Kılıç Balığı

kılıç balığı

En hızlı yüzen ve en kuvvetli balıklardandır . Ekonomik değeri fazladır. Bu balık 4,5 metre boyuna ve 600 kg ağırlığına ulaşabilmektedir. Kılıç balığı ismini kılıç gibi görünen ağzından alır. Bu balık küçükken planktonlarla beslenir. Kılıç Balığının çok fazla düşmanı yoktur. Bir dişi kılıç balığı yaklaşık 1 milyon yumurta bırakabilir.

Kılıç balıkları kısmi sıcakkanlı balıklardır. Göz ve baş kısmında sıcak kan akışı vardır.Kılıç balığının az sayıda deneyimli zıpkıncı tarafından derin sularda avlandığı bilinmektedir. Bu balığın avının geceleyin dolunayda verimli olduğu söylenir. Kılıç balığının eti biraz tatlı gibidir ve su oranı yüksektir ve çok yağlıdır.

Kılıç balığı pulsuz balıklardandır ve sırt yüzgeci iki adettir. Bu balık Akdeniz, Atlantik okyanusu ve 5 ila 30 derece sıcaklık arasındaki denizlerde ve okyanuslarda yaşar. Kafadan bacaklılar, çeşitli balıklarla beslenir. Kılıç balığı genellikle on sene yaşar. Doğduğunda pulları olan bu balıktan sonra pulsuz olur. Bu balığın avını çok derin sularda Ege ve Akdenizde yapabilirsiniz.

Yem olarak uskumru, palamut, kolyoz olabilir. Çok kalın misina kullanmanız ve oltanızın çok sağlam olması bir de oltanızın teknenize sabitlenmiş olması gerekir. Kullanacağınız kanca dayanıklı ve en az 10 cm uzunluğunda olmalıdır.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments