Sinarit Balığı

sinarit balığı

Sinarit Balığı Özellikleri

Sinarit balığının bilimsel adı Dentex dentex‘tir. Kayıt altına alınmış en uzun sinarit balığı 100 cm‘dir. Sinarit balığı yaygın, ortalama uzunluk 50 cm‘dir. Kayıtlardaki en ağır sinarit balığı 14.3 kg‘dır. Sinarit balıkları 0-200 m derinliklerde yaşarlar genellikle 15-50 metrede daha sık görülürler. Sinarit balıkları ılıman kuşak ve sıcak kuşak arasında bulunan subtropikal(subtropical) iklime sahip bölgele kıyılarında yaşarlar.

Sinarit Balığının Fiziksel Özellikleri

Bu balığın görünüşünde bir patron edası vardır. Gövdesi çok güzel görünür parlaktır. Genellikle küçüklerini yeni yetişen yosunlar arasında görebilirsiniz. Hem etçil hem otçul bir balıktır. Görünüş olarak biraz çipuraya benzer. Sağlam gövdeli bir balıktır. Kuyruğu çok sağlam ve kuvvetli. Çok hızlı yüzen öldürücü bir varlıktır. Avlamak için Kullandığı ana silahı ağzında bulunan dört büyük köpek dişidir.

Sinarit Balığı Nerelerde Yaşar? Sinarit Balığı Ne Yer?

Çoğu ülkede bu balık adını dişlerinden alır. Sinarit balığının besini balıklar, yumuşakçalar ve kabuklulardır. Bu balık karada çok saldırgan olabilir. Ancak suda insana pek yaklaşmaz hatta kaçar. Kayıtlara geçen en ağır Sinarit 14.3 kg’dır. Boyu yaklaşık bir metredir. Yetişkin sinaritler yalnız gezer. Üreme zamanlarında bir araya gelirler. İlkbahar sonunda ve yaz başlangıcında çok fazla olurlar. Akdeniz’de sinarit popülasyonu çoktur. Atlantik okyanusunda da çok bulunur. Kayalık, kumluk, yosunlu olan yerlerde gezerler. 15 ila 50 metre derinliğinde çok bulunur.

Sinarit Balığı Avı, Sinarit Balığı Hangi Yeme Gelir?

Bu balığın sabah ve öğle ile akşam arasında iyi av verir. Bu balık kuvvetli olduğundan avda sağlam oltalar kullanılmalıdır. Yem olarak kefal, mürekkep balığı, sardalye kullanılabilir. Canlı yem olarak da yaygın olarak karides kullanılır.

Sinarit Balığının Tadı Nasıldır, Lezzetli Midir? Sinarit Balığı Nasıl Pişirilir?

Bu balığın güveci meşhurdur. Sinarit balığının kendine has harika bir tadı vardır. Güveçte sarımsak, kereviz, maydanoz kullanılabilir.

Sinarit Balığı Fiyatı Ne Kadar? Sinarit Balığı Kg Fiyatı Ne Kadar?

04.10.2020 tarihli İzmir balık hali balık fiyatlarına göre sinarit balığının kilo fiyatı en az 70 TL en çok ise 210 TL olarak belirlenmiştir.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments