Olta kurşunu

olta kurşunu

Olta kurşunu nedir?

Olta kurşunu ne işe yarar?

Olta kurşunu, olta balıkçılığı için en önemli malzemelerin başında gelir. Olta kurşunu özellikle yemin, sahte balığın, çaparinin hedeflenen yere fırlatılması ve zemine inebilmesi için en önemli malzemelerin başında gelir. Olta kurşunu çeşitleri arasında olan damla kurşun ya da armut kurşun modelleri, özellikle iğnenin balığın ağzına daha kolay şekilde geçmesine yardım eder.

Olta kurşunu modelleri nelerdir?

Olta kurşunu modelleri çeşitli amaçlarla ve çeşitli balıklar için kullanılmaktadır. Günümüzde delikli(zeytin) kurşun, armut kurşun, damla kurşun, fırdöndülü kurşun, sıyırtma kurşun, sazan kurşunu gibi farklı amaçlara hizmet eden, farkı kurşunlar bulunmaktadır.

armut kurşun
Armut Kurşun
sıyırtma kurşun
Sıyırtma Kurşun
sazan kurşunu
Sazan Kurşunu
fırdöndülü kurşun
Fırdöndülü Kurşun
Kurşun Çeşitleri

Genellikle kullanılan kurşunlar ve gramları nelerdir?

Surf sisteminde genellikle armut kurşun veya fırdöndülü kurşun kullanılır. Bu kurşunların ağırlıkları 10 gramdan başlar 200 grama kadar kullanılır.
Hedef balığa göre takım seçildiğinden taktığımız kurşun da değişmektedir. Mesela gümüş çaparisi için 10 gr ile 20 gr arasında kurşun takılır.
İstavrit balığını hedeflediysek genellikle  çapari kullanırız. Bu takıma, boğazdaysak akıntıya göre 100 ile 150 gram arasında takarız. Fakat İstanbul’da bile olsa akıntının az olduğu bölgelerde (Maltepe, Kadıköy, Kartal vb.) 50 gr 60 gr da yeterli olacaktır.

Yemli şekilde çinekop avlamak istiyorsak yemimizin dipte sabit durması için boğazda 200 grama kadar kurşun kullanmamız gerekir. Fakat bu kurşunların ağırlıklarını kamışımızın atarına göre kullanmamız gerekir. Yazımın devamında bu konuya da yer vereceğim.

Hangi suda kaç gr kurşun kullanmalıyım?

Özellikle balık tutmaya yeni başlayan bazı arkadaşlarımız ve genellikle av yaptığı yerden başka bir yerde av yapmaya başlayan arkadaşlar genellikle kaç gr kurşun kullanacağını bilmiyor veya çok hafif ya da çok ağır kurşun kullanarak av verimini düşürüyor hatta oltasını kırabiliyor. Bunun önüne geçmek amacıyla kendi bilgimi ve araştırmalarımı sizlere aktaracağım.
Öncelikle kurşun kullanımında önemli olan iki esas vardır.

1 Av yaptığımız meranın akıntısı

Av yaptığımız meranın akıntısı bize kaç gr kurşun kullanmamız gerektiğini anlatır. Mesela İstanbul boğazında 50-60 gr bir kurşunla av yapıyorsak akıntının çok olması sebebiyle, kurşunumuz dibe batmadan önce gezebileceği için yanımızdaki insanların oltalarıyla karışabilir.
Çok ağır atarsak da mesela 150-200 arası, attığımız yerde direk dibe batacağı için yanımızdaki insanların kurşunları bizim kurşunumuza takılabilir. Bunun en aza inmesi için av yaptığımız merada av yapan diğer arkadaşlara kaç gr attıklarını sorarak onlarla aynı takmamız daha doğru olacaktır.

2 Kamışımızın atar aralığı

Kamışımızın atar aralığı ise bizim o kamışla atabileceğimiz minimum ve maksimum atarı bize anlatmaktadır.
Mesela kullandığımız kamış 50-100 gr atar aralığına sahipse minimum 50 gr maksimum 100 gr arası atmamız lazım.
Çünkü o kamış en iyi o aralıktaki ağırlıkları en iyi şekilde atabilir. Mesela 30 gr kurşun atmaya çalışırsak kurşunu istediğimiz uzaklığa yollayamayacağız.
Daha da kötüsü 150 gr takıp maksimum atarın üzerine çıkarsak kamışımızdan olabiliriz.
Bunun için av yapacağımız merayı iyi bilmeli, araştırmalı, kamış atar aralığına dikkat ederek bir kamış tercih etmeliyiz.
Aynı şekilde İstanbul’dan başka şehirlere(genelde Ege veya Akdeniz) giden arkadaşlarımız buralarda şok oluyorlar. Çünkü boğazda 100 gr, 150 gr hatta 200 gr atarken mesela Ege’de 30 gr, 50 gr olta kurşunu atıldığını gördüklerinde inanmıyorlar.
O yüzden kamışımızın atar aralığını av yapacağımız yere göre seçmeliyiz.

Olta kurşunu ve kurşun zehirlenmesi!

Arkadaşlar olta kurşunu ağır metal olan kurşundan üretilmektedir. Ağır metallerin vücudumuza temasından ve yutulmasından dolayı ciddi zehirlenmelere yol açarlar. Ayrıca olta kurşunu üretme çabasında olan amatör balıkçılar kurşun zehirlenmesine sebebiyet verebilirler. Önlemler alınmadan olta kurşunu üretimi kesinlikle çok ağır hasarlar almayı göze almaktır. Kapalı alanlarda eritilen kurşunun gazına maruz kalmak, kurşun zehirlenmesine neden olur. Ayrıca vücutta ağır metal birikmesiyle kanser ve bir çok ağır hastalığa davetiye çıkarılır.

Olta kurşunu tercih ederken imkanınız varsa boyalı yalıtılmış kurşunları tercih etmeniz sağlığınız açısından daha iyi olacaktır. Kurşunlara temas etmeden kendiniz de kurşunlarınızı suya dayanıklı boyalarla yalıtabilirsiniz.

Hepinize rastgele arkadaşlar! Sürçülisan ettiysek affola.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments