Özel Bir Ton Balıklı Salata Tarifi

özel bir ton balıklı salata tarifi

Merhaba! Corona(Covid-19) nedeni ile eve kapandığımız bu günlerde, ne yiyip ne yemediğimize, neyden ne kadar yediğimize çok dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle günün çoğunu oturarak ve spor yapmayarak geçiriyorsanız, sağlıksız bir beslenme sonucu genelde kilo almamak imkansız oluyor. Bu sıkıntılarda en büyük yardımcımız, hem kolay yapılması, hem lezzeti hem de sağlıklı olması nedeni ile salatalar. Sizlere bu yazımda malzemeleri ve yapılması çok basit olmasına rağmen, tadı damağınızda kalacak, diyetlerinizin vazgeçilmezi olacak bir tarif vereceğim. Hazırsanız, işte tarifimiz;

Ton Balıklı Salatada Kullanılacak Malzemeler

Salatlar malzeme açısından kafası rahat olan yemeklerin başında gelir; çok genel bir tanımlama ile evde bulduğunuz, damak tadınıza uygun, “bir salataya gider” dediğiniz her şeyden, gönlünüzün istediği kadar koyabilirsiniz; ancak benim tarifimin ana amacı ton balığıyla birlikte damakta kalacak malzemelerden bahsetmek ve tarif konusunda yardımcı olmak. Tabii ki sizde salataya kendi yorumunuzu katabilir, malzemelere ekleme ya da çıkarma yapabilirsiniz.

Marulsuz ton balıklı salata yapmak isteyenler bu paragrafı atlayabilir. Marul sevenler için istediğiniz kadar Marul, kıvırcık marul veya göbek marul da olur, (eğer sadece salata ile öğünü geçiştirecekseniz bir yemek tabağını dolduracak kadar, ya da asıl yemeğiniz yanına eşlik edecekse çok daha az sayıda)

Ton Balıklı Salata Malzemeleri

Bir kaç adet domates (ben genelde bir yemek tabağı olarak yaptığımda 2 büyük domates kullanıyorum)

2-3 Adet Orta Boy Salatalık (Salatanın neredeyse hiç kalorisi olmadığı için ve seviyorsanız sayısını, büyüklüğünü arttırabilirsiniz)

Bolca turşu (burada da zevkinize göre acı, acı olmayan, salatalık turşusu vb. Gibi farklı seçenekler tercih edebilirsiniz)

2-3 Kibrit büyüklüğünde beyaz peynir (Peynirin türü size kalmış, kaşar da tercih edebilirsiniz ama tavsiyem ikisini bir arada koymayın, yani ya kaşar ya da beyaz peynir tercih edin)  

Yarım konserve mısır (genele 3’lü paketler halinde satılan konserve mısırlardan bir tanesinin yarısı ya da isteğe göre 4/3’ü kullanılabilir)

Nane, kekik ve pulbiber (İstediğinizden, istediğiniz kadar. Ama çok fazla kullanmayın gerçekten tadı bozabiliyor)

Zeytinyağı. (çok çok önemli bir malzeme. Bulabildiğiniz, kullanabildiğiniz en güzel yağı kullanmaya çalışın, merak etmeyin bir gramını bile boşa harcamayacağız)

Ton balığı. (80 gr. Ya da 160 gr. Şeklindeki konservelerden uygun gördüğünüz kadarını kullanabilirsiniz. Söylemeye çok gerek yok ama yine kaliteli ve sevdiğiniz bir markayı tercih etmekte yarar var. )

Ekmek (ben genelde tost ekmeği tüketiyorum ama isterseniz sevdiğiniz, farklı bir diyet ekmek de kullanabilirsiniz. İsteğe göre değişse de eğer ana yemeğiniz salata olacaksa birkaç dilim yeterli olacaktır.)

Salam (opsiyonel bir malzeme, yani olsa da olur, olmasa da. Biraz koymakta fayda görüyoum. Kalın bir ya da iki dilimi genelde yeterli buluyorum.)

Soya Sosu (ikinci opsiyonel malzememiz. Ben ton balığına ve salatalara çok yakıştırdığım için genelde tercih ediyorum.)

Nar Ekşisi (sonuncu opsiyonel malzememiz. Genelde her salataya çok yakıştığı için, ton balıklı salatada da klasını gösteriyor)

Limon (fazla söze gerek yok)

Ton Balıklı Salatanın Hazırlanışı

Her şeyden önce marulları güzelce yıkayın. Sonrasında su doldurduğunuz bir kapta marulları biraz bekletin. Onlar suda bekleyip temizlenirlerken, geri kalan doğranacak olan bütün malzemeleri zevkinize göre doğrayın. Benim tavsiyem domates, salata ve turşuları mümkün olduğunca ufak olacak şekilde doğramanız. Doğrama işlemi bittikten sonra marulları yıkamış olduğunuz kaptan çıkarın ve bir tabağa koyup buz dolabına kaldırın. Marulların soğuması inanın bu yaz sıcaklarında kesinlikle iyi bir fikir. Beş dakika bekletmeniz yeterli.

Marullar soğurken ton balığını açabilir ve onu da yağını akıtmak amaçlı olarak ters yüz edebilirsiniz. Ton balığının yağı hem çok sağlıklı sayılmaz, hem de kullanacağınız iyi yağın tadını hatta kalitesini düşürecektir. Hiç gerek yok.

Marullar soğuduktan sonra dolaptan çıkarın. Büyük bir kapta soslar haricinde tüm malzemelerinizi karıştırın.(ton balığı da dahil) İyice karıştırmak çok önemli çünkü malzemeler mümkün olduğunca tüm salataya eşit yayılmalı. Söz konusu olan bu eşit yayılım hem estetik açıdan, hem de alınan tat açısından önemli. Bu konuda aslında en büyük yardımcımız salata karıştırmak kullanabileceğimiz salata kaşığı ve çatalı. İlla ünlü bir markanın kaşık ve çatalı olmasa da, bu tür aletler, karıştırmayı hem kolaylaştıracak hem de salatanın kalitesini arttıracaktır. Biraz karıştırdıktan sonra sos ve baharatları ekleyin, ardından tekrardan karıştırıp, tekrardan biraz daha ekleyin. Böylece yukarıda yazdığım her yere eşit dağılma prensibini en iyi şekilde gerçekleştirmiş olursunuz.

Ton Balıklı Salatanın Karıştırılması

Geldik tarifin en önemli kısmına; salatanızın karıştırılması bittikten sonra, salatayı koyacağınız yemek tabağını çıkarın. (Eğer misafire salata yapıyorsanız, mutlaka kendini gösteren bir tabak ya da çanak kullanmak daha vurucu olacaktır) Önemli noktalardan biri de uygun bir tabak çıkarmak, aksi halde tabak taşabilir bu da kötü bir görüntüye sebebiyet verir. Tabağınıza salata karışımını koymadan önce istediğiniz gibi ekmekleri tabağınıza dizin, ardından da salatanızı koyun. Bu şekilde yaptığınız zaman salatanıza koymuş olduğunuz kaliteli yağ tabağa değil ekmeklerin üstüne akacaktır. Yine tercihe göre değişse de koyduğunuz yağ oranı, ekmeklerin tamamını ıslatacak kadar olmalıdır. Ekmekler bu yağı çektikleri zaman yumuşayacak ve çatalla bölünebilecek bir kıvama gelmelidir. Salatanın diet özelliğini bozmamak adına az ekmek kullanmak ve iyi yağ kullanmak önemlidir. Böyle yaparsanız hem kaliteli bir şekilde yağ tüketmiş olursunuz hem de ekmek yediğiniz için oldukça doyurucu bir kıvama sahip olacaktır.

Salatanızı daha soğuk yemek isterseniz, önceden marullara yaptığımız gibi, tüketmeden önce biraz buz dolabına kaldırıp bekletebilirsiniz. Şunu da unutmamak lazım ki, salatamıza yağ koyduğumuz için dolapta günlerce tazeliğini koruyamayacaktır. Dolayısıyla yaparken çok fazla oranda salata yapmamanızı tavsiye ederim. Salatayı hazırlayıp, ilk kez yedikten sonra en fazla sonraki gün geri kalanını tüketecek oranda hazırlamakta fayda var.

Bonus: Salatamıza aslında biber, zeytin, (haşlanmış) patates ve ceviz gibi birkaç farklı malzeme daha eklenebilir. Ben çok sevmediğim için genelde eklemiyorum ama söz konusu olan bu malzemelerle, arkadaşlarınıza ya da ailenize vereceğiniz kalabalık yemeklerde de salatanızla öne çıkabilirsiniz.

Ton Balıklı Salatanın Hazırlanışı, Servisi

Unutulmamalıdır ki, eğer misafirlerinize küçük tabaklar ya da kaseler içinde salatanızı sunacaksanız, bunların her birini özenle karıştırmalı ve her küçük tabakta koyduğunuz her malzemeden olduğuna emin olmalısınız. Sıkça yapılan bir yanlış olarak, genelde ev sahipleri salataları gelişigüzel bir şekilde konuklarına tek tabaklarda ikram ettiklerinde “kısmetlerine ne gelirse” onu koyup, yemelerini bekliyorlar. Pek güzel bir davranış sayılmaz. Tabii herkese özel kase veya tabaklarda salata ikram ediyorsanız, bunların tabanını da ekmekle doldurmayı unutmamalısınız. Hatta tavsiyem, ekmeklerle ilgili misafirlerinize hiç ip ucu vermeyin. Tatlı, minik bir sürpriz onları bekliyor olsun. Yemekte de bir tane daha konuşma konunuz olur.

Zor misafirler ya da ilk defa ağırlayacağınız kişilerin ağız lezzetini bilmek mümkün olmayabilir; Kötü bir durumda kalmamak için sonradan koyulabilecek malzemeler (soya sosu,nar ekşisi , limon ve nane gibi).

Özellikle böyle büyük davetlerde salatanızla ilgili biraz daha övgü almak isterseniz, ton balığı oranını arttırabilir ve bazı hazır, yapımı kolay ton balıklı salata soslarından kolaylıkla yararlanabilirsiniz. Salatayı hazırlarken başka bir tarafta biraz yağ eklemek ve sos paketinin üstündeki tarife uymak yeterli olacaktır.

Umarım özel ton balıklı salata tarifini beğenmişsinizdir. Yeni yazılarda görüşmek üzere.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments