Tekir Balığı

tekir balığı

Tekir balığının bilimsel adı mullus surmuletustur. Barbun balığı ile karışıtırılır. Tekir balığı barbuna göre daha büyüktür, burnu daha uzundur, sırt yüzgecinde desen vardır. Barbunun pembemsi bir rengi varken tekir balığının kırmızımsı ve daha alacalı bir renk dağılımı vardır. Barbunun burnu daha diktir adeta bıçakla kesilmiş bir görüntüsü vardır. Üzerinde sarı şeritler vardır. Barbun balığında olan bıyıklar tekir balığında da vardır. Küçük boyuttaki tekir balıklarına mıcır, büyüklerine ise çuka denir. Yavru tekirler planktonlarla beslenirler.

Akdeniz, Karadeniz, Ege, Adriyatik, Atlas okyanusun Kuzey Afrika kıyıları, İspanya, Portekiz, Fransa kıyıları ve İngiltere’nin güney kıyıları tekir balığının yaşam alanlarıdır.

Tekir balığı 40 cm boyuna kadar büyüyebilir. Ortalama uzunlukları ise 10-25 cm arasıdır . Çakıllı, çamurlu ve kumluk diplerde genellikle 5 ila 60 m arası sularda yaşarlar. Yumuşakçalar, solucanlar ve kabuklularla beslenirler. Tekir balıkları 10-12 yıla kadar yaşayabilirler. Cinsel olgunluğa 1-2 yaşlarında erişirler. Üreme dönemleri şubat ve mayıs ayları arasındadır. Üreme dönemlerinde tekir balıkları kıyıdan biraz daha uzaklaşarak 30-70 m derinliklerde yavrularlar.

Tekir balığı Omega3, kalsiyum, fosfor, protein açısından zengindir. Diğer balıklar gibi tekir balığının da tüketilmesi kalp sağlığı için oldukça faydalıdır. Çocukların gelişimi için de önemli bir yer tutar. Tekir balığı pişirirken en çok kullanılan yöntemler fırında, buğulama ve tavada kızartmadır. Tekir balığın kendine has egzotik bir tadı vardır.

Tekir balığı ekonomik değeri olan bir balıktır. Libya ve Fransa gibi ülkeler tekir balığının avını en çok yapan ülkelerdir.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments