Olta nasıl atılır?

olta nasıl atılır

Olta nasıl atılır? İki türlü sopalı olta atma tarzı yaygın olarak kullanılır. Bunlardan birincisi sarkaç yöntemi ikincisi yerden sallama yöntemidir. Sopalı oltayı, daha doğrusu oltanın ucundaki kurşunu istediğimiz kordinattaki noktaya atmamız çok zor değildir.

1. Adım -Olta nasıl atılır?

Olta Nasıl Atılır? 1. Adım

İlk olarak oltayı bir parçamızmış gibi düşünüyoruz. Sağlak bireyler için anlatıyorum. Oltayı sağ elimize alıyoruz. Makine ile oltanın birleştiği kavisli ısım baş parmak hariç kalan dört  parmağımızın arasından geçecek şekilde parmaklarımızı kıvırarak oltayı kavrıyoruz.

Kavradığımızda işaret parmağımızı sopaya arsında misina kalacak şekilde bastırıyoruz. Bastırıyoruz ki kurşun makaranın kelepçesini açtığımızda düşmesin.

Olta Nasıl Atılır? 2. Adım

Elimiz bu şekilde iken kelepçeyi açıyoruz. Misinayı parmağımız ile tuttuğumuzdan misina tahliye olmuyor. Sonra sol elimiz ile de sopanın alt kısmından kavrıyoruz.

3. Adım-Olta nasıl atılır?

Olta Nasıl Atılır? 3. Adım

Yüzümüzü sağ arka tarafımıza bakacak şekilde çeviriyoruz. Oltayı anlattığım şekilde iki elimizle tutulu iken sağ arkamıza alıyoruz. Kurşuna bakarak ve kurşunun gideceği yeri hayalimizde canlandırarak 45 derece açı ile kuvvetli şekilde atıyoruz.

Atma işlemi gerçekleşirken kurşun ilk hızını aldığında bizden ayrılmadan sağ elimizin işaret parmağı ile tuttuğumuz misinayı parmağımızı kaldırmak suretiyle bırakıyoruz.

4. Adım- Olta nasıl atılır?

Olta Nasıl Atılır? 4. Adım

Mantığını kavramak ve yaralanmaların önüne geçmek için ilk atışlarımızı yavaş denememiz önemlidir. Elimiz alıştığında daha hızlı olarak deneyebiliriz. İlk atışlar hedeflediğimiz bölgeyi ıskalayabilir veya tam menziline varamayabilir. Emin olun denedikçe küçük sapmalar ile istediğiniz yere ulaştırabileceksiniz.

Oltayı atma anında arkanıza aldığınızda kurşun yere otururken atabiliriz. Veya kurşun havada asılı iken savurarak da atabiliriz.

Hangi stil size daha rahat geliyorsa o yöntemle devam edebilirsiniz. Oltanızın atar değeri önemlidir. Bu değer bazı kamışların etiketleri üzerinde yazar. Kamışların atar değerine uygun kurşun kullanmalıyız. Ayrıca olta kamışımızın optimum esneklikte olması kurşunu daha uzağa ulaştırmamızı sağlar.

Makaraların model ve serileri attığımız kurşunun yeterli uzaklığa ermesi için önemlidir. Sonuçta kurşunu takip eden misina makaradan salınmaktadır. Makaralar misina alma kapasitesi ve boyutlarına göre seri seridir. Örneğin 4000 serili bir makara 3000 serili makaradan daha büyüktür ve daha fazla misina alır. Ayrıca misinanın sarıldığı alanın yarıçapı ve silindirin yüksekliği daha fazladır. Büyük serili makaralı oltalar ile daha uzağa, daha kolay atabilirsiniz. Makara rulmanındaki bilye sayısının uzağa atmakla bir alakası yoktur. Bilye sayısı arttıkça makara daha rahat ve daha ağır balıkları sarabilir.

Makarasına ince misina sarılı olta daha uzağa gider. Lakin misinanızın çeker değeri ve doygunluğu (tokluğu) daha yüksek olmalı ki misina esnemesin ve balıkların vuruşlarını daha iyi algılayalım. Oltanızı denize atıyorsanız eğer önünüzden tekne, taka veya yüzen biri geçmiyorsa ufkunuz açıktır. Oltanızı atabildiğiniz kadar atarsınız. Oltanızı gölet, çay vb. yerde atıyorsanız fazla kuvvetli atmanıza gerek yoktur.

Boğazda Olta Nasıl Atılır?

Eğer oltanızı İstanbul boğazı gibi kalabalık dar bir alanda atıyorsak daha profesyonel davranmalıyız. Vede akıntıya uygun ağırlıkta armut veya torpido kurşun kullanmak faydalıdır. Teknede avlanırken oltayı ileri atmamıza gerek olmaz. Direkt olta sopasını teknenin dışına uzatarak makaranın kelepçesini açarak kurşunun dibe inmesi yeterlidir.

Kurşun sıfır noktasına ulaşana kadar veya hedef orta sudaki balıklar ise orta suda bekletiriz. Teknede genellikle yaralanma olmaması ve vuruşların daha iyi hissedilmesi için kısa kamışlı ince kamışlar kullanılır. Tekne ile ava gittiğinizde uzun oltanız var ise sadece uçtaki iki sopayı açarak ve bantınız varsa alttaki halkaları bantlayarak kullanabilriz.

Çok uzun olmadıkça oltanın ucuna taktığınız takımın çapari, jig, sahte yem şamandıra vb. olması önemli değildir. Her türlü takımı atabiliriz. Olta atmayı öğrendikten sonra misina kopmaları, kurşununuzun taşlara sıkışması sonucu takım kaybetmemiz olağandır. Bu nedenle imkanınız elveriyorsa çeşitli zaruri malzemeleri içeren bir takım çantası size çok fayda sağlar.

Olta makarası bakımı ve genel olta temizliği nasıl yapılır?

Olta makarasının dışını ve sopasını çok kirlenmemiş ise ıslak mendil ile, çok kurumuş ise az miktarda yağ çözücü sıkarak bir bez yardımı ile temizleyebiliriz. Oltanızın kolu veya makaranın olta ile birleştiği yer kırıldıysa patex benzeri sağlam yapıştırıcılar ile yapıştırabilirsiniz. Olta makineniz sağlam sarmıyorsa veya tıkır tıkır ses çıkartıyorsa yağlama ve temizleme vakti gelmiştir.

Olta makinemizi yağlamak için ilk olarak rahat olması için olta makarasının kolunu yandaki plastik başlıklı vidayı açarak çıkartıyoruz. Daha sonra misina sarılı kısmın üzerindeki aynı zamanda bazı oltalarda kalama ayarı yapılan yerden açıyoruz. Bu kısım tuşlu basmalı veya çevirmeli olabilir. Çevirmeli ise çevirerek kapağı çıkardıktan sonra misina sarılı kısmı yukarı çekerek çıkarırız. Karşımıza “t” şeklinde misina kafasını tutan kısım altta o kısmı tutan sıkılmış bir civata ve civatanın açılmasını engelleyen hemen dibinde bir vida görünür. Vidayı tornavida ile açarız daha sonra civatayı ingiliz anahtarı veya pense yardımı ile çevirerek açarız.

Altta kelepçeli dönen kısım artık çıkabilir. Şimdi karşınıza çeşitli vidalar çıkacaktır. Yan kapağı açmaya yarayan vidaları açarız. Kapağı açtığımızda oltanın çarkları ve mekanizması görünür. Çarkları yağlamada rulman gresi kullanabiliriz. Yağı aşırıya kaçmadan sürelim. Çok sürersek fazla toz çekebilir. Daha sonra kafa kısmından bir miktar ince yağ dökeriz. Oltanın durumuna göre senede bir veya iki defa makine temizliği yapmak önemlidir. Yağlama işleminden sonra makine açıldığı şeklin tersi şekilde vidaları ve civatası sıkılarak toplanır.

Olta kamışı tamiri nasıl yapılır?

Olta kamışında genellikle sopada kırılma, halkalarda kırılma veya yamulma olur. Eğer kamışımızın halkası koptu ise kopan halkanın aynı boyutlu olanını satın alarak kendimiz değiştirebiliriz. İlk olarak kopan halka eğer en üst halka değil ise o halka ve üstündeki halkaları ızgaralı çakmakla halkanın demirini çevirmek suretiyle ısıtırız. Çektiğimizde kolaylıkla çıkaçaktır. Yalnız bir bez veya kolay ısı geçirmeyen bir meteryal ile çekmeliyiz yoksa elimiz yanabilir. Tüm halkaları çıkardıktan sonra en aşağıda çıkardığımız kopan halkadan itibaren halkaları sağlam bir yapıştırıcı ile (japon yapıştırıcısı, patex, 202) ile yapıştırıyoruz.

Eğer olta kamışınızın içerisinde kum taneleri var ise tüm halkaları söktükten sonra kamış parçalarını arka kısımdaki kapağı açtıktan sonra çıkarıp temizledikten sonra tekrar oltamızın içerisine koyabiliriz bu sayede oltamız rahat açılır ve kum taneleri yüzünden deformasyona uğramaz. Umarım bu yazı size yardımcı olur. Rast gele!

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments