Lahoz Balığı

lahoz balığı

Lahoz Balığı, White Grouper, Lagos Balığı, Grida Balığı, Kum Gridası, Epinephelus aeneus.

Lahoz kaya balığı familyasından etçil ve avcı bir balıktır. Lahoz balığının vücudu uzun ve yanlardan basıktır. Boyları otalama 30-80 cm olup en büyükleri 120 cm ye kadar çıkabilirler ağırlıkları 25 kiloya kadar çıkar. Büyük bir ağzı olan lahoz ön dişleri köpek dişleri gibi sivri ve büyüktür arka dişleri ufaktır. Sırtı ve yan kısımları grimsi renktedir. Karın kısmı beyazımsıdır. Yüzgeçlerinin kenarları mavidir.

Lahoz balığı üreme dönemleri 

Lagos balıkları ilkbahar ve yaz döneminde ürerler. Dişiler 50-60 cm boyda (5-7 yaş) ve yaklaşık 3 kg ağırlıkta ilk eşeysel olgunluğa ulaşır; pek çok dişi 9 kg ağırlıkta (bazen 3-5 kg’da) cinsiyet değiştirirler.

Lahoz balığı ne ile beslenir?

Lahoz etçil balıktır. Lahoz balıkları her türlü deniz kabuklusu, küçük  balıklar, kafadan bacaklılar(ahtapot, kalamar, sübye), deniz canlıları ile beslenirler.

Lahoz balıkları ne zaman ürerler?

Lahoz balıkları mayıs haziran aylarında ürerler.

Lahoz balığı nerede  yaşar?

Lahoz Balığı bulunan kıyılar.
Kaynak : iucnredlist.org

  Doğu Atlantik, Afrika ve Avrupa kıyıları(nadir), aynı zamanda Akdeniz kıyıları. Angola’nın güneyi ve diğer bazı yerlerde de görülür. Lahoz balığı sıcak deniz balığıdır güney Akdeniz’de daha sık görülür. Lahoz balığı kuzeye gidildikçe nadirleşir.

Ülkemizde Akdeniz ve Ege denizinde yaşar. Lahoz balığı ılık ve tropik suları seven bir balıktır.  Akdeniz ve Egede 8-12 metre derinliklerinde bulunmalarına rağmen genelde 20-200 metre derinliklerinde kayalık taşlık ve çakıllı yerlerinde yaşar.

Lahoz balıkları genelde yaşadıkları bölgeyi mesken edinirler. Bulundukları ortamı zorunlu olmadıkça terk etmezler. Lahoz balıkları yüksek oranda tuzluluk oranına dayanabilirler, fırsatçı bir yapıya sahiptirler, yakalayabildikleri her şeyi yerler.

Lahoz balığı yetiştiriciliği

Ülkemizde lahoz balığının kültür balığı olarak üretilmesine yönelik çalışmalar yapılmış olup belli aşamalar katedilmiş ve larva üretimi ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Lahoz balığı fiyatı

Lahoz balığı fiyatları 2020’de en düşük  kilo fiyatı 60 TL en yüksek 100 TL aralığındadır.(23.03.2020)

Lahoz avlama yasağı tarihleri

 Minimum av boyu 45 cm dir. 15 Haziran – 31 Temmuz  tarihleri arasında her türlü istihsal vasıtası ile avcılığı yasaktır. Ancak, bu dönemde 9 numaradan küçük (ebat olarak büyük) olta iğnesi kullanmak şartıyla parakete ile lagos avcılığı yapılması serbesttir. Avcılığın serbest olduğu dönemde ise 45 cm’den küçük olanlarının da avcılığı yasaklanmıştır. Ayrıca, sepet, pinter vb. tuzaklar ve dalarak zıpkın veya su altı tüfeği ile Lahoz avcılığı yapılması yasaktır.(Kaynak:gida.ibb.istanbul, www.tarimorman.gov.tr)

Lahoz balığı avlanması 2016  ve tüketilmesi dört yıl süresince yasaklanmış daha 4 yıl bitmeden 50 cm üzeri boya sahip olanların avlanmasına, av yasağı haricindeki dönemi ve dönemlerde izin verilmiştir. Lahoz balığının nesli tükenme tehlikesi altındadır. Erişkinliğe ulaşma süreleri uzun olduğu için ufak olanlarının avlanması ve satılması yasaktır.

Lahoz nasıl tüketilir?

 Lahoz bölgesel olarak ekonomik değere sahiptir.Taze olarak tüketilen bu balıkların etleri beyaz, gevrek ve çok lezzetlidir. Yurt dışına taze olarak yada dondurulmuş olarak satılır.

Lahoz balığı nasıl pişirilir?

Lahoz balığının buğulaması yahnisi, ızgarası (şiş, fileto), çorbası, haşlaması  mayonezli pilakisi ve  salatası yapılmaktadır.

Lahoz balığı nasıl avlanır?

Lahoz balığı trol ağları, uzatma ağ, parakete ve olta ile avlanır.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments