Levrek Dip Takımı

levrek dip takımı

Levrek Dip Takımı Nasıl Yapılır?

Levrek dip takımı iki üç tarzda üretilebilir. Bu takımların en çok kullanımda olanı üç kancalı ağırlıklı takımdır.

Bu iğne seti şu şekilde tasarlanır:

İlk önce iğne setinin köstek denilen yan kısımları arzu edilen boyda kesilip hazırlanır. Misinayı ölçerek kesebilirsiniz. Genellikle takım ustaları kulaçla belirlerler. Mesela bir buçuk kulaç.

Takımın dallarını oluşturduktan sonra ana misinasını kancaların fırlatıldığında birbirine takılmaması için belirli miktar ara bırakılarak ikili düğüm kelepçe düğümü gibi misinanın aynı eksende kaymasını durduracak düğümlerle bağlanır. İsterseniz hırsız adı verilen kurşunun hemen ön kısmından bağlanan bir köstek oluşturabilirsiniz. Bu takımın baş ve son uçlarına biri armut kurşun için biri de fırdöndü veya klips için bir çift halka hazırlamalısınız. Halkanın yarıçapı kurşun kalınlığından daha fazla olmalı ki halkanın kurşuna yapılan çıkarılabilir bağlama sırasında kurşunun halkanın içinden geçsin.

İkinci iğne seti şamandıralıdır.

Bu şamandıra sıkı köpükten, içki mantarlarından yapılabilir veya hazır şamandıralar da kullanabilirsiniz. Takım çapari şeklinde hazırlanır. Değişiklik olarak en üst tarafına şamandıra ayrılmayacak şekilde bağlanır. levrek hangi yemi sever diye sorduğumuzda sardalya, göz, mamun, sülünes, teke diye cevap verebilirim. Levrek çok aç olduğunda kıbrıslara da saldığı zannedilir. Ancak bunun doğrusu levrekler kıbrıs takımına değil kıbrısa vuran minik veya yavru kefallere saldırır. Diyelim ki uygun yemi bulduk ve balığa gittik ve bir levrek oltamıza takıldı.

Levrek Avı ve Misina

Nasıl çekmeliyiz? Bildiğimiz gibi levrek çok mukavemet gösteren hırçın bir balıktır. Levreği çekerken levreğin yaptığı kafa darbelerini sönümlemeliyiz. Ve levreği sudan ayırırken ağlı kepçe kullanmalıyız. Levrek oltasında eğer yakın sularda avlanıyorsanız fluorokarbon misina yararlıdır. Çünkü sığ sularda misina çok görünür.

Levrek Avında Fluorocarbon Misina Seçimi ve Zamanlama

Fluorokarbon misina görünmez misina ismiyle nam salmıştır. Kancayı sorarsanız levreğin ağız kısmı çok hacimli olduğundan büyük ve geniş ağızlı karbon çelik kanca kullanabiliriz. Çoğu kişi büyük levrek yakalamak ister. Büyük levreklerin gelmesini istiyorsanız çok sessiz olmalı ve balıkların besinlerini sindirip aç olduğu saatlerde gelmelisiniz. Yemi kancayı takarken hareketli canlı yem kullanıyorsanız yemin ölmemesi için sırt kısmından ve ana yaşam organlarının olmadığı kısımlardan takmalısınız.

Levrek Avında Yem Seçimi

Yemlerin varsa ayağını ve başına hareket ettirmesi yemin cazibesini arttırır. Eğer denizde bir bölgede gümüş balıkları varsa o bölgede kesinlikle ama kesinlikle levrek veya palaz vardır diye düşünebiliriz. Levrek derenin denize döküldüğü ve birleştiğisın kısımlarda çok gezer. Levrekler tatlı suyu sevdiğinden değil orada tadını sevdiği yemlerin bulunmasından dolayı gezerler. Bu yemler griyi, kahverengi renklerine sahip olan kaya balıkları çeşitleri ,kurtlar, horoz bina balıklarıdır. Bu balıkları yem olarak oltaya takanlar vardır.

Denizin derin kısımlarında bulunan çember şeklindeki erişte yosunlarının üzerinde de levrekler gezer. Balık avında kullanılan yemlerin taze olması ve kötü kokmaması önemlidir. Yemleri taze tutmak için eski küçük bir termosun içine koyabilir ve güneş ışınlarından saklayabilirsiniz. Levrek için denizden de yem toplayabilirsiniz. Bu yemlerden birkaçı kum kurdu, madya, sülünestir. Kum kurtları genellikle dere yakınlarında deniz ile kumun birleştiği yerde 30 cm kazdığınızda çıkar. Olta da kullandığınız ana misinanın esnemez yani tok olmasını öneririm.

Levrek balığı genellikle gün doğumu ve gün batımında iyi av verir. Levreğin sevdiği yemlerden olan tekeyi kayalık veya liman kayalıklarının girintilerinden Kepçe yardımı ile toplayabilirsiniz.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments