Lepistes Balığı

lepistes balığı

Lepistes balığı özellikleri

Lepistes, gupi(guppy). Lepistes balığının bilimsel adı Poecilia Reticulatadır. Lepistesin anavatanı Güney Amerikadır. Güney Amerikada Venezuela, Barbados, Trinidad ve özellikle Kuzey Amazon bölgesinde sıcak sularda yaşarlar. Günümüzde ise dünyanın her yerine yayılmışlardır. Yayılmasının en büyük nedenlerinden biri lepisteslerin sinek larvalarıyla beslenmesidir. Lepistesler zamanında Almanlar tarafından sivri sinekle mücadelede kullanılmışlardır.

Erkek lepistesler dişilerine göre daha küçük ve daha gösterişlidir. Lepisteslerin ortalama boyları 2.8cm’dir. Erkek lepistes boyu enfazla 5.0cm dir. Dişi lepistes boyu ise maksimum 6.0 cmdir. Lepistesler görüntülerinin itibarı ile dünyada en çok sevilen ve beslenen akvaryum balıklarının başında gelir. Benzersiz kuyruk renk ve şekilleri akvaryum balığı cezbetmektedir. Lepistes balıkları canlı doğururlar. Kuluçka dönemleri yoktur. Ortalama ömürleri 4 yıldır.

Lepistes Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Akvaryumun şekli biçimi çok önemli değil. Lepistes akvaryumu büyük olmalıdır. Bunun nedeni ise lepistes balıklarının hızlı üremeleridir. Buda daha geniş bir hacim ihtiyacı demektir. Lepistesler bitkili akvaryumlarda daha canlıdır. Bitkili akvaryumlar lepisteslere doğal ortamlarını canlandırır. Yavru lepistes büyüyene kadar bu bitkilerin arasında dolanırlar ve beslenir. Yavrular için doğal ve korunaklı bir alan oluşturur.

Suyun temizliği çok önemlidir. Lepistesler akvaryum suyunu çok hızlı kirletirler. Akvaryum filtreleri ile akvaryumun suyunu temizler ve dışarıdan aldığı oksijeni akvaryum suyuna aktarır. Aynı akvaryumda lepistesler kendi türleriyle daha iyi geçinirler. Lepistes akvaryumlarının genellikle lepistes akvaryumu olarak kalması tavsiye edilir. Lepisteslerin birlikte yaşayabildikleri balıklar tabiki vardır. Bunlar neon tetra, rasbora , vatozlar ve çöpçülerdir. Diğer saldırgan ve bölgeci balıklar tavsiye dilmez.

Optimal akvaryum suyu sıcaklığı 24-26 derecedir. Akvaryumdaki ısıtıcınızı bu derecelere ayarlayabilirsiniz. Lepistes akvaryumunda dişi lepistes sayısı fazla olmalıdır. Bunun nedeni ise erkek lepisteslerin sürekli dişi lepistelerle uğraşmaları ve onları yormasıdır. Dişi lepistes sayısı arttıkça, daha az yorulurlar. Filtre debileri düşük olmalıdır. Lepistesler akıntılı suları sevmezler. Doğal ortamları da akıntının az olduğu sulardır.

Lepistes Yavrusunu Yer Mi?

Evet lepistesler yavrularını yerler. Bu durumu önlemek için yavruluk kullanır.Yavruluk, akvaryumun bir kısmında lepistes yavrularını ebeveynlerinden ve diğer lepisteslerden koruyacak güvenli fileli akvaryum aparatıdır. Yavrular 2 aylık olana kadar bu yavrulukta bekletirilirler. Bunun nedeni yetişkin lepisteslere yem olmaları ve filtre tarafından çekilebilmeleridir.

Lepistes Yavrusu Bakımı

Yavru lepistesler bol bitkinin olduğu akvaryumlarda daha iyi yaşarlar. İç güdülerinden dolayı korunmak için sürekli saklanma ihtiyacı duyarlar. Akvaryumda bolca bitkininin bulunması yavru lepistesler açısından çok faydalı olur. Bitkili akvaryumlarda lepistesler daha hızlı gelişirler.

Lepistes Balığı Kaç Günde Doğurur?

Sıcaklık, basınç ve akvaryum koşulları lepistes balığının hamilelik süresini etkkiler. Ortalama 23-28 gün olan bu süre akvaryum şartlarının farklılığına göre 20-30 gün arasında değişebilir.

Lepistes Balığı Türleri

Balon lepistesler

Uzun yüzgeç lepistesler

Smokin lepistesler

Kobra lepistesler

Mozaik lepistesler

Çim lepistesler

Diğer lepistesler

Albino lepistesler

Bayrak kuyruk lepistesler

Kılıç kuyruk ve lir kuyruk lepistesler

Mızrak kuyruk lepistesler ve iğne kuyruk lepistesler

Tül kuyruk lepistesler

Yuvarlak kuyruk lepistesler

Delta kuyruk lepistesler

Yelpaze kuyruk lepistesler

Maça kuyruk lepistesler

Taç kuyruk lepistesler

Lepistes Balığı Nasıl Beslenir?

Lepistesler vahşi doğada su böcekleri larvaları ve alglerle beslenirler. Lepistesler mikro kurt, artemia ya da toz yemler ile beslenmelidir. Pelet yem yerine pul yemler tercih edilmelidir. Fazla yemleme yapılmamalıdır. Fazla yemleme yapıldığın belirtileri şunlardır:

Balık dışkısının balığın arkasında uzayıp gitmesi,

Akvaryum suyunun hızlı kirlenmesi, bulanıklaşması,

Balıkların karın bölgesininin şişkin olması

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments