Trança

trança balığı

Trança ,Pink Dentex (Pembe sinarit) olarak adlandırılır. Bilimsel adı ise Dentex Gibbosus‘tur.

Trança balığı Maksimum uzunluk : 106 cm
Trança balığı Ortalama uzunluk : 60 cm
Trança balığı Maksimum ağırlık : 16,4 kg
Trança Fiziksel Ölçüleri

Trança Balığı Dağılım Haritası

trança balığı dağılım haritası
Trança balığı dağılım haritası

Trança Balığı Özellikleri

Trançanın en belirgin özelliği sırt yüzgecinin başlangıç kısmında bulunan ışının diğerlerine göre çok uzun olmasıdır. Trança bu özelliğinden dolayı antenli mercan ile karıştırılır. Trançada bir ışın uzundur antenli mercanda ise 3 adet uzun ışın vardır. Trança büyüdükçe bu ışın küçülür , diğer ışınların seviyesine yaklaşır ve alın kısmında bir çıkıntı oluşur. Bu çıkıntı da trançanın yaşının büyük olduğunun belirtisidir. Trançanın küçüğü ışının uzunluğundan anlaşılır. Antenli mercanlar en fazla 1.5-2 kg iken trançalar 16.4 kg ağırlığa ulaşabilirler. Kayıt altına alınmış en uzun trança 106 cm boyunda ve 16.4 kg ağırlığındadır.

Trança Balığı Tadı

Trança balığının tadını anlatmak için tek bir kelime yetmez. Trança balığının tadı muazzam, harika, enfes, olağanüstü, muhteşem gibi kelimeler kullanılarak tarif etme çabası içine girilebilir. Tarif edilemez bir tadı vardır. Sıkı bir ete sahiptir.

Trança Balığı Nasıl Pişirilir?

Tavada kızartması, fırında, ızgarada, mangalda, yahnisi her türlüsü lezzetlidir trançanın. Havuç, patates, un, tereyağı, maydonoz, defne yaprağı, yumurta sarısı ve tuz kullanılarak yapılan trança balığı kafası çorbası da lezzetli ve bir o kadar da faydalıdır. Trança balığının etini kullanarak , çeşitli kombinasyonlarla leziz yemekler yapabilirsiniz.

Trança Balığı Nasıl Yakalanır?

220 metreye kadar olan derinliklerde yaşayabilen trança. Genellikle tekne ile balık avı yöntemiyle yakalanır. Teknede ise kullanılan teknik genelde dikey jigging yöntemidir. Çok derinlere salınan metal jigler yukarı doğru dikey-jigging tekniğiyle sarılarak trança avı yapılır. Geçmişte büyük bir nüfusa sahip olan trançalar günümüzde ise daha düşük bir popülasyona sahiptir. Bunun nedenleri arasında mercanlarla karıştırılan trançaların bilinçsizce avlanılması da vardır.

Trança çok güçlü bir balıktır yakalandığı andan itibaren çok büyük bir mukavemet gösterir. Yem olarak ahtapot, kalamar, sübe, sardalya, kolyos ve büyük karidesler kullanılabilir. Normal dip takımları ile de yakalayabilirsiniz ancak kullancağınız misina kaliteli olmalı ve yeterince dayanıklı olmalıdır.

Trança Balığı Fiyatı Ne Kadar?

2016 İzmir balık hali fiyatlarına göre 45-60 tl arası olan trançanın kilo fiyatı, 2018 , 2019 yıllarında ise hızla artarak 100-120 tl arası olmuştur.

Trança Mevsimi Ne Zaman?

Mayıs, haziran ve temmuz ayları üreme dönemidir. Ancak çoğu kaynakta trançanın en lezzetli olduğu aylar haziran ve temmuz olarak gösterilmektedir. Nesli tükenmekte olan trança balığı için vahim bir durum. Son yıllarda balık çiftliklerinde üretilen trançalar bir miktar bunun önüne geçse de trança popülasyonunu artırmak için daha iyi çözümler ve caydırıcı cezalar uygulanmalı.

Trança Balığı Faydaları

İçerdiği fosfor, A vitamini göz sağlığı açısından çok önemli yapı taşlarıdır. İçerdiği omega-3 sinir sistemine olumlu etki de bulunur. Depresyonu önleyen etkenlerden bir tanesidir. Kalsiyum, protein açısından da zengindir. Kalsiyum kemik gelişimine katkıda bulunmaktadır. Balık yemek felç riskini ve kalp krizi riskini azaltmaktadır.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments