Koi Balığı

koi balığı

Koi balığı , Ejderha Koi, Altın Koi

Bu balık türü 90 cm’ye kadar büyüyebilir. Sıcaklık bakımından değişik aralıklardaki sularda yaşayabilirler. Bu balığın ana vatanı Japonya’dır. Sakin hareket eden bir balıktır. Becerilerini geliştirebilir. Koi balığı çok çabuk büyüdüğünden 200 litre su alan bir havuz veya akvaryum bu balıklar için yeterli yaşam alanı oluşturur. Balığın daha ufakları da 100 litrelik havuzlarda beslenebilir.

Akvaryumunuz varsa balıkların atlayıp ölmesini önlemek için akvaryumun üst kısmında belirli bir miktarda çeper bırakmanız yararlıdır. Akvaryum veya havuzunuza başka balıkları ekleyecekseniz hasta olup olmadığını kontrol etmek için ayrı bir yerde beş gün bekletin daha sonra havuza ekleyin.

Akvaryumunuzun filtresi yeterli olmalı sıksık süzmelidir. Suyunuzun temizliğini çeşitli yöntemlerle test ediniz. Koi balığının havuzu veya akvaryumu direk güneş almamalıdır. Havuzunuzu bir ağacın gölgesi altına yapabilirsiniz. Havuzunuzu derin yapın ki soğuk mevsimlerde ve don olduğunda balığınız donmasın. 2 metreden fazla derinlik faydalıdır. Bu balıklardan hastalık bulaşabileceği söylenmektedir.

Koi balıklarını veya havuzun suyunu uzun süreli ellediğinizde elinizi çeşitli deterjanlarla temizleyiniz veya eldiven kullanınız. Koi balıklarını yemleri dışında bir şey vermeyiniz. Bu balıkların erkek olanları dişilere nazaran daha ufaktır. Yüzgeçleri ve kuyrukları uzun ve güzeldir. Vücudunda renkler genellikle lekeler şeklindedir.

Koi Balığı Türleri

Koi balığının türleri şöyledir; ejderha koi, Tek renk olan siyah veya beyaz koi balığı,altın sarısı renginde koi balığı. Havuzu asitlik değeri dokuz ila altı arasında olmalıdır. Havuzunuzu süslemede ve balıklarınızı mutlu etmek için balıklar için zararsız çeşitli su bitkileri ile ambiyans oluşturabilirsiniz. Bu balıkları diğer balık türleri ile kombine edebilirsiniz. Saldırgan bir balık değildir. Hatta havuzunuzda kurbağa benzeri çeşitli su hayvanları koyabilirsiniz. Havuzunuz normal boyutlarda ise en fazla on adet koi balığı koyunuz. Balıkların akvaryumun yıkarken genel temizlik maddelerini kullanmayınız. Bu balıkları öldürür. Bu balık çok beslenen ve renkleri sevilen bir balıktır. Bu balık genellikle sarı, kırmızı, beyaz, gri, siyah, turuncu, koyu mavi tonları ve benzeri renklerde olabilir. Koi balığı çoğu akvaryum balığında olduğu gibi sazan ailesindendir. Koi balığı diğer bireyleri ile iyi geçinir kavgacı bir balık değildir.

Koi Balığı Bakımı

Dışarıda havuzda ise soğuk mevsimlerde suyun dibine çekilecektir. Bu balık doğada çeşitli böcekler tohumlar, bitki kökleri, solucanlar ve larva benzeri besinleri yer. Yiyecek olarak pet shoplarda satılan koi yemlerini kullanabilirsiniz. Havuzundaki balıklarınızın yarısını dişi yarısını erkek seçerseniz yavrulama ihtimalleri artar. Bu balıkların yaşları arttıkça yavrulama ihtimalleri daha da yükselir. Bu balıklar 5 ila 6 gün içinde yumurtadan çıkarlar. Döllenme işlemi şöyledir; bir dişi balık uygun bir yere yumurtlar daha sonra erkek balık yumurtaları döller.

Koi balıkları yumurtladıklarında yumurtalarını ayrı bir su kabına veya havuza koymanız gerekmektedir. Koi balığı beslenmesi rahat ve dayanıklı bir balık türüdür. Ve yetiştirmesi oldukça rahattır. Sevenleri besleyenleri çoktur. Bu balığın 30 litrelik su kaplarında yıllarca besleyenleri gördüm. Bu etik açıdan uygun değildir. Sonuçta bu hayvanlar bizim emrimizden dışarı çıkamaz ve bize karşı koyamazlar. Bu nedenle onlara gerekli ortamı sağlamak bir sorumluluktur.Son zamanlarda çoğu insan stres atmak ve dekorasyon ve güzellik açısından balık havuzları istemektedir. Koi balığı bu arayışa çok uygun bir balıktır. Ayrıca bu balığın nadir renkli olanları çok yüksek fiyatlara satılabilmektedir. Bu balıkların çeşitli ülkelerde yarışmaları da yapılmaktadır.

Koi Balığı Yetiştiriciliği ve Koi Balığı Üretimi

Koi balığı çoğu ülkede yetiştirilmektedir. Bu balıkların yavrularının büyümesi ve güçlenmesi için doğal ortamlarında bulunan su bitkilerinden havuzunuzda bulundurmanız faydalı olacaktır.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments