Misina Nedir? Misina Çeşitleri, Misina Tavsiyeleri

misina nedir? misina çeşitleri

Misina Nedir? Misinanın Tanımı

TDK’ya göre

misina(misi’na), İtalyanca messina

1. isim Yapay ve sentetik ham maddeden tek kat çekilmiş, değişik kalınlıkta iplik.

sozluk.gov.tr

Misina Çeşitleri

Bir çok çeşit misina türü vardır. En çok kullanılan misinalar ise monofilament ve örgü misinalardır. Örgü misinalar ip misina adı ile de anılır. Örgü misinaya ip misina denmesinin nedeni iplerden oluşmasıdır. Güçlü örgü(ip) misinalar kevlar benzeri çok ince elyaf iplerden üretilir.

Monofilament Misina Nedir? Avantajları ve Dezavantajları

Monofilament misinalar çok çeşitli renklerde, kesitlerde ve dayanıklılıkta mevcuttur.

Monofilament misinanın avantajları: Monofilament misinalar diğer misina ve ip misinalardan daha ucuzdur. Monofilament misina ani hareketleri ve gücü emmek için esner, aşınmaya dayanıklıdır ve enine kesiti homojen bir şekilde yuvarlaktır. Monofilament misinanın yuvarlak kesitli olması olta makarasında düzgün kalmasına yardımcı olur. Monofilament misinada düğüm atması kolaydır. Monofilament misinalar çeşitli renklerde mevcuttur, ancak en popüler monofilament misinalar saydam ve açık mavi renkte olanlardır. Bu renklerdeki monofilament misinalar suya girdiğinde su rengiyler birleşerek kaybolur bir balığın bu renklere sahip monofilament misinaları görmesi çok zordur. Monofilament misinalar tuzlu su balıkçılığı için en popüler misinadır.

Monofilament misinanın dezavantajları:

Dezavantajları: Monofilament misina aynı çaptaki bir ip misinaya göre çok zayıf kalır. Daha büyük avlarda çapı daha büyük monofilament misina kullanmak gerekir. Dolayısıyla daha kalın monofilament misina demek makaranın dolu olması anlamına gelir. Monofilament misinanın naylon yapısından dolayı güneş ışığına maruz kalması sonucu deformasyona uğrar ve ömrü kısadır. Her sene makaramızdaki monofilament misinayı değiştirmemiz gerekir.

Fluorocarbon Misina Nedir?

Fluorocarbon misinalar hem tatlı su hem tuzlusu avlarında kullanabileceğimiz oldukça dayanıklı bir misinadır. Fluorocarbon misinalar genellikle lider malzeme olarak kullanılır. Bu misinalar su altında tamamen görünmez ve aşınmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Fluorocarbon misinanın bu özelliği onu ip misina için mükemmel bir tamamlayıcı yapar.

Çelik Tel Misina Nedir? Çelik Misina Hangi Avlarda Kullanılır?

Çelik tel misina, lüfer, uskumru ve ton balığı gibi dişlek balıkları avlarken kullanılan bir başka lider malzemedir. Çelik tel misinalar tek tel ve örgülü tel şeklinde piyasada mevcuttur. Çelik tel misina için özel sertleştirilmiş makaralar kullanılır.

Fly Misina Nedir?

Fly misinası belirli ağırlıklarda gelir. Bunlar kopma mukavemetine değil, olta ile eşleşmesi gereken misinanın ağırlığına göre belirlenir. Sinek misinası, farklı kırılma güçlerine sahip atkı adı verilen bir lidere bağlanır.

En İyi Misina Tavsiyesi? En İyi Misina Hangisidir? Hangi Misinayı kullanmalıyım?

Bu soru teknik açıdan eksik ve hatalı bir sorudur. Balık avında kullanacağımız yöntem ve tekniğe bağlı olarak kullancağımız misina kesitleri ve dayanıklılıkları değişmektedir. Lrf, Spin, Fly, Jigging … Lrf yapıyorsak örgü, ip misina ve fluorocarbon lider misina kullanmalıyız. Günümüzde Lrf tekniğinin popülaritesi artmaktadır. Bundan dolayı çok çeşit misina kombinasyonları deneyebilisiniz. Spin tekniğiyle balık avı yapmak istiyorsanız monofilament misina ve örgü misina kullanmalısınız. Jigging tekniğiyle balık avı yapmak istiyorsanız örgü misina ve fluorocarbon misinaları kullanabilirsiniz. Farklı stilleriniz olabilir, avlarınızdan edindiğiniz tecrübeler sizi av araçlarınız üzerinde güncellemeler yapmaya itebilir. Bazen böyle durumlar zorunluluk halini bile alabilir. Kendi tekniklerinizi oluşturmanız sizin bu işten gerçekten haz aldığınızın göstergesidir.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments