Tirsi Balığı

Tirsi balığı

Tirsi balığı, Alosa Fallax

Tirsi Balığı Özellikleri

Tirsi balığı tuzlu su balığıdır. Bu balık tür olarak sardalyaya yakındır. Gruplar halinde gezerler. Tirsi sevilen bir balıktır. Karadeniz’de çok bulununan bu balık İstanbul Boğazında ve Marmara’da az rastlanır. Tirsi 20 ila 30 metre arası derinlikten yaşar ve yumurtalarını kıyıda derin olmayan yerlere bırakır.

tirsi dağılım haritası
Tirsi dağılım haritası

Bu balık küçükken ufak dişlere sahiptir. Tirsi yetişkin olduğunda bu dişleri kaybeder. Kılçıklı bir balıktır ancak eti lezzetli olduğundan sevilen bir balıktır. Tirsi bölgesel bir balık olmasına rağmen dünya genelinde gerek insanlar tarafından gerekse göçle yayılmıştır. Tirsi planktonlarla da beslenir. Soğuk mevsimlerde derin sulara gider.

Tirsi balığının fiziksel özellikleri

Ölçülen en uzun tırsi 75 cm uzunluğundadır. Bu balık yaklaşık iki hafta sonra yumurtadan çıkar. Ve üç senede son halini alır. Tirsi maksimum 3,5 kg olur.

Tirsi balığı nasıl pişirilir?

Mangalı, kızartması güzel olur. Bu balık genellikle istavrit çaparisi ile yakalanır. Tırsi avında yeşil renk istavrit çaparisi kullanmanızı tavsiye ederim. Kurşun olarak da 70 gr kurşun kullanabilirsiniz. Oltanızı istavrit yakalarken eğer civarda tirsi var ise oltanıza yakalanma ihtimali yüksektir.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments