Sudak Balığı

sudak balığı

Sudak balığı, Alman Levreği, Dişli Balık, Uzun levrek
Bilimsel adı : Stizostedion lucioperca, yeni adı Sander lucioperca

Rusça : Sudak

İspanyolca : Lucioperca

İngilizce : Pikeperch

Almanca : Zander

Fransızca : Sandre

Zarif bir yapısı olan sudak balığı , birbirinden ayrı duran sırt yüzgeçleri ve sivri uzun dişleri olan sırtı yeşilimsi gri karnına doğru gümüşi bir renk alır. Sırt bölgelerinde farklı benek ve gölgeler bulunan yırtıcı bir tatlı su türüdür. Sudak iki ile otuz metre arasında yaşar. Hazar ve Azak denizinde tuzlu suda yaşayan formu bulunmaktadır. Sudak balığı pusu avcısıdır. Turna balığı gibi çok yırtıcı olmakla beraber, yutabildiği balıklar daha küçük boyludur. Yırtıcı olan bu balığın başlıca gıdasını özellikle sazan türü balıklar oluşturur.

Sudak balığı özellikleri

Sudak Doğu Avrupa kökenli balıktır. Sudak balığının ortalama boyu 50 cm’dir. Maksimum boyu 100 cm’ye, maksimum ağırlığı 20 kiloya ulaşır. Kayıt altına alınmış en yaşlı sudak balığı 17 yıl yaşamıştır.

Sudak canlı balıklarla beslenir bu yüzden kültür balığı olarak üretimi yapılmaz. Balık nüfusunun kalabalık olduğu yerlere salınıp sayıları artınca yakalanıp ticari olarak değerlendirilebilir. Ticari amaçlı sularımıza salınan sudak balıkları sayı olarak artmıştır.

Sudak balığının tadı, eti nasıldır?

Sudak beyaz eti kaliteli ve az kılçıklıdır. Sudak balığının tadı ise tatlı su balıklarının en lezzetlilerindendir. Sudak sevilerek yenen bir balıktır .

Sudak balığı nerelerde yaşar?

Derin sular seven sudak balığı ırmaklarda, göllerde, ırmakların göllere aktığı az tuzlu sularda da yaşayabilir. Aç gözlü olan sudak balıkları çok hızlı gelişirler. Sudak balıklarının özgür bir yapıları vardır. Sudaklar havuz ve akvaryuma konulduklarında strese girip ölürler.

sudak dağılım haritası
Sudak Dağılım Haritası

Sudak Doğu Avrupa kökenlidir; daha sonra diğer bölgelere getirilip salınmıştır. Türkiye’ ye de 1955 yılında Avusturya’dan getirilmiştir. Salınma işleminden sonra bazı ülkelerde negatif ekolojik etkileri olmuştur. Türkiye’de de bu tarihte salındığı Eğirdir Gölünde yaşayan iki Cyprinidae türünün yok olmasından sorumlu tutulmaktadır. Bunlardan biri de malesef dünyada sadece bu göle özgü olan Eğirdir Balığı veya Yağ Balığı olarak bilinen Phoxinellus (Egridiri) balığıdır. Gerçekte de bu balığın ticari değeri olmadığından sudak bu işten sorumludur.

Başta Marmara, Trakya, Karadeniz, Göller bölgesi olmak üzere yurdumuzdaki çeşitli iç sularda bulunur. Küçük Çekmece, Sapanca, Ladik, Eğirdir, Marmara ve Seyhan baraj gölleri , Bafra, Terme ve Samsun yörelerinde yaygın olarak bulunmaktadır.

Sudak balıklarında üreme

Cinsel olgunluğa ilk erişme boyu 28-46 cm’dir. Nisan ile haziran aylarında çiftleşirler. Sudaklar yumurtalarını sığ sulara bırakırlar.

Sudak balığı nasıl avlanır?

Canlı yem ile avlanmaları daha kolaydır. Göllerde sazlıkların ve su bitkilerinin yakınında aramak gerekir. En iyi av zamanları buz olmayan zamanlarda akşam ve gece saatleri, buz olan zamanda öğlen saatleridir. En iyi aylar Mayıs, Haziran, Eylül ve Aralıktır.

Sudak balığı yakalamak istiyorsanız yemlendiği küçük balıkları bulmalısınız er geç yemlenmek için gelecektir. En iyi avı gün batarken ve gün doğarken yapabilirsiniz . Müthiş bir gece görüşü vardır. Havanın bulutlu suyun bulanık olduğu zamanlarda da av şansınız yüksektir. Yem olarak canlı yem küçük balıkları kullanmalısınız.

Sudak balığı nasıl pişirilir?

Sudak balığı eti lezzetli bir balık olduğu için her türlü pişirme tekniği kullanılabilir. Karabiber ve tuzla tavada yapabilirsiniz. Az kılçıklı bir balık olan sudağı sebzelerle birlikte fırında pişirebilirsiniz. Sudak balığının haşlaması ve buğulaması da çok lezzetlidir.

Sudak balığı boy limiti ve alıkonulabilir miktar

4/2 numaralı amatör amaçlı su ürünleri avcılığının düzenlenmesi hakkında tebliğ (TEBLİĞ NO: 2016/36),

TürlerLatince adıBoy limiti (en az)Alıkonulabilir
Miktar (en fazla)
SudakSander lucioperca26 cm10 adet
SUDAK YASAL BOY VE MİKTAR

Sudak balığı avlamanın yasak olduğu dönem

4/2 numaralı amatör amaçlı su ürünleri avcılığının düzenlenmesi hakkında tebliğ (TEBLİĞ NO: 2016/36),

mevzuat.gov.tr
TürlerBölgeler/İllerYasak Dönem
SudakTüm Bölgeler15 Mart – 30 Nisan
SUDAK YASAK DÖNEM

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments