Kupes Balığı

kupes balığı

Kupes balığı genellikle Ege’de bulunur. 35 cm boyutlarında kadar büyür. Yağlı olduğu zamanlarda çok lezzetlidir.Genellikle 10 metre ve üzeri derinliklerde bulunur. Avlamak için iki tür takım Kullanılır.

Bunlardan birincisi üç köstekli çaparidir. Bu takımda Kancalar siyah sinek uzun çapraz pala on numaradır. Takım beden kalınlığı 0,30 mm köstek kalınlığı ise 0,25 mm dir.

Bu balık liman uçlarında derin yosunluk bölgelerde bolca bulunur. Diğer takım ise şamandıralı stoperli takımdır. Bu takım şöyle hazırlanır ,ilk önce kurşunun asılı kalmasını istediğimiz derinliği bir düğüm atarız. Örneğin 4 metre derinlik düğüm önüne bir stoper koyarız daha sonra kurşunu ağırlığını kaldıracak delikli bir sünger şamandıra takarız.

4 metre sonra bir fırdöndü bağlarız fırdöndünün diğer ucuna da isteğe bağlı olarak beş köstekli takım takabiliriz. Oltayı attığımızda kurşun ağırlıkla aşağı inecektir. Şamandıra yukarı doğru hareket edecektir. Şamandırası stopere takılıp kalacaktır. Böylece istediğimiz derinlikte yemin asılı kalmasını sağlayabiliriz.

Bu takımı attığımız zaman şamandıra batıp çıkıyorsa bir balık yakalanmıştır. Beklemeye devam etmeliyiz ikinci balık hatta üçüncü balık yakalanabilir. Bu takım bizi fazla yormaz.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

Sorry. No data so far.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments