Kürek balığı

kürek balığı

Bilimsel adı : Regalecus glesne, familya Regalecidae.

Türkçe isimleri : Kral Ringa Balığı, Büyük Kurdela Balığı, Kürek Balığı.

İngilizce isimleri : Oarfish, King of herrings, Giant oarfish, Ribbon fish

Maksimum uzunluk : 17 metre (iucnredlist.org)

Ortalama uzunluk : 3 metre

Maksimum ağırlık : 272 kg ( Not: kayıt altına alınmış maksimum ağırlıktır, uzunluk 8 metredir)

Kürek balığı nerede yaşar?

kürek balığı dağılım haritası
Kürek balığı dağılım haritası(fishbase.se)

Atlas Okyanusu, Akdeniz, Pasifik Okyanusu. Kutup denizleri hariç diğer okyanus ve denizlerde yaşarlar. Doğu Pasifikte ABD’de Kaliforniya’da bulunan Topanga Beachten Şili’ye kadar uzana enlemler arasında görülürler.

Dünyanın en büyük, kılçıklı balığı

kürek balığı resmi
Kürek Balığı(Fotoğraf : Barbara Albright)

1772 yılında kayıt altına alınan kürek balığı dünyanın en büyük kılçıklı balığıdır. Kürek balıklarının yaşam alanları denizlerin ve okyanuslarının derinlikleridir. 20-1000 m arası derinlikte yaşarlar. Kürek balığı nadir görülen bir balıktır. Nadir görülmelerinin nedeni ömürlerinin büyük bir kısmını 1000 m’ye kadar olan derinliklerde geçirmeleridir.

Kürek balığına neden kral ringa balığı denir?

Kürek balığının diğer bir ismi de kral ringa balığıdır. Kral ringa balıklarının ringa balığıyla bir akrabalığı yoktur. Ringa balığı sardalyagillerdendir. Kral ringa balığı denmesinin sebebi vücudunun yüzeyinin küçük ringa balıklarına benzemesidir. Bu yüzden ringa balıklarının kralı anlamına gelen “king of herrings” ismi kullanılmıştır.

Kürek balığının tadı nasıldır?

Kürek balığı avcı balık değildir. Anlatılan efsanelerin aksine dişleri bile yoktur. Planktonlar, kirillerle beslenirler.

Dev kürek balığının etinin tadı jelatinimsi yapışkan bir madde gibidir. Genellikle yenmez olarak kabul edilen etinin kalitesizliği nedeniyle ticari bir değeri yoktur.

texassaltwaterfishingmagazine.com

Kürek balıkları depremi tahmin edebilir mi?

kürek balığı efsanesi
Kürek balığı efsanesi

Kürek balığı, Japonya’da Ryugu No Tsukai( denizlerin ejderha tanrısının sarayından bir haberci) olarak bilinir. Japon inancına göre kürek balıklarının sahillerde görülmesi yaklaşan bir depremin ve tsunaminin habercisidir. Japan Times’a göre bunun bilimsel bir nedeni olabilir.

Kürek balıkları deniz tabanlarına yakın yaşarlar. Fay hareketlerinden etkilenen kürek balıklarının kıyı şeridine doğru hareket ettiği tahmin edilmektedir.

Bir diğer bilgi ise kürek balıklarının ölmeye yakın sığ sulara geldikleridir. Bunun nedeni de tam olarak bilinmemektedir.

Deprem ve kürek balıkları arasında bir ilişki olmadığı Japon bilim adamları tarafından kanıtlandı

2019 yılında Japonya’da iki üniversite kürek balıkları ile depremler arasında bir bağlantı olmadığını kanıtlayan bir araştırma yapmıştır. Bu araştırmada 1923 tarihinden günümüze kadar olan tüm depremler kayıtlarını ve kıyıya vurmuş kürek balığı kayıtlarını incelediler. Depremler ile kürek balıkları arasında anlamlı bir ilişki olmadığını saptadılar. Sonuç olarak kürek balıklarının depremin habercisi olduğu inancını çürüttüler.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments