Izgara nasıl yapılır ?

ızgara nasıl yapılır

Izgara Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Hususlar

Yağlı et ızgaranın ateşlenmesine neden olur. Et çok yağlı ise mangal ateşten 30- 35 cm yukarıya konulmalıdır. Yağlı ette mangal ateşe çok yakın olursa ani ısınan et içerisindeki bol miktardaki yağı hızlı bir şekilde dışarı salar. Dökülen yağ közlerin tutuşmasına neden olur. Tavuk eti veya kırmızı et önceden baharatta ve sodada bekletilebilir. Böylelikle daha lezzetli olur. Izgarada balık ve tavuk pişirirken yüksek ateşte hızlı bir şekilde pişirmek önerilmez.

Izgara Ateşinin Kuvveti Nasıl Anlaşılır?

Aslında ızgara ateşinin kuvvetini test etmenin kolay bir yolu vardır. Elinizi mangal seviyesine getirin. Eğer elinizi orada 5 sn kadar tutabiliyorsanız mangal ateşi düşük sıcaklıkta, 4 sn kadar tutabiliyorsak orta sıcaklıkta, 3 sn ise orta yüksek, 2 sn ise yüksek, 1 sn ise bu seviyede sıcaklık çok yüksektir.

ızgara nasıl yapılır
ızgara nasıl yapılır

Eğer ızgaranızın pişerken lezzetli olan yağının çoğunu kaybetmesini istemiyorsak etleri 5-6 dk da bir çevirebiliriz. Bu sayede yağın bir kısmı ette kalır et kuru ve sert olmaz. Ancak etin iç kısmının da pişirilebilmesi için etin daha uzun süre pişirilmesi gerekir.

Izgara yaparken maşa kullanmak çok faydalı olacaktır. Bu sayede elimizde oluşabilecek yanıkların önüne geçebiliriz.

Izgara Temizliği Nasıl Yapılır?

Izgara telimizi yeni aldıysak ızgara telini kömür ateşinde yaktıktan sonra suyla temizleriz. Tekrar ateşte ısıtırız soğan sürdükten sonra etimizi yerleştirebiliriz. Eğer ızgaramızı daha önceden kullandıysak üzerinde bulunan yanmış et parçaları ve yanmış yağ temizlenmelidir. Bu atıklar sağlık açısından zararlıdır. Izgara telini kolay temizlemek için bulaşık teli veya tel fırça kullanabiliriz. Su ile ıslattığımız ızgaranın tüm yüzeylerini bulaşık teli veya tel fırça sürerek yanmış et parçalarını ve yağın temizlenmesini sağlarız. Bulaşık teli ile güzelce ovduğumuz ızgara telini bol su ile yıkarız. Izgara telini tekrar ateşin üzerinde yakarız. Dilersek temizlediğimiz ızgarayı ateşte yaktıktan sonra yüzeylerine yarım soğan sürerek dezenfekte edebiliriz.

Ülkemizde tavuk, tavuk parçaları, kırmızı et çeşitleri, balık çeşitleri, mantar, patlıcan, biber, domates, mısır vb. besinlerin ızgarası yaygın olarak yapılır.

Lezzetli bir ızgara için ızgara ateşi de çok önemlidir. Izgara ateşinde yaygın olarak kullanılan odun ve kömür türleri vardır. Bir kömür türü olan briket kömürü ceviz fıstık gibi besinlerin kabuklarının yakılıp preslenmesi ile üretilir. Meşe, çam portakal vb. ağaçlardan kömür üretilir. Portakal ağacı ve meşe ağacı kömürü en iyi kömürlerdendir.

Mangalda Izgara Yüksekliği Ne Kadar Olmalı, Mangal Ateşi Nasıl Yakılır?

Ateşimizi yerde yakıyorsak yakınlarda yangına neden olabilecek çalı çırpı vb. yanıcı malzemelerin olmamasına dikkat etmeliyiz. 20-25 cm yüksekliğinde iki adet taş buluruz veya taşları üst üste koyarak bu yüksekliği elde edebiliriz. Taşları aralarında mangal boyundan biraz daha az mesafe olacak şekilde koyarız. Kırık dal parçalarını ve tahta parçalarını koni şeklinde birbirine yaslayarak bir yığın oluştururuz. Yığını tutuşturmak için altına bir kağıt veya çıra parçasını yakarak koyarız. Ateş biraz tutuştuktan sonra varsa üzerine daha büyük tahta parçalarını koyarız. Tahtalar iyice alevlendiğinde üzerine kömürün yarısını koyarız. Kömürümüz tutuşuna diğer yarısını koyarız. Köz haline gelen kömürü bir sopa yardımı ile mangal genişliğinde ve eşit yükseklikte yayarız. Ateşin kuvvetine göre ızgaramızın yüksekliğini ayarlayabiliriz. Pişireceğimiz et miktarı fazla ise ikinci ızgaradan sonra ızgara yüksekliğini düşürebiliriz. Eğer kullandığımız et yağlı ise ızgaramızı daha fazla yükselterek kömürün alevlenmesini önleyebiliriz. Kömür yinede alevleniyorsa alevlenen bölgeye tuz dökülerek alevlenme önlenebilir. Eğer tavuk pişiriyorsak derisini çıkararak ateşin daha az alevlenmesi sağlanabilir. Bu deri çok fazla yağ içerir.

Mangal baharatları nelerdir?

Mangalda yaygın olarak kullanılan baharatlar şunlardır;

Pul biber

Karabiber

Tuz

Kekik

Kimyon

Dere otu

Mangal da kullanılan et ve sebze türlerine göre çeşitli baharat karışımları vardır. Pul biber, karabiber, tuz ve kekik karıştırarak tavuk ızgara için baharat karışımı oluşturulabilir. Kimyon, tuz ve karabiber den oluşan baharat karışımı et mangal ile uyumludur. Tavuk ızgara sosu biber salçası,domates salçası ve yukarıdaki tavuk baharatları karıştırılarak hazırlanır.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments