Lepistes Balığı Nasıl Bakılır? Lepistes Balığı Bakımı ve Üretimi Nasıldır?

Lepistes Balığı Nasıl Bakılır Lepistes Balığı Bakımı ve Üretimi Nasıldır

Akvaryum hobisi ile uğraşan ve balık beslemeye merakı olan çoğu kişinin hem duyduğu hem de petshoplarda rast geldiği bir balık türü olan lepistes balığı, renkleriyle, yüzüşüyle, kuyruk yapısı ve üreme kabiliyetlerinden dolayı beslenebilecek en güzel akvaryum balıkları arasındadır. Her ne kadar Türkiye’ de Japon balıkları favori olarak beslense de lepistes balıkları da en az Japon balıkları kadar popüler ve tercih edilen balıklardandır.

Lepistes Balığı Nasıl Bakılmalı?

Lepistes balıkları akvaryum ortamında göze hitap eden balıklardır. Bu nedenle onları izleyen insanları büyüler ve bambaşka duygular içerisine sokar. Lepistes balığı genellikle su yüzeyinde ve akvaryumun orta alanlarında vakit geçirir. Bundandır ki onları görmek pek de zor değildir. Belki Japon balıkları veya ciklet balığı türleri kadar büyümezler ancak en az onlar kadar renkli ve enerjiktirler.

Lepistes Balığı Ne Yer?

Lepistes balıkları genellikle otçul beslenirler. Doğa şartlarında yosunları ve sulardaki kurtçuk, böcek gibi canlıları tüketirler. Akvaryum ortamında onların doğasına özgü yemler vermek daha doğru olacaktır. Petshoplarda pul yem olarak satılan kuru yemler onlar için bitkisel yem ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Protein ihtiyacı için ise canlı artemia ve mikrokurt verilebilir. Elbette bu canlı yemlere sahip olmak ve ulaşmak kolay olmayabilir. Ancak; balıkların sağlığını ve iyi bir bakım için gerekli olan ortamı sağlamamız lepistes balıklarına faydalı olacaktır.

Lepistes Balığı Ne Zaman Doğurur?

Lepistes balıkları çok üretken balıklardır. Ortalama 28-35 gün arasında doğum yaparlar. Bu doğumlarda 20 ila 150 arası yavru alınması mümkündür. Yavru sayısını etkileyen birçok unsur vardır. Bu unsurlar şu şekildedir. Lepistes balığından fazla ve sağlıklı yavrular edinmek için onları protein ağırlıklı beslemek gerekir. Canlı yemler iyi olacağı gibi haşlanmış yumurta sarısının da verilmesi uygundur. Yumurta sarısının suya atıldıktan sonra bozulup akvaryumu kirletmemesi için bir iki saat içerisinde su değişimi yapılmalıdır. Ayrıca akvaryum ısısının 20 derecenin altına düşmesi lepistes balıklarının üretkenliğini ciddi miktarda düşürür. Lepistesler genellikle 25 ila 28 derece su sıcaklıklarında çok üretken ve sağlıklı yavrular verir. Sıcak su onların üreme içgüdüsünü uyandırır.

Lepistes Balığı Hastalıkları Nelerdir?

Lepisteslerde de diğer balıklarda görülen hastalıklar görülür. Bu hastalıklar mantar, iç ve dış parazit, dropsy, beyaz benek hastalıklarıdır. En yaygını beyaz benektir. Hastalıklardan korunmak ve sağlıklı balıklar beslemek istiyorsak kesinlikle düzenli su değişimi, iyi bir filtrasyon ve ısıyı sabit tutmamız gereklidir.

Evde Balık Yemi Yapabilir miyim?

Evde balık yemi yapmak zahmetli ve bir o kadar maliyetli bir durumdur. Eğer balıklarınıza kendi elinizle bir şey yapmak vermek isterseniz lepistesler için haşlanmış ıspanak ve haşlanmış yumurta sarısı verebilirsiniz.

Lepistes Balıklarında Dişi Erkek Oranı Nasıl Olmalıdır?

Lepisteslerde dişi erkek oranı dişilerin rahat olması ve stresten uzak kalmaları için gereklidir. Özellikle erkek balıkların sürekli dişileri kovalaması dişi lepistesleri yorar ve ölümlerine yol açabilir. Ayrıca strese giren lepistes balıklarında hastalıklara yakalanma riski de çok yüksektir. 1 erkek lepistese 3 dişi lepistes oranı dişilerin sağlığı için idealdir. Erkekler genellikle üreme eğilimindedirler. Bu nedenle balıkların hamile kalamama gibi bir durumu yoktur.

Lepistes Balığı Üretimi Nasıl Yapılır?

Lepistes besleyenler genellikle lepistes balığı ne zaman doğurur, lepistes balığı nasıl üretilir, lepistes balığı yavrusu ne yer gibi soruları akvaristlere sorarlar. Bu soruların cevapları şu şekildedir. Lepistes balıkları 28 ila 35 gün arasında ve bakım şartlarına göre değişen sıklıkla yavrular. Lepistes balığının üretimi için 1 dişi ve 1 erkek lepistes gereklidir. Ancak bu oranın 3 dişi 1 erkek olması önerilir. Lepistes balığının yavrusuna damızlık lepisteslere verdiğiniz yemleri ufalayarak verebilirsiniz. Bunun dışında lepistes balığı yavrusu için petsoplarda özel yemler de bulunmaktadır.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments