Mersin Balığı

mersin balığı

Mersin balığı nedir?

Mersin balığı latince adı Acipenser‘dir. Acipenser Mersin balığı türlerinin genel adıdır. Mersin balığının ingilizcesi Sturgeon‘dur. Almanca : Stör, Fransızca : Esturgeon,

Mersin balığı özellikleri

Görüntüleri köpek balıklarını andıran mersin balıkları milyonlarca yıldır aynı görüntülerini ve yapısal özelliklerini korumuş ilkel olarak değerlendirilen balıklardır. Vücutlarının alt tarafında olan ağızları ve dört adet bıyıkları vardır. Bıyıkları sayesinde suyun zeminindeki besinleri çıkarırlar. Vücutlarının kenarlarında sıralı şekilde büyük karizmatik pulları vardır. Kemiksi yapıya sahiptir ancak kemiksi yapı tam olarak gelişmemiştir. Kılçıkları yoktur.

Mersin balığı nerede yaşar?

Mersin balıkları kuzey yarım küre ılıman deniz ve göllerin 150 m’ye kadar olan sahilleri ve bağlı nehirlerde yaşayan ekonomik değeri olan balıklardır. 26 türü olan mersin balıklarının coğrafi dağılımı farklılık gösterir.

Dünyanın en büyük Mersin balığı

Türlere göre boyları ve ağırlıkları değişkenlik gösterir. Kayıtlı en büyük mersin balığı, 1827’de 1.571 kg ve 7.2 metre uzunluğunda Volga halicinde yakalanan bir beluga dişi mersin balığıdır. Ömürleri türlere göre farklıdır. Yüz yıl yaşayan bireylere rastlanılmıştir.

Diğer balıklarla kıyaslandıklarında gelişimleri yavaştır. Yirmi yılda erişkinliğe ulaşan türleri olabildiği gibi üç yaşında erişkinliğe ulaşan türleri de vardır.

Mersin balıkları denizlerin derinliklerinde yaşarlar. Erişkinliğe ulaştıklarında bahar aylarında suların ısınmasıyla birlikte nehirlere yumurta bırakmak için göç ederler. Nehir ve derelerin oksijeni bol ve temiz sularına yumurtalarını bırakıp tekrar derin denizlere geri dönerler. Yumurtalardan çıkan yavrular ufak su canlıları ile beslenirler. Boyları 13-15 cm ye ulaştıklarında tıpkı büyükleri gibi derin denizlere göç edip yetişkin oluncaya kadar denizlerde yaşarlar.

Mersin balıkları göçmen balıklar grubundan olup, çok geniş çevre şartlarına kolayca uyum sağlamış, deniz, göl ve ırmaklara kadar çok farklı su koşullarına girebilmekte ve adapte olabilmektedirler. Mersin balığı , deniz kabukluları ve küçük balıklarla beslenirler. Bazı büyük mersin balıkları yetişkin balıklarla da beslenirler.

Mersin balığı yetiştiriciliği

Mersin balıkları göç eden balıklar olmasına rağmen kapalı havzada yaşayan tatlı suya adapte olmuş türleri de mevcuttur. Mersin balıklarının kültür balığı olarak üretimi Rusya, ABD, İran, Fransa, Macaristan, Bulgaristan, Ukrayna Azerbaycan, Türkiye ve bazı diğer ülkelerde yapılmaktadır. Bu balıklar ya yemeklik olarak üretilmekte yada doğal ortamlardaki popülasyonunu artırmak için üretilip doğal ortama salınmakta ve sayılarının artması sağlanmaktadır.

Mersin balıkları havyarları için yüksek oranda avlanılmış bazı türlerinin nesilleri tükenme aşamasına gelmiş bazı türleri sayıca azalmış bazı türlerinin de nesli tükenmiştir.

Mersin balığı türleri

Türkiye’de doğal olarak yaşayan mersin balığı türleri

Mersin morinası (Huso huso, Beluga Sturgeon)

beluga sturgeon huso huso


Karaca Mersin (Acipenser gueldenstaedtii, Russian sturgeon)

mersin balığı


Sivriburun Mersin Balığı(Acipenser stellatus, Sternhausen)

sivri burun mersin balığı


Kolan balığı ( Acipenser sturio, European Sea Sturgeon. Neslinin tükenme aşamasındadır. Nadir rastlanılmaktadır.)

kolan balığı Acipenser sturio


Şip balığı (Acipenser nudiventris, Ship Sturgeon. Neslinin tükenme aşamasındadır. Nadir rastlanılmaktadır.)

şip balığı Acipenser nudiventris

Mersin balığı ülkemizde hangi sularda görülür?

Mersin balıkları Kızılırmak, Sakarya, Yeşilırmak ve Çoruh nehirlerinde bulunmakta 300-400 kilogram ağırlığına erişmiş olanlarına rastlanmaktadır.

Mersin balığı avı ve satışı yasaklanmıştır

Ülkemizde mersin balıklarının yakalanması ve satışı yasaklanmıştır. Şans eseri ağınıza oltanıza yakalanmış olsa bile salmanız gerekmektedir.

Ülkemizde Adana’da sibirya mersini ve Rus mersini kültür balığı olarak üretilmektedir.

Mersin balığı eti

Mersin balığının eti havyarı değerlidir. Öncelikle ızgara füme ve diğer şekillerde de tüketilir.

Mersin balığı havyarı

havyar

Mersin balığı havyarı kaliteli ve pahalıdır. Yüksek protein değeri gençleştirici özelliği, afrodizyak özelliği sayesinde zengin kesimin tercihidir. Kozmetikte kremlerde kullanılır. Derisinden tekstilde yararlanılır. Kemikleri yapıştırıcı yapımında kullanılır. Hava kesesinin ticari değeri vardır. Kafasından balık çorbası yapılır.

Mersin balığı burcu

Kızılderililerin 12 burcundan 8.sidir. 23 Temmuz-22 Ağustos aralığını kapsar.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments