Tekne ehliyeti 2021 Amatör denizcilik belgesi 2021

tekne ehliyeti 2021

Amatör Denizcilik Belgesi

Tekne ehliyeti 2020, (Adb) Amatör denizcilik belgesi 2020
Bu belge teknenin başlangıç seviyesinde sürücü belgesidir diyebiliriz. Teknenizin vergiye tabi tutulması için belgenizin olması lazımdır. Ancak teknenizin motor kuvveti kuvveti 10 beygirin altında ise veya kürekli ise böyle bir belge şart değildir. Amatör denizcilik belgesi almak isteyenler için şartlar şöyledir;

Tekne Ehliyeti 2021

Amatör Denizcilik Belgesi İçin Şartlar


1 Yaşının 14 ü geçmesi 18 yaşının altında olanların ailesinin izniyle.

2 Gerekli sağlık koşullarını sağlamak

3 İnsan kaçakçılığı ile ilgili ceza almamış olmak

4 Öğrenim olarak en az ilk okulu bitirmiş olmak

5 Sınavdan geçer not almak
ADB şartları, Tekne ehliyeti almak için gerekli belgeler

Amatör Denizcilik Belgesi İçin Hangi Evraklar Gerekiyor?

Bu sınav sınav merkezlerinde internet üzerinden yapılır. Gerekli kitapçığa çalışarak (Adb’ nin kitapçığı) bu sınavı kolaylıkla geçebilirsiniz. Sınav merkezine aşağıda bulunan evraklarla gitmelisiniz.


1 18 den küçük olanların noterden onaylanmış muvafakatname.

2 Vesikalık resim(1 tane)

3 Doldurulmuş sınav giriş formu

4 Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı

5 50 tl (Ücret değişmiş olabilir) ücretin ödendiğine dair dekont.
ADB için gerekli evraklar, tekne ehliyeti için gerekli evraklar

Amatör denizcilik belgesi (adb) yönetmeliği hakkında gerekli bilgiler;Tekneniz seyir halinde ise bağlama kütüğü ruhsatnamesinin yanınızda olmalıdır. Resmi olarak tanımlı bir alana bağlı değilse ücra bir yerde derede veya kuma koyduysanız. Bu belgeniz olmayabilir.

Tekne kullanımı hakkındaki yönetmeliklerde 16 yaşından küçük amatör denizcilik belgesi sahiplerinin 7 metreden büyük ve hızı saatte 7 deniz milinden fazla olan özel tekneleri kullanması yasaktır. Teknenizi başkasına belli bir süreliğine ödünç vermek istiyorsanız gerekli yetki belgesini vererek adb belgesi olan o kişinin tekneyi kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Hangi Durumlarda Amatör Denizcilik Belgesi Gerekmez? Hangi tekneler ehliyetsiz kullanılır?

Kürekli olan tekneler ve beygir kuvveti 10 beygirden az olan teknelerde amatör denizcilik belgesi (adb)istenmez.

Hangi Bölüm Mezunları Sınavsız Amatör Denizcilik Belgesini Alabilir?

Denizcilikle alakalı eğitim gösteren bu yüksek okul, fakülte ve meslek yüksek okullarının güverte ve makine bölümünden mezun olanlar ayrıca teknik anadolu liselerinin denizcilik bölümü mezunları şart aranmadan, sınava girmeden bu belgeyi alabilirler. Adb sınavı kaç şıklıdır? Adb sınavı dört şıklı bir sınavdır.

Amatör Denizcilik Belgesi Gemi Adamlığı Belgesi Yerine Kullanılabilir Mi?

Amatör denizcilik belgesi (adb) gemi adamlığı belgesi yerine kullanılamaz. Amatör balıkçılık belgesinin gelir kazanmak amaçlı kullanılması yani ticari amaçlı kullanılması yasaktır.

Amatör Denizcilik Belgesi Ne İşe Yarar? Amatör Denizcilik Belgesi Bulundurmama Cezası

Bu belgeye sahip kişiler ticari olmayan tekne gezintisi veya teknede olta ile balık avı yani amatör balıkçılık yapabilirler. 10 beygirin üstünde tekne kullanıp amatör denizcilik belgesi (adb) bulunmayan kişilere yönetmelik gereği 1000 tl para cezası verilir. Adb belgesi ile kazanç sağlayanlar ise 2500 tl ceza alırlar ve Amatör balıkçılık belgelerini(adb) 2 sene kullanamazlar. Sınav başvuruları e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Adb sınav tarihlerine e-devlet üzerinden ulaşabilirsiniz. Daha fazla detay ve başvuru için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının resmi sitesine gözatabilirsiniz.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

1 3 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments