Sivriburun Karagöz

sivriburun karagöz

Sivriburun Karagöz özellikleri

Sivriburun Karagöz, Diplodus Puntazzo.

Bulunduğu derinlik aralığı : 0 – 150 metre,

Dünya üzerindeki denizlere, okyanuslara dağılımı : Doğu Atlantikte Biscay Körfezi, Kanarya Adaları, Cape Verde, Akdeniz, Cebelitarık, Adriyatik, Marmara ve Karadeniz.

Maksimum uzunluk : 60 cm

Yaygın uzunluk: 30 cm

Yayınlanmış en büyük ağırlık: 1.7 kilogram

Sivriburun Karagözler Sparidae familyasındandır.Sivriburun karagözler kıyı sularda 150 metre derinliğe kadar kayalık, taşlık, engebeli ve kumluk diplerde yaşarlar. Yumuşakçalar, yosunlar, karidesler ve solucanlarla beslenirler. Genç Sivriburun Karagözler tatlı suyla tuzlu suyun birleştiği az tuzlu sularda da yaşayabilirler. Tuzluluk oranı düşük kıyı havuzları ve lagünlerde de yaşayabilirler. Akdeniz’de çok yaygın olan Sivriburun Karagöz , Biscay körfezinde nadir , Karadeniz’de ise az gözülür. Akdeniz’de yetiştirilen balıklardan birtanesidir.

Sivriburun Karagöz Hakkında Bilgiler

Sivriburun Karagözlerin üreme dönemleri yaz sonu ve sonbahardır. Ülkemizde sivriburun karagözlerin üreme dönemleri Ağustos ve Eylül aylarına denk gelmektedir. Sivriburun denmesinin nedeni is ağız kısmının bir gaga görüntüsünde ve çıkıntılı olmasıdır. Sivriburun karagözlerin vücutları elips şeklindedir . İki tarafında da belirgin dikey siyah şeritler mevcuttur. Kuyruğunun dış kısmı siyah bir şeritle tamamlanır. Sivriburun Karagözler hermafrodit balıklardır. Bazı durumlarda erkeklik bazı durumlarda dişilik özelliği taşırlar. Sivri burun karagözler oldukça sağlam dişlere sahiptirler bu sayede kabukluları kırarak beslenebilirler.

Genellikle sargozlarla birlikte görülen sivriburun karagöz balıklarının nüfusları sargozlardan daha azdır. Olta balıkçlığında sivriburun karagözler nadir yakalanan balıklardandır. Oldukça ürkek olan sivriburun karagöz yeme temkinli yaklaşır ve kontrol eder.

Sivriburun karagöz Zıpkıncıların favori balıklarındandır. Bir zıpkıncı olarak su altında gördüğümde peşini bırakmadığım balıklardan birisidir sivriburun karagöz. Taşların ve kayalıkların arasındaki oyuklarda zıpkıncıları şaşırtan kıvrak hareketleri vardır.

Sivriburun karagöz çipura ve levrek yetişticiliğinden sonra ticari önemi artan balıklardan birisi olmuştur. Sivriburun karagöz daha çok otçul beslenen bir balık olduğu için kültür balıkçılığında düşük protein oranlı yemler tercih edilmelidir.

Sivriburun karagöz çok kılçıklı balıklardan değildir. Sivriburun karagöz balığının eti beyaz ve lezzetlidir. Pullu bir balıktır. Temizlenmesi kolay bir balıktır. Sivriburun karagözler genellikle taşlık, kayalık ve korunaklı alanlarda yaşasalar da yosunluk diplerde çok gördüm. Sivriburun karagözleri en çok sargozlar ve sarpalarla birlikte görürsünüz yada bu durum Ege’de böyle olabilir.

Siivriburun karagöz balığını nasıl pişirmeli? Sivriburun karagöz balığı tavada ve fırında pişirilebilir. Patates, domates ve ve çeşitli sebzelerle zenginleştirilerek fırınlanabilir.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments