Mırmır Balığı

mırmır balığı

Mırmır balığı, çizgili mercan, Lithognathus mormyrus.

İspanyolca : Herrera

İngilizce : Sand steenbras

Fransızca : Marbré

Mırmır balığının kafa kısmı vücut kısmına göre çok büyüktür. Balığı pişirirken kafasını ayırdığınızda balığın büyük bir kısmının gittiğini görmek sizi üzmesin. Bu balığın eti çok lezzetli ve fazla kılçıklı değildir genel görünümüne baktığınızda kafası büyük vücudu uzundur. Balığın gövdesinde solungaç kısmının arkasından kuyruğuna kadar büyüklüğüne göre birer ikişer santim arayla siyah şerit şeklinde çizgiler bulunur.

Mırmır balığı nerede yaşar?

mırmır dağılım haritası
mırmır dağılım haritası
kaynak : fishbase.se

 Akdenizde : Türkiye, Arnavutluk, Cezayir, Bosna Hersek, Hırvatistan, Kıbrıs, Mısır, Fransa , Cebelitarık, Yunanistan, İsrail, İtalya, Lübnan, Libya, Malta, Monako, Karadağ, Fas, Filistin Devleti, Portekiz, Slovenya, İspanya, Suriye, Tunus.

Doğu Atlantik : Batı Afrika kıyıları.

Hint Okyanusu :Güney-Doğu Afrika kıyıları.

Mırmır ve Sargoz balığı farkı

İlk başlarda bu balığı sargozla karıştıranlar çok olur. Sargoz balığının vücudunun eni boyuna yakındır vücut yapısı çupraya benzer ve çizgileri bulunur. Mırmırın boyu enine göre fazla uzundur. Mırmır balığının ağzı büyük ve geniştir. Bu balığı yakalarken geniş ağızlı 6 ve daha küçük numaralı büyük kancalar kullanmalıyız.

Mırmır oltası ve takımı nasıl olmalıdır?

Yem sağlam ve taze olmalıdır. Yem kancayı tam çevrelemeli kanca görünmemelidir. Genelde üçlü çapari kullanılır. Bu balık kumlu alanlarda deniz dibinde gezer. Çünkü besini kumda yaşayan canlılardır. Bu balık Kocaman kafası ve ağzıyla kumu kazar. Çıkan böcek kurt ve midyelerle beslenir. Mırmır balığın başı genellikle kumdadır. Bu nedenle yapılan takımın köstekleri dibe kurşunu yakın olmalıdır.

Mırmır balığı avı nasıl yapılır?

Akıntı olmayan yerlerde 60 gr kurşun kullanabilirsiniz. Mırmır oltaya sert vuruşlar gerçekleştirir. Kimi balıkçı Mırmır avında sopalı oltayı attıktan sonra kumu sapladığı kazığa misina gergin şekilde yerleştirir ve zil takar ve balığın kendiliğinden yakalanmasını bekler.

Misina boşaldığında veya mırmır sürekli vurduğunda balığın yakalandığını tahmin eder ve oltasını öyle çeker. Bazı avcılar ise oltayı elde tutarak balık sağlam vuruş gerçekleştirdiğinde tasmalarlar ve bu şekilde iki üç kat fazla verim aldığını söylerler. Her iki şekilde bu balığın avı eğlencelidir. Size başarılı avlar dilerim.

Sormak istediğiniz soruları forumumuzda sorabilirsiniz. Sorularınızı bildiğimiz kadarıyla, acizane cevaplamaya çalışacağız. Balıkçı balıkçının dostudur 🙂

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

Sorry. No data so far.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Balikolik
Balikolik
1 yıl önce

Çok bilgilendirici ve çok güzel bir yazı teşekkürler

lodosbey
lodosbey
1 yıl önce
Reply to  Balikolik

Balıkolık bey olumlu yorumunuz için teşekkür ederim lrf balıkçılığı hakkındaki yazınız bu alandaki birçok soruma cevap verdi sağolun 👍👍