Sübye

sübye

Sübye (Mürekkep balığı) hakkında bilinen en popüler bilgi kemiğinin hayvanlar için kalsiyum takviyesi olarak kullanılmasıdır.

Sübye, kafadan bacaklılar sınıfının onkollular grubuna ait bir deniz canlısıdır. Solungaç solunumu sistemine sahiptirler. On adet kolu vardır. Kollarında avını sıkı bir şekilde kavramasını sağlayacak vantuzlar vardır.

Mürekkep balığı tehlike anında mürekkep püskürtür aynı zamanda püskürtme esnasında kazandığı ivmeyle avcıdan yüksek bi hızla kaçar. Mürekkep ilk etapta suda dağılmadığı için avcı mürekkebi hedefinden ayırt edemez.

Sübye mürekkep balığının diğer bir savunma sistemi ise renk değiştirmesini sağlayan pigmentlerdir. Bu özellikleri ile bulunduğun ortamın rengine bürünürler. Bu kamuflaj onları avcılarından çok yüksek oranda korur.

Mürekkep balığı 360° lik görüş açısına sahiptir. Çevresinde olan herşeyi görür ,önü ve arkası aynı anda görüş açısından dır. Sepya mürekkebi mürekkep balıklarından elde edilir. Yengeç, karides ve balıklarla beslenir. Akdeniz kıyılarında sıkça bulunurlar.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments