İstavrit Balığı

istavrit balığı

İstavrit balığı (Trachurus Trachurus). Türkiyede istavrit balığının üreme dönemi Nisan ve Eylül ayları arasına denk gelmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre istavrit balığının üreme dönemi , ülkemiz denizlerinde deniz suyu sıcaklığı ve buna benzer etkenlerden dolayı bölgesel farklılıklar göstermektir. Üreme dönemlerinde istavrit balıkları Karadeniz’e göç ederler.

Özellikle İstanbul boğazında ve çevresinde olta balıkçılarının en popüler balıklarından bir tanesidir. Boğazda çinekop, lüfer kadar popülerdir bu balık. Boyu 10 cm nin altında olan istavrit balıklarına kıraça denir. İstavrit balığının normal boyutları bilimsel kayıtlarda 15-30 cmdir. Kayıt alınan en büyük istavrit ise 60 cmdir.

İstavrit balığının küçükleri kıraçalar olta balıkçılığında daha büyük büyük balıkları(çinekop, sarıkanat, lüfer, kofana) yakalamak için yem olarak da kullanılırlar.

Ülkemizde en çok tüketilen balıklar arasındadır istavrit balıkları. Yaşam sahası Akdeniz kıyıları, Karadeniz kıyıları, Ege denizi, Batı Afrika kıyıları, İspanya kıyıları, Portekiz kıyıları, İranda kıyıları, Norveç güney kıyıları ve izlanda kıyılarıdır. Yani istavrit balığı ülkemiz deniz kıyılarını adeta kuşatmıştır. Hamsi, gümüş, çaça gibi küçük balıklarla beslenir.

Kolay yakalanan bir balıktır. Çok çeşit istavrit çaparisi mecuttur. Rengarenk çaparilerin kullanılmasının nedeni ise gün içerisindeki ışık miktarı, suyun bulanıklık derecesi gibi etmenlerdir. Geceleri daha açık renkte ve daha parlak tüylü çapariler tercih edilmelidir. Gündüz ise yeşil, kırmızı, turuncu gibi renkler kullanılabilir.

İstavrit balığı içerdiği potasyum , magnezyum, fosfor, protein açısından zengin ve çok faydalı bir balıktır. Özellikle tüketilmesi gereken balıklardandır. İstavrit balığını temizlemek çok kolay bir iştir, kafası koparılak iç organları parmakla bile rahatlıkla alınabilir. Kasım ve şubat ayları arası istavrit balığının en lezzetli olduğu aylardır. İstavrit balığı nasıl pişilir? Tavada mı yoksa fırında mı? Bu soruları aklınızdan geçiriyorsanız , istavrit balığı tarifi yazımıza göz atabilirsiniz.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

Sorry. No data so far.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments