Lüfer

lüfer

Lüfer Balığı, Bluefish, Pomatomus Saltatrix

Lüfer balığı özellikleri

Lüfer balığının sırt kısmının rengi mavi yeşil tonlardadır. Karın kısmı gümüşi renktedir. Dişleri sık dizilmiş ve ultra keskindir. Yaşam süresi maksimum 9 yıldır. 14.4 kg ye kadar büyüyebilir. Boyları 130 cm kadar çıkabilir. Boyları 40 cm olduğunda üremeye başlarlar. Bahar başlangıcından yaz ortasına kadar yumurtlayabilir. Suyu köpürterek yüzeye yakın balıklara saldırırlar. Yiyebilecekleri her canlıya saldırırlar. Keskin dişleri sayesinde çok büyük avlara saldırabilirler. Kalamar sevdiği besinler arasındadır.

Lüferin boylarına göre isimleri

Defne Yaprağı, Yaprak : 10 cm ye kadar

Çinekop : 11-13 cm arası

Kaba Çinekop : 14-16 cm arası

Sarı Kanat : 17-20 cm arası

Lüfer : 21-30 cm arası

Kaba Lüfer : 31-35 cm arası

Kofana : 35 cm den büyük

Sırtıkara : 50 cm den daha büyük

Not: Sırtı kara lüferin en büyüğüdür ve yıllardır denizlerimizde görülmemektedir. Bunun nedeni ise küçük boylarda lüferlerin aşırı avlanılmasıdır. Çinekopları bu şekilde aşırı avlamaya devam edersek önce kofana sonra sırasıyla kaba lüfer sayısını da azaltacağız ve belki ileride bu balıklar da denizlerimizde görülmeyecektir. Bilinçli avlanmaya özen göstermeliyiz!

Lüfer nasıl yakalanır?

Lüfer balığı Karadeniz de çok vardır. Kıyıdan, falez diplerinde, liman uçlarında tekne ile avlanabilir. Ege’de ve Marmara’da liman uçlarında ve tekne ile avlanılır. Lüfer takımı parlak yansıtıcı kaplı silindir köpük iki adet uzun pala kanca ve çelik misinadan oluşur. Lüfere atılacak yeme iki adet kanca sağlam şekilde takılır. Kurşunlu veya kurşunsuz atılabilir. Üçlü çapari ile de lüfer tutulabilir. Yem olarak sandalye ve hamsi kullanılabilir. Yakalaması zor ve eğlenceli bir balıklardandır.

Lüfer avı ne zaman yapılır?

Genellikle sonbahar mevsiminden kış sonuna karar avı yapılmaktadır. Lüferin ensevdiği yemler istavrit, zargana ve izmarittir. En verimli av zamanı gün batımına doğrudur. Yemin canlı ve taze olması önemlidir. Balığı oltaya iğneler en az görünecek şekilde tekmak önemlidir. Zargana ve yavru kefal görünümlü sahte yemlerle uygun yerlerde lüfer avı başarılıdır. Lüfer çok saldırgandır kaşık denilen balık şekline benzer çarpmalı metale bile saldırır. Deniz bulanıkken ve lodos varken sahte yemlerin başarı oranı yüksektir. Sahte yem attıktan sonra oltalı hızla sararak ve yana çekerek sahte yeme kaçan balık yaralı balık hareketi kazandırarak lüfer yakalaya biliriz. Lüfer pahalı balıklardandır. Kilosunun 120 tl yi gördüğü zamanlar vardır.

Lüfer nasıl pişirilir?

Fırında patatesli lüfer tarifi

Malzemeleri

-4 adet lüfer fileto halinde
-2 adet orta boy patates
-1 yemek kaşığı ezilmiş sarımsak
-1 fincan doğranmış maydanoz biber ve tuz.

Hazırlanışı

1 Patatesleri daire şeklinde yarım cm kalınlığında doğruyoruz. Fırın kabının altına diziyoruz.

2 – İçine zeytin yağının maydanozun sarımsak ve tuzun yarısını koyuyoruz.

3Patatesleri 10 dk pişiriyoruz.

4 – Kabı çıkarıp üzerine lüfer filetolarını koyuyoruz.

5 – Filetoların üzerine kalan maydanoz sarımsak yağ ve tuz karabiber koyuyoruz balık pişene kadar yaklaşık 15 dk bekliyoruz.

Afiyet olsun !

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments