Sazan Balığı ve Sazan Avı Teknikleri

sazan balığı avı 2020

Sazan balığı avı 2021

Sazan avı nasıl yapılır sorusunun cevabı öncelikle sazan balığını tanımaktır. Sazanlar genellikle yaşadıkları alanlarda belli yerlere gizlenirler. Bazen bir ağacın uzantıları arasına bazen kaya oyukları arasına bazen sazlıkların kökleri arasına saklanabilir. Sazanların büyük olanları çok derin yerlerde göllerde avlanılır. Avlandığınız yerde su berrak ise sazan yeminizi daha çabuk tespit edecek ve yakalama ihtimaliniz yükselecektir. Ama çoğunlukla su bulanık olur.

Sazan Balığı Avı Hangi Saatlerde Yapılır?

Sazan balığı güneşin batmasına doğru sığ sulara akıntı olan yerlere yanaşırlar. Aklınıza sazan balığı kaç metrede yaşar diye bir soru gelebilir. Gündüzleri daha diplerde tahmini 7-10 metre derinlikte sularda gezerler. Her cins balıkta olduğu gibi gün doğumunda sazanlar daha aktif ve beslenmeye daha meyillidirler. Buda size avantaj sağlar. Sazan avı zamanını soracak olursanız, sazan balığı avına her zaman gidebilirsiniz. Ancak sonbahar mevsiminde verim fazla olacaktır.

Sazan Avı Teknikleri

Sazan avı tekniklerinden biraz bahsedelim. Sazan balığı avı için tasarlanan olta takımları oldukça çeşitlidir. Yaygın olarak kullanılan takımlar ;yaylı kancalı takım, 6 kancalı küspeli takım, normal üç iğneli armut kurşunlu çapari takımı ve şamandıralı sıkma kurşunlu takımdır. Sazan balığı avında kullanılan oltalardan çapari takımı üç adet geniş ağızlı sivri no: 3 veya 4 kancadan yapılır. Kurşun ise 75 gr olması faydalıdır. Misina olarak 0,40 veya 0,45 seçebilirsiniz. Sazan çok kuvvetli bir balıktır. Takımınız ince olursa koparabilir. Yaylı takım ise bir adet çelik yay ve onu ucuna bağlı iki veya üç adet no:3 veya 4 numara kancadan oluşur. Köstek uzunluklarının 20 cm yapabilirsiniz.

Sazan Avında Küspeli Takım

Küspeli takım; küspe aparatının etrafına isteğe bağlı sayıda bağlanmış kancalardan oluşur. Sazan küspeyi yerken kancalar balığın ağzına batar. Şamandıralı takım baş kısmında şamandıra son kısmında kurşun ve arada 2 veya 3 adet isteğe bağlı no:3 veya 4 kancadan yapılmış köstek bağlanır. Köstek uzunluğunu 25 cm yapabilirsiniz.

Bu takımların hepsini deneyerek size uygun olan takımı seçebilirsiniz ayrıca yeme dokunmak istemiyorum diyorsanız akıntılarda jigler ile sazan balığı avı yapabilirsiniz. Ancak jiginiz uygun ağırlıkta olmalı yoksa hızlı batarak her seferinde dipteki kayalara takılabilir. Sazan balığının kendi yaşam alanında beslendiği besinlerin rengine yakın jigler daha başarılı olur.

Sazan avı yemleri çok çeşittir. Sazan balığı avında kullanacağınız yemi bulmakta zorluk çekmeyeceksiniz. Çünkü sazan hemen hemen her şeyi yer. Ama doğal olarak bazı yemleri daha çok sever. Bu yemlerden bazıları mısır taneleri, üzüm , çeşitli buğday benzeri tahılları ıslatıp tahıllar yumuşadıktan sonra yoğrulup hamur şeklinde kullanılabilir.

Sazan Avı Alternatif Yemler

Nemli topraklarda bulabileceğiniz solucanlar, hazır satılan sertleştirilmiş küspeler varsa çekirge hatta peynir benzeri çeşitli süt ürünleri bile kullanılmaktadır. Yalnız, avlandığınız su berrak değil bulanık ise kokan yemler sizi bir sıfır öne geçirir. Sazan balığı avını yemli olarak yapıyorsanız piyasada kullanabileceğiniz birçok surf kamış satılmaktadır. Ancak jig ve lrf ile avlanıyorsanız lrf kamışı almalısınız. Oltanın makarası kuvvetli mukavemeti yüksek olmalıdır. Mümkünse bilye sayısı ve serisi büyük olmalıdır. Yoksa yakalanan büyük sazanları çekemeyebilirsiniz mesela 3000 serisi veya 4000 serisi makara kullanabilirsiniz.

Sazan balığında başarılı olabilmek için sazan balığını tanıyalım. Sazan balığının onlarca çeşidi vardır. Hatta koi balığı ve japon balığı benzeri süs balıkları sazan balığı türüdür. Sazan balığı sert pullu ve kalın derilidir. Sırt yüzgeci bir adettir. Sazan balığı istilacı bir türdür. Kendinden ufak ve avı olan balıkların neslini bulunduğu habitatta tüketebilir.

Sazan Balığı Hakkında Bilgiler

Sazan her balıkta olduğu gibi soğuk mevsimlerde derinlere çekilir. Sazan balığı 1 metre boya ve 20 kg ağırlığa ulaşabilir. Sazan üretim alanları ve çiftlikleri Avrupa’da ve Asya’da hızla genişlemektedir. Çünkü sazan her türlü doğa koşuluna uyum sağlayabilen ve et miktarı yüksek olan bir balıktır. Sazanlar planktonlarla da beslenir. Bazı ülkelerde artan sazan nüfusunu durdurmak için elektrik ile öldürme işlemi yapılmaktadır.

Sazan balığının yüzeyi kaygan ve cıvıktır. Eti muhteşem değildir ama sevenleri vardır. Ayrıca sazan balığı avı kıvrak ve mücadeleyi olan bu balık sayesinde çok eğlencelidir. Sazan balığı çeşitli tüccarlar ve meraklıları tarafından dünyaya nehirlere ve göllere bırakmak yoluyla yayılmıştır. Acı, tatlı, çamurlu hatta az oksijenli sular sazan balığının yaşam alanı olabilir.

Sazan balığı doğada bulunan ve ağaçlardan suya düşen meyveleri dahi yer. Sazan balığı avında olduğunuz yeri yemlemeniz daha çok balık yakalamanızı sağlar. Yemleme işlemi için perde, bez, ince file, kadın çorabı bile kullanabilirsiniz. Filenin içine kokulu yem doldurup ağzını güzelce kapattıktan sonra bir taşa bağlayıp istediğiniz derinliğe atabilirsiniz.

Sazan Avında Olta Seçimi

Sazan avında kamışlı olta kullanmak şart değildir. El oltası ile de avlanabilirsiniz. Rahat olması açısından çatal ağızlı 80-90 cm yüksekliğinde bir sopa dikerek oltayı attıktan sonra çatal kısmından misina geçirerek sopaya zil takabilirsiniz.

Sazan oltaya vurduğu da zil çalacaktır. Son zamanlarda sazan balığı avında kullanılan yaylı otomatik olta tutucular vardır. Bu aparat yaylı mekanizmaya sahiptir. Balığın belli bir kuvvet ile vurmasıyla sistemin kilit mekanizması açılır. Yay gücü ile olta belirli bir miktar geriye çekilir ve balık yakalanır. Çoğu yerde sazan balığı avı yarışları düzenlenir ve birincilerine çeşitli ödüller verilir.

Sazan balığı avında yanınıza bir adet uzun saplı geniş ağızlı kepçe almayı unutmayın bu sayede büyük sazanların kaçma olasılığı düşer. Sazan balığı avında bulduğumuz yeri yemlememiz çok önemlidir. Kıyıları yemleyecekseniz haşlanmış veya ıslatılmış mısır tanelerini avuçlayıp kıyıya fırlatınız. Daha uzak kısımları yemlemek için sapan kullanabilirsiniz.

Sazan dipten yem yemeyi çok sever. Sazan balığı avında denizde kullanılan gezer kurşunlu oltayı dahi kullanabilirsiniz. 40gr gezer kurşun bir adet fır döndü ve sağlam krom çelik bir kanca ile oltanızı hazırlayabilirsiniz.

Vidalı küspeli yemler yasaklanmıştır. Telli küspeli yemler serbesttir. Sazan balığı avında şamandıralı şıp şıp takımını da kullanabilirsiniz. Son zamanlarda gerçek mısır aroması ve kokusu ile bezenmiş silikon mısırları da sazan balığı avında kullanabilirsiniz.

Hamur kullanıyorsanız kullanacağınız yemin kancayı iyi tutabilmesi için gradasyon önemlidir. İnce taneli ve daha büyük taneli malzemeyi ıslatıp yoğurduğunuzda çimento misali daha sağlam olur. Sazan yemini yuvarlak takmanız fayda sağlar. Yeminiz yuvarlak olursa balığa daha iyi takılır. Hazırladığınız hamurun içine kokusunu arttırmak için balık yağı koyabilirsiniz. Sazan balığı fiyatları değişken çok pahalı bir balık değildir. Yörelere ve miktarlarına, büyüklüğüne göre fiyatları değişkendir. Avınızda başarılar rast gele!

Daha fazla bilgi için Anasayfamıza göz atın!

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments