Melek Balığı

melek balığı


Melek balığı, Pterophyllum Scalare.

Melek balığı özellikleri

Bu balığa çoğu akvaryumda rastlamanız mümkündür. Melek balığının dış görünüşü şöyledir:

Melek balığının vücudu üçgenimsidir. Üçgenin kenarlarını gövdesini takip eden uzun ve gittikçe incelen yüzgeçleri vardır. Melek balığı görünüş olarak benzersizdir ve sıradışı güzellikte şekil ve renklere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde popülerliği gün geçtikçe artmaktadır. Melek balığının ana vatanı Güney Amerikadır. Melek balığı 21 cm uzunluğa erişebilir. Melek balığının vücudu dikey açıdan ultra incedir. Genellikle gövdesinde horizontal çizgiler bulunur. Bu çizgilerin eni balık büyüdükçe artar.

Melek balığı ne kadar büyür?

Melek balığı ömrü uzun balıklardandır. 10 yıla kadar yaşayabilirler. Diğer balıklarla aynı ortamda yaşamayı sevmezler. Melek balığı 20 cm boyuna erişebileceğinden 70 litre akvaryum uygundur. Melek balığı 6-7 ph aralığında biraz asidiğe kaçan suda yaşar. Melek balığı çok bölgeci bir balıktır. Bölgesini korumak için ufak balıklara şiddet eğiliminde bulunabilir.

Melek balığı ne ile beslenir?

Bu balık tabiatta nehirlerdeki omurgasız canlılarla beslenir. Melek balığı çeşitli kurtlar, karidesler, ve küçük böcekleri sever. Aynı zamanda akvaryuma az miktarda sebzede koyabilirsiniz. Akvaryum suyunu 7-8 günde bir değiştirmek uygundur. Ayrıca filtreyi de 2 haftada bir değiştirebiliriz. Melek balığına bakarak dişimi erkek mi olduğunu anlamanın uzmanlık istediği söylenir. Dişi melek balıklarının cinsel uzvunun daha geniş olduğu söylenir. Ve bu organlar üreme döneminde belirginleşir.

Melek balığının yumurtlama ihtimalinin artması iseteniyorsa canlı yemler ve dondurulmuş yemler gibi besleyici yemler verilmelidir. Melek balığı güzelliği sayesinde “akvaryum kralı “ ünvanını almıştır. Melek balıkları yumurtalarını koruyan akvaryum balıklarındandır. Melek balıklarının çizgili olanlarının küçük olanlarında 7, büyük olanlarında ise 4 siyah şerit olur.

Melek balıkları çok çeşitli renklerde olabilirler. Bu renklerden bazıları; gümüş rengi, altın rengi, beyaz mermer rengidir. Melek balıklarının yaşadığı sular hafif asidiktir. Doğal ortamında zeminde kum vardır. Yine yaşadığı ortamda suyun içerisinde çeşitli su bitkileri vardır.

Melek balığı akvaryumu nasıl olmalı?

Orta boy bir akvaryumda çok fazla melek balığı olması önerilmez. 4 veya 5 adet olması tavsiye edilir. Akvaryumunuzun kirli olması melek balıklarınızın enfeksiyon kaparak ölmesine neden olabilir. Melek balıkları hastalandığında balıklarda gözle görülebilir zayıflama, altın avaş hareket etme, renklerinde sol a olabilir. Balıklarınıza yeni balıklar eklemek istiyorsanız hasta olmadıklarından emin olmak için 2-4 hafta arası karantinaya almalıyız.

Melek balıklarının küçük balıkları yedikleri bilinir. Melek balıkları az miktarda yosun yer. Melek balıklarını lifli proteinli besinlerle beslemek gelişimleri için çok faydalıdır. Bu balıkları protein açısından zengin tubifex solucanları ile besleyebiliriz. Melek balıklarını günde 2 veya üç kez besleyebiliriz. Akvaryuma az miktarda haşlanmış ıspanak ve kabak benzeri sebzeleri ekleyebiliriz.

Melek balıkları çabuk çoğalan akvaryum balıklarındandır. Akvaryumdaki melek balıkları belli bir süre sonra birbiri ile eşleşir. Melek balıkları bir seferde 250 ile 400 arası yumurta yapabilir. Melek balığı larvaları 5-6 hafta süresince yumurta sarısı ve haşlanmış karidesle beslenebilir. 2 ay sonra yavruların ayrı tanka alınması önerilir.

Melek balığı akvaryum bakımı

Akvaryumun günün yarısında güneş ışığı alması önemlidir. Bu imkanınız yoksa akvaryum için güneş ışığı benzeri etki oluşturabilecek küçük bir ışık konabilir. Bulabiliyorsanız melek balığının ana vatanında bulunan su bitkilerinden akvaryuma koymanız balığın gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Melek balığı akvaryumunda su yüzeyi bitkilerinin kullanılması ışığı engellediğinden önerilmez. Kulandığınız suyun yumuşaklığının 18 dh olması faydalıdır.

Melek balığının yüzüşüne ve hareketlerine çoğu ınsan hayran kalır. Melek balığı doğal ortamında suyun durgun kısımlarını tercih eder. Akvaryumunuzun asitlik değerinin 7-8 arasında olması önerilir. 20- 25 günde bir akvaryum suyunun dörtte birini yenileyebilirsiniz. Melek balıkları zeminden yemlenmeyi sevdiğinden balıklara rahat beslenmeleri için akvaryum zeminin düze yakın olması önemlidir. Melek balıkları solucanları çok sever. Melek balıklarının yumurtaları için akvaryum içine yüzeyi düz kayrak taşı benzeri bir taş koymanız faydalıdır.

Bu balıkları satın aldığınızda akvaryuma koymadan önce kendi suyunu alacak kadar büyüklükte bir kaba koyarız. Melek balıklarının akvaryum suyuna adapte olabilmeleri için akvaryum balıkları koyacağımız akvaryum suyundan balıkların olduğu kaba yavaş yavaş su ekleriz. Belli bir süre sonra balıkları akvaryuma koyabiliriz. Melek balıkları yüksek akvaryumlardan hoşlanır. Melek balıkları ince kumlu zeminleri sever. Bu balıklar genellikle koyu renklere sahip olduklarından zeminde açık renkli kum kıllanmak balıkları ön plana çıkarır. Melek balıkları yumurtalarını bitkilerin üzerine de bırakabilir. Akvaryumun oksijenlenmesi ve filtrelenmesi için pipo filtre kullanabiliriz.

Melek balığı hangi balıklarla yaşar?

Melek balığı tetra balığı ile birlikte yaşayabilir. Melek balığının üzerinde bulunan bir bakteri diskus balığını öldürebileceğinden birlikte yaşaması önerilmez. Lepistes balıkları küçük olduğundan lepistesleri yiyebilir. Akvaryumda su bitkisi ne kadar çok olursa melek balığı için o kadar iyi olur. Melek balıkları için iç filtrenin uygun olmadığını söyleyenler vardır. Melek balıkları üreme döneminde çok agresif olurlar. Melek balıkları akıntıyı sevmezler. Akıntılı sular melek balıklarının yorulmasına ve ölmesine neden olabilir.

Melek balıklarının üremesini kolaylaştırmak için akvaryuma yumurtlama hunisi koyabiliriz. Melek balıklarının yumurtaları yaklaşık iki gün sonra çatlar ve balık yavruları çıkar. Melek balığı yumurtalarında mantar oluşmaması için yumurtalara bol oksijen sağlanmalıdır.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments