Kızılkanat Balığı

kızılkanat balığı

Bilimsel adı : Scardinius erythrophthalmus (Lineaus,1758)

Kızılkanat balığı isimleri

İngilizce : Rudd, Redeye, Pearl roach

İspanyolca : Gardí, Escardinio

Almanca : Meefischli, Rotfeder, Weißfisch

Rusça : Krasnoperka

Kızılkanat balığı sazangiller familyasına ait bir türdür.

Kızılkanat balığı özellikleri

Sürü halinde yaşayan Kızılkanat balıkları yassı bir yapı ve yüksekçe bir sırta sahiptir. Vücutları oval ve iri pulları vardır. Başları küçük, ağızları yukarı doğru çevrik üst çenesi öne doğru çıkıktır. Gözleri portakal rengi olup üstünde kırmızı bir nokta bulunur. Kan kırmızı yüzgeçleri bazen kavun içine yakın renklerde olur. Üst kısmı ela veya kahverengi-yeşilimsi parlar. Yan tarafları çinko rengi ve karın kısımları gümüşümsü beyaz parlak renktedir. Pullarının kenarları siyahtır.

Kızılkanat balıklarında beslenme

Kızılkanat balığının menüsünde ilk sırada bitkiler yer alır, su solucanları ve kurtçuklarla da beslenirler. Suların durgun bitki faunasının kalabalık olduğu diplerde topluca yaşamayı severler. Kızılkanatların yağmurlu havalarda topluca su yüzeylerinde görüldükleri olur.

Kızılkanat balığı uzunluğu ve ağırlığı

Boyları ortalama 20.0-25.0 cm, azami boyları 61.7 cm’dir.
Ağırlıkları 200-300 gr, kayıt altına alınmış en ağır kızılkanat balığı 3.623 gr’dır.

Kızılkanat balığının dağılım haritası

kızılkanat dağılım haritası
Kızılkanat Dağılım Haritası

Ural Dağları’ndan İspanya’nın doğusuna kadar ve Finlandiya’dan İtalya’nın kuzeyine kadar yaygındır. Türkiye’nin sadece kuzeyinde bulunur.

Kızılkanat balığı üreme dönemi

Kızılkanat üç yaşında iken boyları 12 cm ağırlıkları 40 – 50 gr olduğunda yumurtlamaya başlar. Mayıs ile haziran aylarında su bitkilerinin üzerine bıraktıkları 100 bin – 200 bin arası yumurta su bitkilerine yapışık şekilde öbekler halinde olur. Yumurtaların çapı 1.5 mm dir. Üreme mevsiminde erkeklerin vücut ve başlarında kabarcıklar bulunur. Kızılkanatlar bazı sazan türleriyle aynı aylarda yumurtladıklarından bazen melez yavrular meydana gelir. Kızılkanat sakin akıntılı sular ve göllerde bulunur. Kış aylarında derinlerde bulunurlar.

Kızılkanat ve Kızılgöz balığı arasındaki farklar

Kızılkanatlar bazen Kızılgöz balığı ile karıştırılırlar. Kızılkanatın sırt yüzgeci karın yüzgecinden daha ileridedir. Kızılgözün sırt ve karın yüzgeci aynı hizadadır.

Kızılkanat balığı kılçıklı mıdır, nasıl pişirilir?

Kızılkanatların etleri kılçıklıdır. Diğer balıklarla kıyaslandıklarında lezzetli değildirler. Ancak yağda iyice kızartıldığında kılçıkları da pişer çıtır çıtır olur. Ticari değerleri minimum seviyededir. Tarama ağlar ile yakalanıp balık çiftliklerinde yem olarak kullanılmaktadırlar.

Kızılkanat balığı av yasağı dönemi

Kızılkanat av dönemi 1 nisan – 30 haziran arası yasak dönemdir. Kızılkanat yemleme yapılırsa kolay yakalanabilecek bir balıktır.

Kızılkanat avı nasıl yapılır?

Av yapılacak bölgeyi yarım saat önceden yemlemeliyiz. Kızılkanat balığı için solucan, hamur, haşlanmış mısır, mısır unu, balık unu, ayçiçeği küspesi, mısır küspesi ve diğer bir çok şeyi kullanabilirsiniz. Hamur karışımlar yapabilirsiniz. Kızılkanat için 0.25 misina 5,6 numara kanca ile canlı solucan kurt böcek yada ufak balık yavruları kullanılarak verimli avlar yapılabilir . Kızılkanat hareketli yemlere daha çok vurur.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments