Müren Balığı

müren balığı, muraena helena

Müren Balığı Nedir? Müren Balığı Özellikleri

Müren balığı, Muraena helena Linnaeus, 1758.

Müren balığı isimleri:

Türkçe: Müren Balığı

En uzun Müren balığı kaç cm’dir? Müren balığı maksimum uzunluk : 150 cm

Müren balığı ortalama uzunluk kaç cm’dir? Müren balığı yaygın uzunluk : 80 cm.

En büyük Müren balığı kaç kg’dir? Kayıt altına alınmış en büyük Müren balığı 6.5 kg‘dir.

En yaşlı Müren balığı kaç yaşında? Müren balığı kaç yıl yaşar? Kayıt altına alınmış en yaşlı Müren balığı 38 yaşındadır.

Müren balıkları birçok renge bürünmüşlerdir. Benekli sarı-siyah, sarı-yeşil-kahverengi, yosun rengi ve daha fazla renk kombinasyonlarına sahip müren balıkları mevcuttur.

Müren balığının diğer dillerdeki isimleri:

Dilİsim
English:Moray Eel, Mediterranean Moray
İtalian:
Spanish:
Portuguese:
Norwegian:
Swedish:
Danish:
Hebrew:
Greek:
Murina, Murena
Morena
Moreia
Murene
Muräna
Muraene
מורנה ים-תיכונית
Σμέρνα
French:Murène de la Méditerranée, murène commune, murène
German:Muräne, Mittelmeer-Muräne, Mittelmeermurane
Dutch:Murene, moeraal, gewone murene
Albanian:Murena, mrina, mërina, gjarpër deti
Muraena helena, Müren balığının yerel dillerdeki isimleri

Müren Balığı Dağılım Haritası

müren balığı dağılım haritası
Müren balığı dağılım haritası,
kaynak: marinespecies.org

Müren balığı kayalık ve oyuklarda yaşayan yılan görünümlü bir balıktır. Yılana benzemesine rağmen yılan türü değildir. Müren balıkları geceleri avlanır. Müren balığı çok yüksek koku hassasiyetine sahiptir. Gündüzleri müren balığı oyuklarda ve kaya çatlaklarında dinlenerek geçinirler.

Müren Balığı Saldırır Mı?

Müren balıkları kendi halinde, uysal balıklardır. Çoğu sualtı videosunda dalgıçların elleriyle besledikleri ve başlarını okşadıklarını görebilirsiniz. Ancak müren balıkları onlara zarar verdiğiniz düşünecek olurlarsa veya uzuvlarınızı avlarına benzetecek olurlarsa içgüdüsel olarak size saldırabilirler. Müren balığı saldırısı çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Müren balıkları çenesindeki dişlerin dışında boğaz kısmında bulunan ayrı bir diş kümesine sahiptir. Müren balığı avını ısırmak için öne doğru atıldığında boğazındaki dişler de öne doğru çıkar. Bu sayede müren balıkları avlarını iki diş kümesi ile ısırır ve kavrarlar. Müren balıkları avını ısırdığında timsahlara benzer davranışlar sergiler. Avını ısıran müren balığı etrafında dönerek avından et parçası koparır. Eğer su altında bir müren balığıyla karşılaşacak olursanız, hareketlerinize dikkat edin ve tehlikeli bir durum sezerseniz oradan uzaklaşın. Müren balığı saldırdığında dişlerinden kurtulmanız mümkün olmayabilir. Bir müren balığı saldırısından iki şekilde kurtulabilirsiniz. Birincisi, müren balığı isterse, yani müren balığı tadınızı beğenmezse 🙂 İkincisi ise, müren balığını etkisiz hale getirmenizdir. Ayrıca müren balıklarının ağızlarının çok genişleyebileceğini ve çok ani bir şekilde saldırabileceğini unutmayın. Müren balıklarının dişleri içe doğru kıvrıktır. Isırdığında adeta avını kilitler.

Müren balığını bu şekilde tasvir etmemizin nedeni müren balığının çok tehlikeli canavar bir balık olduğu anlamı taşımamalıdır. Müren balıkları başta da anlattığımız gibi çok uysal ve arkadaş canlısıdır. Müren balığının içerisinde bulunduğu biyolojik dönemi, üreme mevsiminde olmaları, içgüdüsel ihtiyaçları, açlık durumu gibi birçok etken saldırgan davranışlarının nedenleri arasında olabilir. Ancak bu saldırgan durumu tetikleyen sizlerin yani insanların müren balığına karşı davranışları da olabilir.

En güzel müren balığı doğada kendince yaşayan müren balığıdır. Tabiiki bu durum aslında doğada yaşayan tüm canlılar için de geçerlidir. Unutmayın müren balığı bir hayvandır ve gerektiğinde tehlikeli olabilir.

Müren balığı leşçil bir balık olduğundan dişlerinde insan vücudunda enfeksiyona sebep olan bakteriler bulunmaktadır. Müren balığı ısırıkları kolay geçmez çünkü uzun bir süre enfeksiyonla uğraşmanız gerekecektir. Bazı ısırık olaylarında çürümeler oluşmuştur. Bir çok müren saldırısı organ kaybıyla sonuçlanmıştır. Özellikle zıpkınla müren avlamak çok tehlikelidir. Mürene atış yaptığınızda ıskalarsanız veya onu yaralarasınız. Fırsatını bulup geri dönerse parmaklarınız koparabilir. Belki de müren balığı bacağınızdan veya vücudunuzun herhangi bir yerinden bir parça et koparabilir.

Müren Balığı Yenir Mi?

Müren balığı görüntüsü itibariyle yılana benzer ve eti yenilir. Müren balığını temizlenmesinin meşakkatli olması müren balığı etine olan ilgiyi azaltmıştır. Müren balığı halk arasında pek bilinmeyen ve tüketilmeyen bir balıktır.

Müren Balığı Zehirli Mi?

Müren balığı zehirli bir balık değildir, iğnesi yoktur ancak ağzında ve dişlerinde bulunan bakteriler enfeksiyona yol açar. Müren balıklarının vahşi görüntüsü, ani saldırıları ve çok güçlü çeneleri onları tehlikeli balıklar kategorisine sokar.

Müren Balığı Nasıl Temizlenir?

Eğer bir gün etkisiz hale getirilmiş bir müren balığı elinize geçerse ve pişirip yemek isterseniz, keskin bir bıçak ve bir adet pense müreni temizlemeniz için yeterli olacaktır. Mürenin kafasının bitiminde bıçak yardımıyla halka şeklinde derisini çizin ve baş kısmıyla diğer kısımda kalan deriyi birbirinden ayırın. Bu sert deriden kurtulup müren balığının lezzetli etine ulaşabilmek için kesik attığınız yerden derini bir kısmını penseyle kavrayıp sıkı bir şekilde balığının kuyruğuna doğru çekerseniz deri adeta bir kılıf gibi çıkacaktır. Müren balığının derisini yüzdükten sonra kuyruğun son kısmından kesip atın. Daha sonra müren balığının içini güzelce temizleyin. Müren balığının içini temizledikten sonra 4-5 parçaya bölüp mangalda pişirebilirsiniz yada tavada kızartabilirsiniz.

Müren Balığı Neyle Beslenir?

Müren balığı yengeçler, ahtapotlar, kalamarlar, balıklar, kabuklular, yumuşakçalar ve birçok deniz canlısıyla beslenir. Genellikle avını tek parça halinde yutar. Kimi zaman müren balığı büyük balıklardan veya leşlerden kopardığı parçaları da tek parça halinde yutar.

Çok esnek bir vücuda sahip olan müren balığı kimi zaman kocaman gövdesini ince bir yarıktan içeri sokabilir. Müren balığı oltaya yakalandığında ince yarıklı oyuklara tutunarak onu çekmenizi imkansız hale getirir. Çoğu müren avı olta misinasının kopmasıyla sonuçlanır. Derisi çok kalın ve inanılmaz derecede sağlamdır.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments