Levrek Balığı

levrek balığı

Levrek balığı (Dicentrarchus labrax), European bass, Sea bass

Levrek balığı popülasyonunun dünya üzerindeki dağılımı

levrek dağılım haritası
Levrek dağılım haritası

Doğu Atlantik’te Norveç kıyılarından Fas’a, Kanarya Adalarına ve Senegal kıyılarına kadar görülür. Akdeniz, Marmara ve Karadeniz’de görülür

Levrek oltacıların en sevdiği balıklardandır. 10-100 metre arası derinliklerde yaşarlar. Buz zamana kadar kayıt altına alınmış en ağır levrek balığı 12 kg‘dir. Kayıt altına alınmış en uzun levrek balığı 103 cm ‘dir.

Levrek Üreme Dönemi

Normal şartlarda dişi levrekler Ocak ve Mart aylarında 3.yılında yumurta bırakırlar. Dişi levreklerle erkek levrekler olgunlaştıkça bir birinden hacim olarak ayrılırlar. Dişi levrekler olgunluk dönemlerinde daha ağırdırdırlar. Dişi levrekler 30-40 cm boyda erkekler ise 25-30 cm boyda cinsel olgunluğa erişir.

Levrek Balığı Tadı

Tadı çok lezzetlidir ve fazla kılçıklı değildir. Sert pullu bir balık türüdür solungaçlarının yan kısmı bıçak keskinliğindedir ve misinanıza denk gelirse büyük bir ihtimalle koparır.

Levrek balığının ağzı büyüktür, küçük avlarını ağzının ani genişlemesi sonucu oluşan vakumlama kuvveti ile mideye indirir. Levrek çok sinsi bir balıktır kolay işkillenir. Büyük boyuttaki levrekler insanlara fazla yaklaşmaz. Bu yüzden avlanırken sessizlik önemlidir.

Levrek Avı Teknikleri ve Tüyoları

Dalgalı ve bulanık havalarda misinayı ve sizi göremediğinden oltaya yakalanma olasılığı artar. Levrek gibi büyük balıkların avında ince ve dayanıklı misina tavsiye ediyorum. Levreğe yem için gümüş balığı, kefal yavrusu, çaparide ise mamun ve sülünes kullanabilirsiniz. Sabah gündoğumu ve akşam günbatımında avlanmak daha uygundur.

Her balık avında olduğu gibi levrek için de yemin taze olması önemlidir. Levrek balığı oltaya yakalandığında normal balıklara göre fazla direnç gösterir. Balık büyük ise balığı çekerken kalamayı açarak ve sert darbelerini sönümleyerek balığı yormak gerekir.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

Sorry. No data so far.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Balıkadam
Balıkadam
1 yıl önce

Levrek balığı gerçekten muhteşem hepsini deneyeceğim