Kum Kurdu

kum kurdu

Kum kurdu, Patlak kurdu, Deniz solucanı, Kum solucanı:

Kum kurdu, patlak kurdu, kum solucanı. Günümüzde balık yemi fiyatları aldı başını gidiyor. Mamun, Sülünez, Boru kurdu, Madya gibi yemler el yakmaya başladı. Kum kurdu, çok geniş bir yaşam alanına sahiptir. Patlak kurdu deniz ile karanın birleştiği yerde kumluk alanlarda yaşar.

Kum kurdu nasıl çıkarılır?

Mırmır ve diğer balıkların kıyıya gelmesinin nedenlerinden biri de aslında bu solucanlardır. Kum kurdu bu balıkların doğal ortamında bulunan yemdir. Balıklar bu yemle karşılaştıklarında yabancılık çekmez, tedirgin olmazlar direkt saldırırlar.

Kum kurdu(Patlak kurdu) çıkartmak için denizle karanın birleştiği yerde dalgaların düzleştirdiği kum tabakasını kazıp kıyaya atmanız gerekir. Kum kurdu genellikle dalgaların vurduğu son kum çizgisi ile denizin içerisine doğru gerileyen dalganın söndüğü noktaya kadar olan alanda yaşar. Her alanda aynı miktarda kum solucanı çıkacak diye bir durum yoktur.

Kumu aktarmak için bir kürek kullanabilirsiniz. Kürek yoksa kürek benzeri bir alet ile kumu aktarabilirsiniz. Oyuncak kürek bile olur, o an yanınızda böyle bir şey yoksa elinizle de kumu kıyıya atabilirsiniz. Kıyıya attığınız kumları eşeleyip içerisinde kum kurtlarını bir şişede toplayabilirsiniz. Rast gele!

Kum kurdu , benim bulunduğum bölgede daha çok çayların, derelerin, akarsuların denize döküldüğü yerlerdeki kumsallarda daha yoğun bulunuyor. Bu solucanla ilgili internet üzerinde Türkçe kaynaklı döküman yok denecek kadar az.

Kum kurtları, kum solucanları kumdan çıkarıldıktan sonra uzun süre yaşamazlar. Belirli bir süre canlı bir şekilde tutmak istiyorsanız kum kurtlarını koydunuz kabın içerisine bir miktar kum ve deniz suyu koyun. Bu sadeye kum kurtlarına küçük bir doğal yaşam sağlamış olursunuz. Bu da kum kurtlarının bir süre canlı kalmasını sağlayacaktır.

Kum kurdunu, patlak kurdunu genelde tüm balıklar sever. Patlak kurdunu olta iğnesine takmak kolaydır. Özellikle mırmır, mercan, çipura, izmarit yakalamak isteyen arkadaşlar kum kurdunu kullanabilirler. Kum kurdu, kum solucanının parlak, renkli, fosforlu bir yapısı vardır bu da balığın dikkatini çekmek için büyük bir avantaj sağlar.

Balık tutma işleminiz bittikten sonra elinizde kalan canlı kum kurtlarını tekrar kumun içerisine bırakabilirsiniz. Teorik de olsa bu davranış kum kurdunun oradaki popülasyonunu etkileyecektir. İyi avlar! Rast gele!

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments