Sarpa Balığı

sarpa balığı

Sarpa, Çitari (Sarpa Salpa)

Bu balık Ege ve Akdeniz’de yaygın olarak bulunur. Denizde kıyıda suya bir parça ekmek attığınızda şapırtılı bir şekilde saldıran balık sarpa veya kefaldir. Bu balık türü daha çok otçuldur deniz dibindeki ve denizdeki taşların üzerinde çıkan yosunlarla beslenir.Genelde ürkek bir balıktır ama çoğunlukla suya atılan ekmeğin büyüsüne kapılarak dibinize kadar gelebilir.

Çok obur bir balıktır.Vücut şekli bastırılmış elipse benzer. Gövdesinde başından kuyruğuna doğru yatay sarı çizgiler bulunur. Ağzı küçüktür vücuduna göre kafası da küçüktür yüzgeç ve kuyruğu sarı renktedir.Bu balığı yılda bir kere yemenin grip ve nezleyi önlediği söylenir.

Ayrıca bu balığı yemeden önce iyi temizlemezseniz balığın yediği yosunların toksit etki yaparak halisünasyona neden olabileceği söyleniyor.Geçmişte çok sarpa yedim ama hiç halisünasyon görmedim. Belirli aylarda bu balığın eti çok lezzetlidir mevsim çuprası da denirmiş.

Çitari adı ise Cezayir’de sarı çizgili bir örtü adıdır bu balık desenleri bu örtüye benzetildiğinden bu takma adı kazanmıştır.Peki sarpa nasıl avlanır? Sarpa için genellikle iki takım kullanılır. Bunlardan birincisine kıbrıs denir. Bu takımda 12 adet kanca bulunur. Takımın ana gövdesi sıklığına bağlı olarak yaklaşık 30 cm uzunluğundadır.

Genellikle 2~2,5 cm aralıklarla 2,5~3 cm uzunluğunda köstekler bulunur.Bu takım şöyle kullanılır Bu 12 küçük köstekli takım rulo şeklinde yuvarlanmış 5 6 cm genişliğinde ekmeğe en alt kancayı sapladıktan sonra ekmeğin etrafını kancalar iyi dağılacak şekilde sarılır ve yine son kancada ekmeğe saplanır. Böylece oltayı attığımızda kancalar ekmekten ayrılmaz.Kıbrıs oltasını denize attığımızda ekmeğe saldıran balıklar boşta olan kancalara çeşitli yerlerinden yakalanırlar.

Bu oltayı attığınızda oltanıza sarpa kadar kefalde yakalanır.Sarpanın ürkek. İri balık olduğundan bu balığın daha az fark edeceği siyah kancalar kullanmanız faydalıdır. Ayrıca takımı kendiniz hazırlayacaksanız 7 veya 8 numara kanca kullanmanızı tavsiye ederim.

Ava başlamadan önce avlanacağınız bölgeyi ekmek atarak yemlemeniz sarpaları civarınıza çekecek ve başarı oranınızı arttıracaktır.Bu balığı yakaladığınızda içini beklemeden temizlemeniz faydalıdır. Balık bekledikçe yediği yosunların kokusu etine siner.İkinci takım ise şamandıralı takımdır.

Bu takım genel olarak zargana topu ve 9 veya 10 numara bir kanca ve yaklaşık 1,5 metre 0,25 mm lik misinadan oluşur.Yapılışı şöyledir; İlk önce zargana topumuzu klipsimize takarız daha sonra topa yaklaşık 1,5. Metre 0,25 mm lik misina bağlarız en uca ise kancamızı bağlarız. Takım hazırdır. Oltanın ucuna baş parmağımızın tırnağı kadar bir parça ekmek kabuğunu takıp atarız. Genelde civarda sarpa varsa bu yeme saldırır. Bu takımda oldukça başarılıdır. Rastgele arkadaşlar. Sormak istediğiniz soruları forumumuzda sorabilirsiniz teşekkürler.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments