Lrf balıkçılığı

Lrf balıkçılığı nedir? Spin ile arasındaki farklar

Son senelerin en popüler ama Bir o kadar da az bilinen o yüzden de çok merak edilen LRF’nin açılımı Light Rock Fishing’dir. Japonya da ortaya çıkan bu sistem minimal malzemeler kullanılıp maksimum verim almaya imkan tanır. LRF kavramı en başlarda hafif kaya balıkçılığı olarak adlandırılsa da şimdilerde kaya, kum veya taşlık alanların hepsinde gerçekleştirilebiliyor.

Bu yöntemde en güzel olan şey ise ne zaman ne ile karşılaşcağınızı hiç bir zaman bilemiyorsunuz . Örneğin oltanızı kurup at çek yaparken aynı sahteye istavritin de gelebileceği gibi kiloluk bir levreğin de yakalanabilmesi, bu sistemin en zevkli yanlarından biri.
Bu yöntem verimli bir avlanmanın kapılarını aralar ve farklı tür balıklarla karşılaşmanızı sağlar. Her oltayı çekiş bu nedenle heyecan doludur.

Çok hafif kamış ve makinelerle yapılan avlanma genellikle 0-10 gr atarlı kamışlar ve 500-2000 arası makinelerle yapılan avlanma sırasında kullanılan ekipman ise 0.06mm den başlayan 4’lü sarma ip kullanılıyor.

İp haricinde kullanılan mono misina gerek sağlamlık gerek ise ip kadar verim alınamaması sebebiyle ikinci planda kalıyor. İp kullanırken ipin klips ile buluşacağı noktaya lider adı verilen ve 1.5 kulaç boyutunda misina kullanmak ipin hasar almasını engelleyerek ve ani bir yük binmesi durumunda (mesela kiloluk bir levrek) ipe aşırı yük binerek kopmasını engelliyor.

LRF balıkçılığında kullanılan en önemli ve fark yaratan şeyler ise ağırlığı 0.5 ve 8 gr arasında değişen Jighead ve sahtelerimiz.
Jighead’lerimize kokulu veya kokusuz silikon yemlerimizi takıp cok verimli bir av gerçekleştirebiliyoruz.

Kamışımızın atarı 0-10 gr oldugu için en küçük takımımızı bile gayet uzak mesafelere atabiliyoruz. 8gr’lık bir jig’i 40 metre uzaklığa atmak LRF sistemi ile gayet basit hale geliyor.

Ayrıca LRF balıkçılığında kullanılan kamış esnek ve sağlam olduğu için en küçük balıkla mücadele bile çok büyük keyif verecektir.

Peki gelelim LRF ve Spin farkına
LRF balıkçılığı gündeme geldiğinden beri spin ile arasındaki fark merak edilmeye başlanmıştır. Her iki avlanma türü ilk etapta birbirine benzetilse de aralarında keskin farklılıklar vardır. Balığı avlamak isteyen LRF ve spin avcılığı bunu yaparken değişik atar aralıklarını kullanır. LRF için 0-10 gr atarlı kamışlar yeterli olurken spinde bu değer 10-30 gr arasındadır. Kamışların yanı sıra kullanılan makinelerde farklıdır. LRF için 500-2000 arası tercih edilirken spin için tercih edilen değer 2500-4000 arasıdır. Bu değerlerden de anlaşılacağı üzere spin avcılığında daha yüksek ağırlıklar daha uzak alanlara atılır. LRF avcılığında ise durum tersine döner ve daha geniş açılarla daha sığ sular taranır. LRF ile spin farkı bu şekilde kısaca tanımlanabilir.

Ayrıca spin avcılığında kullanılan sahte yemler 10-15 cm aralığındayken LRF avcılığında genellikle 2-8cm aralığındadır.
Hem spin hem LRF takımızız ortak olabilir mi?
Bu sorunun cevabı maalesef hayır. Çünkü daha önce değindiğimiz gibi lrf sistemi daha düşük atarlı bir kamış ve daha küçük bir makina istiyor. Bu nedenle spin kamışımızla LRF avcılığı yapmak maalesef mümkün değil.

LRF balıkçılığı masraflı mıdır?

LRF balıkçılığında sonu gelmeyen bir ürün yelpazesi bulunmaktadır. Herşeyin minimalini kullansak da maalesef maliyet konusunda aynısını söyleyemiyeceğim. Yeni başlayan biri iseniz verim alabileceğiniz bir makina ve kamış ikilisi günümüzde (Kasım 2019) 300 400 TL arasındadır. Sahte yemlerimiz yüzlerce çeşit olup en popüler olan slikonlarımız ise kokulu kokusuz olarak ayrılmaktadır.
Glup marka verimli bir kokulu silikon 75tl ye piyasada bulmak mümkündür.

LRF sisteminde kullanılan 4lü sarma ipin fiyatı ise kalitesine göre değişmekte olup mono misinaya göre çok daha pahalıdır. Kısa bir not düşeyim makinanızın kullanıcağınız 100 metre kısmını ip altta kalacak kısmını ise misina sardırabilir böylece tasarrufta bulunabilirsiniz.
Ürünlerin çokluğu ve ürün yelpazesinin geniş oluşu fiyat konusunda net bir şey söylememe engel olsa da LRF sistemi harcanan her bir TL’nin hakkını vereceğine son derece eminim.
Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ediyorum. RASTGELE!

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kaan
Kaan
2 yıl önce

Lrf için atış tekniklerini de yazar mısınız?