavaş suları tercih eder.

Turna balığı Türkiye sularının en efsanevi balıklarındandır. Turna balığının saldırganlığı dillere destandır ancak bu durum Turna balığının aç olmasa bile saldırır anlamını taşımaz. Turna balığı hiç bir zaman zevk için başka bir balığı öldürmez, saldırması için aç olması gerekir. Doğası gereği turna balıkları hastalıklı, yaralı balıklara ve su canlılarına saldırırlar. Turna balığı genel avlama tekniği de bu özellikleri üzerinden işler.

Turna balığının metabolizması diğer balıklara göre çok hızlıdır. Turna balıkları ne kadar çok hareket ederse o kadar çok enerji harcar ve daha çok avlanma gereksinimi duyarlar. Turna balıkları garantici balıklardır tek hamlede yemlerini alt etmeye özen gösterirler. Aynı zamanda turna balıkları inatçı ve ısrarcıdır bir kere saldırdıkları yeme defalarca saldırabilirler.

Turna balıkları doğduktan sonra yaz mevsimi bitiminde yaklaşık 9-10 cm olurlar. 12 aylık bir turna balığı yaklaşık 23-24 cm boyuna ulaşır. İki yaşında ise turna balıkları 36-37 cm boyuna ulaşırlar. Cinsel olgunluğa eriştikten sonra dişi turna balıkları erkek turna balıklarına göre daha çok beslenirler ve buna bağlı olarak daha hızlı büyürler. Özellikle üreme dönemlerinden önce dişi turna balıkları çok iyi beslenmelidir. Genellikle sonbahar aylarında oltaya yakalanan turna balıklarının büyük kısmı dişidir.

Dünya genelinde kayıt altına alınmış en büyük erkek turna balığı 137 cm, dişi turna balığı ise 150 cm’ dir. Erkek turna balıklarının ortalama boyları 40 cm’dir. Dişi turna balıklarının ortalama boyu ise 55 cm’dir. Kayıt altına alınmış en ağır turna balığı 28.4 kg’dir.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments