LRF Kamış Seçimi

Lrf kamış seçimi

Arkadaşlar merhaba! Ben Balıkolik.

Öncelikle LRF için kamış almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedecem sonraki yazılarımda ise farklı farklı başlangıç kamışlarının özellikleri ve alınabilirliğinden söz edicem.

Kamış atar aralığı

Kamışlarımızın bir alt atar ve bir üst atar aralığı vardır. Alt atar aralığının altında attığınızda slikona yada maket balığa aksiyon verirken zorlanabiliriz. Aynı zamanda hissiyatımız da azalabilir. Kamış atarımızın üstüne çıktığımızda ise kamışlar karbon yapısıyla yapıldığından üst atarın üstüne çıkıldığında kamışın üzerindeki sargıları zorlamaya başlarsınız. Her attığımızda bu lifler kopacak ve ileriki zamanlarda birden kırılmasına neden olabilir.

Mera Konusu

Öncelikle LRF için kamış alırken meramızı tanımak çok önemli. Bunun sebebi ise hangi derinlikte avlanıcağımızı bilmemiz lazım ikinci olarak da ne avlamayı hedeflediğimiz
önemli çünkü ona göre silikon yem, maket balık veya jig kullanacağız. Onların da ağırlıkları farklı oldugu için kamışımızın atar aralığını ona göre hesaplamak gerekmektedir. Mesela 4-5 metre derinliğindeki bir merada hedef balık istavrit ise 0,7 gram ile 1.5gr arasında jighead kullanırsak kamışımızın atarı 2-12 ise yada 3-15 ise biz bu avı gerçekleştirirken kamış atar aralığının alt seviyesinde kaldıgımız için uzağa atamayabiliriz. Aynı zamanda slikona verdiğimiz aksiyon da zayıf olur. Bir o kadar da balık tutarken hissiyatımız azalacağı için aldığımız keyif de azalacaktır.

Aynı şekilde hedef balığımız trofe ise ve bizim kamışımız 0,5-5 yada 1-7 gram gibi aralıktayken bizim oltamıza taktığımız maket balık yada jig’imiz 8 gr 10 gr 12 gr gibi ağırlıktaysa kamışımızın atarından fazla olduğu için kamışımızı kırabiliriz. Başka bir husus ise tatlı suda mı yoksa tuzlu suda mı avlanacağımız konusudur. LRF avına tatlı suda da devam edebiliyoruz biliyorsunuz ki tatlı suda kasna türü balıklar, turnalar ve pearch leri avlamak mümkündür. Bunun için nerede kullacağımızı baştan belirlersek ileride kamışımızdan memnuniyetimiz o kadar artacaktır. Örneğin tatlı suda kasna türü balık avına gidiyoruz ve kullandığımız gramajlar 3 gr 5 gr arası olduğu için ona göre atar aralığına sahip kamışlar tercih edebiliriz.

Kamış boyu meselesi

Kamış boyu hangi merada avlanacağımıza göre değişiklik gösterebilir. Şöyle örneklendireyim. Gittiğimiz tatlı su açık bir alan adeta bir sahil ise tuzlu su da kullandığımız boy olan 2.10-2.40 arası kullanabiliriz. Ama gittigimiz yer mesela dere ise ve bu meranın etrafı çalılık yada ağaçlık gibi bizi zorlayacak şeyler var ise burada 1.60-1.90 arası tercih ediliyor. Kamış boyunu etkileyen başka faktör ise bizim boyumuz olacaktır. 1.70 boyunda olan bir kişi 2.10-2.20 bir LRF kamışı idealken 1.90 olan bir kişi 2.40 tercih edebilir.

Esnek kamış mı sert kamış mı?

Yeni başlarken meramızı da bilmiyorsak tercih ediceğimiz kamışlar 1-10 atar arasında olması gerekiyor. Sert mi yumuşak mı konusunda tamamen sizin el alışkanlığınıza göre tercih edebilirsiniz. Ne sevdiğinizi bilmiyorsak orta sertlikte bir kamış sizin için daha iyi olacaktır.

Esnek kamış mı daha dayanıklı yoksa sert kamış mı?

İkisi de aynı derecede kırılabilir durumdadır. Esnek kamış olması kırılmıyacağı anlamına gelmemektedir. Avdan sonra halkalarımızın çatlamaması için ıslak bi bezle silersek ve makina yuvası nemli bir bezle silersek kamışımızın ömrü uzar.

Bir sonraki yazımda sizlere başlangıç için ideal birkaç kamıştan bahsedeceğim RASTGELE!

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments