Limonlu Yeşil Çay Zayıflatır Mı, Nasıl Yapılır?

Limonlu Yeşil Çay Zayıflatır Mı, Nasıl Yapılır

Salgın döneminden geçtiğimiz bugünlerde zayıflamanın ve fit kalmanın önemi bir kez daha anlaşılmaktadır. Bu doğrultuda fit kalmak ve zayıflamak isteyenlerin bir numaralı tercihi olan limonlu yeşil çay ise oldukça rağbet gören bir içecek olarak ön plana çıkmaktadır. Şüphesiz internette yaptığımız araştırmalar sonucunda limonlu yeşil çay zayıflatır mı sorusu en çok sorulan soruların başında geldiğini görmekteyiz. Bu yazımızda ise limonlu yeşil çay zayıflatır mı sorusuna cevap arayacağız ve sizleri bu konuda en iyi şekilde bilgilendireceğiz…

Bilindiği üzere yeşil çay başlı başına bir antioksidan kaynağıdır. Bu durumda yeşil çayın zayıflatma etkisi çok yüksektir. Limonlu yeşil çay ise sade yeşil çaya oranla daha iyi bir antioksidan kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Limonlu yeşil çay, dolaşımı daha iyi bir seviyeye getirmekte ve sindirimi daha da kolaylaştırmaktadır. Bu doğrultuda limonlu yeşil çayın müthiş bir zayıflama aracı olarak görülmesi de oldukça doğaldır. Zayıflama aracı olan limonlu yeşil çayın ekstra olarak vücudumuza sağladığı yararlar da elbette mevcuttur. En küçük örnekle içeriğinde bulundurduğu vitaminler, bizlerin günlük vitamin ihtiyacını karşılamakta ve vitaminsiz olmanın getirdiği olumsuz durumları ortadan kaldırmaktadır.

Limonlu yeşil çayın zayıflatıcı etkisi uzun süreler boyunca bir tartışma konusu olmuştur. Bu antioksidan kaynağının zayıflatıcı etkisi de şüphesiz içeriğindeki mineral ve vitaminlerle bağlantılı olduğu söylenebilir. Limonlu yeşil çayın içeriğinde bulundurduğu bolca vitamin ve mineraller sindirim sistemimizi düzenleyerek bizlerin tok hissetmesini sağlamaktadır. Bu durum vücudumuza anlık olarak olumlu bir etki bıraksa da uzun vadede bu alışkanlığı sürdürmemiz oldukça önemli bir husustur. Sonuç olarak bu alışkanlık bizlere uzun vadede daha büyük bir yarar sağlayacak ve daha etkili bir şekilde kilo vermemizi sağlayacaktır.

Limonlu Yeşil Çayın Zayıflatıcı Etkisi Var Mıdır?

Limonlu yeşil çayın zayıflatıcı etkisi bir kenara bırakıldığında bu antioksidan kaynağının tüketilmesinde dikkatli olmak önemlidir. Sonuç olarak bilindiği üzere her şeyin fazlası zarara kaçmaktadır. Bu doğrultuda limonlu yeşil çayın kullanımının abartılmaması gerek sağlığınız gerek ise beklentileriniz için son derece önemlidir. Limonlu yeşil çay günlük olarak 1-2 kez tüketilmeli ve bu tüketimin fazlasından kaçınılmalıdır. Aksi takdirde limonlu yeşil çayın antioksidan ve zayıflatma etkisi ortadan kaybolabilmektedir ve bu da istenmeyen bir durumdur. Bu açıdan yeşil çayın kullanım sıklığına dikkat edilmeli ve bu konuda profesyonel bir destek alınmalıdır.  

Limonlu Yeşil Çayın Faydaları ve Zararları Nedir

Limonlu yeşil çayın faydaları saymakla bitmez desek yeridir. Sonuç olarak limonlu yeşil çay, içeriğindeki çeşitli mineral ve vitaminlerle vücudumuza eşsiz bir katkı sağlamaktadır. Tabii ki de yukarıda da belirttiğimiz gibi her şeyin fazlası zarardır. Bu durumda bu çayın fazla tüketiminde ortaya olumsuz sonuçlar da çıkabilmektedir. Bu olumsuz durumların ortaya çıkmaması için dikkatli olmak ise oldukça önemli bir yer taşımaktadır. Limonlu yeşil çayın bilinen faydaları ise şu şekildedir.

Limonlu yeşil çay içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde:

 • Bağışıklık sistemimizi önemli ölçüde onarır ve düzenler.
 • Metabolizmamızı önemli ölçüde hızlandırır.
 • Kan dolaşımını hızlandırır ve böylelikle kandaki olumsuz pıhtılaşmanın önüne geçer.
 • Cildimizi ve saçımızı bezler, aynı zamanda korur.
 • Vücutta oluşan kesikler sonucundaki kan kaybı minimum seviyede tutulur.
 • Soğuk algınlığını geçirici etkisi mevcuttur.
 • Damarlarımızda bulunan kötü kolesterolü önemli ölçüde azaltır.
 • Hafızamızı güçlendirir ve beyinde bulunan hücreleri korur.
 • Ateş düşürücü etkisine sahiptir.
 • Mükemmel bir zayıflama aracıdır.

Görüldüğü üzere limonlu yeşil çay oldukça yararlı ve kullanılması gereken bir içecektir. Ancak takdir edilir ki her güzel şeyin birtakım zararları da mevcuttur. Uygun kullanım halinde bu zararlar görülmeyeceği gibi, yanlış kullanım sonucunda bu zararlarla karşılaşılabilir. Yanlış kullanım halinde limonlu yeşil çayın vücudumuza vereceği zararlar ise şu şekildedir.

Limonlu Yeşil Çayın Yanlış Kullanımı

Limonlu yeşil çayın yanlış kullanımı sonucunda:

 • Uykusuzluk ve dikkat eksikliği oluşabilir.
 • Böbreklerin çalışma verimini düşürür ve böbreklere zarar verir.
 • Mide bulantısı ve kusma gibi problemler görülebilir.
 • Sık sık idrara çıkma sonucunda böbrekler gereksiz yere yorulur.

Görüldüğü gibi mucize olarak tanımlayabileceğimiz limonlu yeşil çayın yanlış kullanımı sonucunda bu gibi problemler de ortaya çıkabilmektedir. Ek olarak limonlu yeşil çayı kullanmaması gereken bireyler de mevcuttur. Bu bireylerin limonlu yeşil çayı kullanmaları sağlıkları açısından oldukça önemlidir. Limonlu yeşil çayı tüketmemesi gereken bireyler ise aşağıdaki gibidir:

 • Hamilelik döneminde olan kadınlar asla limonlu yeşil çay tüketmemelidir. Tükettikleri içecek, bebeklerinin olumsuz etkilenmesine neden olabilir.
 • Kalp ve damar hastalıkları bulunan kişilerin bu çayı tüketmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu çay kalbe zamanla zarar verebilmektedir.

Bu gibi kişilerin ise limonlu yeşil çay tüketimi yapmaması gerekmektedir. Bu konuda doktor tavsiyesi dışında hareket edilmemeli ve ihtiyatlı bir yol izlenmelidir.

Limonlu Yeşil Çay Nasıl Tüketilmeli

Limonlu yeşil çay günümüzde popülerliğini sürdürürken, limonlu yeşil çay nasıl tüketilir sorusu da gündeme gelmiştir. Limonlu yeşil çayın yapım aşamaları ve tüketimi oldukça basittir. Yalnızca yukarılarda da belirtildiği üzere tüketim konusunda dikkatli olunması lazımdır. Limonlu yeşil çayın yapılışı aynı bir çayın yapılışına benzemektedir. Bu açıdan bu çayın demlenmesinde ekstra bir bilgiye sahip olmanız gerekmemektedir. Marketlerde bulabileceğiniz limonlu yeşil çayları aynı bir çay misali demleyip, tüketime hazır bir konuma getirebilirsiniz. Limonlu yeşil çayların demlenme süresi de oldukça kısadır. Öyle ki, bir limonlu yeşil çay ortalama olarak 3-4 dakika içerisinde rahatlıkla demlenebilmektedir. Bu süre sonucunda­ doğal antioksidan kaynağınızı tüketebilir, daha sağlıklı bir hale gelebilirsiniz.

Limonlu yeşil çayın tüketim sıklığı ise önemli bir husustur. Bu doğrultuda söz konusu çayın tüketimi günde 1-2 fincanı geçmemeli ve bu sınırda bırakılmalıdır. Aksi takdirde yukarılarda da belirtilen olumsuz etkiler baş gösterebilir ve bu durumdan olumsuz anlamda etkilenebilirsiniz. Takdir edersiniz ki tüketilecek her ürün için doktorunuza danışmanız sizin için her zaman daha iyi olacaktır. Bu yönden limonlu yeşil çayın tüketimi konusunda sizler de doktorunuza başvurarak daha sağlıklı bir karar alabilir, aklınızdaki soru işaretleri giderebilirsiniz.

Limonlu Yeşil Çay Etkilerini Ne Zaman Gösterir

Yukarıda belirttiğimiz olumlu etkiler elbette birden ortaya çıkmayacaktır. Bu olumlu etkilerin ortaya çıkabilmesi için belli bir zaman bu alışkanlığınızı sürdürmeniz gerekmektedir. Sonuç olarak bir kere yeşil çay kullanımında bu kadar olumlu etki görmekte imkansızdır. Bu doğrultuda gündelik olarak 1-2 fincan kadar limonlu yeşil çay tüketimi, bu olumlu etkileri zamanla görmenizi sağlayacaktır. Tabii ki de saydığımız bu etkilerin hepsi görülmeyebilmektedir. Sonuç olarak bünyenize ve vitamin / mineral ihtiyaçlarınıza göre aldığınız olumlu etkiler kendi çapında şekillenecektir.

Bu sayılan etkileri görebilmek için söz konusu çayın aksatılmadan tüketilmesi lazımdır. Yanlış kullanım ve çay kullanımının aksatılması halinde çeşitli olumsuz etkiler de gözlenebilmektedir. Bu faydaları en sağlıklı bir şekilde alabilmeniz için gündelik kullanma sıklığınız da önemlidir. Örnek verecek olursak 2 fincanın kullanım saatlerinin arasında belirli bir zaman olması gerekmektedir. Bu açıdan en iyi saatler; sabah ve akşam saatleridir. Sizler de limonlu yeşil çayınızı sabah ve akşam olmak üzere kullanabilir, bu yararlardan daha verimli bir şekilde faydalanabilirsiniz. Yeşil çay ve sağlığınız hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayın!

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments