Sülünez nedir? Sülünez nasıl takılır?

Sülünez nedir? Sülünez nasıl takılır?

Sülünez Nedir?

Yöreden yöreye ismi değişen bu kabuklu deniz canlısının TDK’daki ismi “Süline” dir. Süline için TDK “Dar ve uzun kavkılı bir deniz yumuşakçası, denizçakısı (Solen).” tanımını kullanmıştır.

Sülünezin Bilimsel Adı Nedir?

Sülünezin bilimsel adları : “Ensis ensis, Solen ensis“. Halk arasında “Süline, Deniz çakısı” için kullanılan diğer isimler sülünez, sülünes, sülüna ve sülinadır.

Sülünez(Süline) yada deniz çakısı deniz kabuklusu bivalvia deniz yumuşakçası türüdür. Kumun içinde dik bir şekilde yaşamını sürdüren kabuklu deniz canlısıdır. Sülünezin bulunduğu alan koni şeklinde ufak bir yükselti sayesinde kendini belli eder.  Sülünez köşeli bir yapıya sahiptir. Beyazımsı eti vardır. Görünümü sarımsı bir renktedir. Balık avlamada canlı yem olarak en çok tercih edilen yem türüdür.

Sülünez Nerede Yaşar?

Sülünezler sığ sularda ve kumluk alanlarda yaşarlar. Yetişkin sülünezler 8-10 cm civarında boya ulaşırlar.  Mercan mırmır, çipura, minekop ve ispari, isparozun en çok sevdiği yemdir. Diğer birçok balığı sülünezle kolayca yakalayabilirsiniz

Sülünez Nasıl Takılır?

Büyük balık için kullanacaksanız kabuklarından ayırdıktan sonra tamamını ya da yarısını kullanabilirsiniz. Ufak balık için makarna gibi dilim dilim keserek kulanabilirsiniz. Sülünez yemine gelmeyen çok az balık vardır. Kırlangıç balığından tutun kalamar ahtapot köpek balığı yavruları ve birçok balık oltanıza takılacaktır.

Sülünezi oltaya tüm olarak takacaksanız yemi kancaya takarken birkaç kez kıvırarak kancayı içine geçiriniz ucu yumuşak dokunun hemen dibinde dışarı çıkmaya yakın bir şekilde yemin içinde bırakılır. Eğer ufak balık içinse yemi kancanın hemen ucuna küçük parçalar halinde ucu yeme gömülü vaziyette bir iki kere  bükerek yeme batırılmalı dır.

Sülünez Yemi Nasıl MuhafazaEdilir?

Midye türleri normal hava şartlarında çok çabuk bozulduklarından yem olarak kullanacağınız sülünezleri buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Günü birlik balık avında ufak bir termos yada içinde buz olan köpük kutularda muhafaza edebilirsiniz

Yemciden aldığınız sülünezleri ıslak gazete kağıtlarına sararak ya da içine ıslak deniz kumu olan bir kapta üzerlerini ıslak kumla kaplayarak ve bir miktar tuzlu su dökerek dolapta bir kaç gün muhafaza edebilirsiniz.

Sülünezi uzun süreli muhafaza etmek isterseniz dondurarak veya tuzlayıp kurutarak muhafaza edebilirsiniz. Ülkemizde sülünezin kullanımı Ege, Akdeniz ve Marmara bölgemizde yaygındır.

Sülünez Yenilir Mi?

Türkiye’de pek olmasa da bazı ülkelerde eti tüketilir. Ülkemizde genellikle balık avlama yemi amaçlı olarak kullanılır.

Sülüneze Hangi Balıklar Gelir?

Sülünezle   tekneden yaptığım avlarda çipura mercan mercan kupası  kırlangıç kupes eşek istavriti nadiren uskumru yakaladım. Kalamar köpek balığı yavruları dip balıkları sülüneze dayanamaz olta dibe indiği gibi yemi alırlar.

 Amatör balıkçıların vazgeçilmezi bir yemdir. Sıcakta, hızlı bir şekilde bozulur. Dayanılmaz kötü kokar.  Beklemiş sülünezi balık avı  dönüşü arabanıza koymanızı önermem. Günlerce geçmeyecek kötü bir koku istemiyorsanız avınız bitince kalan sülünezleri suya atabilirsiniz. Balıklar için yem olur.

Sülünez Fiyatları Nedir?

Türkiye’de tuzlu suda kullanılan en popüler yemler arasında olan sülünezin fiyatı yöreden yöreye değişkenlik gösterebilir. Yem satışı yapan yerlerin sülünez fiyatları genellikle birbirine yakındır. 2019-2020 sülünez fiyatları 5 TL ila 10 TL arası değişmektedir. Bu değişkenliğin nedeni sülünezin kalitesi, boyutu, bekleme süresidir. Sülünez alırken, özellikle canlı sülünez için, açıp kontrol edin yoksa av esnasında hüsrana uğrayabilirsiniz.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

3 2 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments