Havuz Balığı

havuz balığı

Havuz balığının özellikleri nelerdir?

Bilimsel adı : Carassius carassius.

İngilizce : Crucian carp, Almanca : Karausche, Fransızca : Carpe carassin

Boy : 15-25 cm en çok 64 cm

Ortalama ağırlıkları : 300 gr

En büyükleri 2-3 kg olur

Yaşam süresi : 10 yıl

Havuz balığı, sazan balığı ailesinin bir türüdür. Renkleri genellikle metalik sarı, gri ya da yeşilimsi olur. Görüntü olarak sazana benzeseler de kuyruk yüzgeçleri daha az girintili ve yassı olan dişlerinin tek sıralı olmasıyla kolayca tanınırlar. Havuz balıklarının sırtları sazan balığına göre daha yüksekçe olup bıyıkları yoktur. Fiziksel gelişimleri yavaştır. Doğa şartlarına dayanıklı bir balıktır. Kirli su az oksijen yetersiz besin gibi faktörlere dayanıklıdır. Ufak bir su birikintisine bırakılan havuz balığı uzun süre yaşayabilir. Kurumuş su birikintisindeki çamurda bir kaç gün yaşayabilirler. Sazan balıkları ile çiftleşebilirler. Sazan balığı ile çiftleşmelerinden kısır yavrular çıktığı için sazan balığının azalmasına neden olurlar. Sazangillerin alt türüdür.

havuz balığı dağılım

HAVUZ BALIĞI DAĞILIMI

Havuz balıkları hangi ortamlarda yaşar?

Derin olmayan durgun sular ve az akıntılı suları severler. Bitkilerin yoğun olduğu yerler ve kıyı zonlarında daha cok bulunurlar.

Havuz balıkları ne ile beslenir?

Su içindeki otlar, suyun dibinde yaşayan dip hayvanları, sinek larvaları, ufak balık yavrularını da yedikleri görülmüştür.

Havuz balığı ülkemizde nerelerde yaşar?

Marmara bölgesi, Trakya, Kızılırmak Havzası, Yeşilırmak deltaları, Çoruh Havzası

Havuz balığının eti nasıldır?

Büyük olanlarının eti lezzetlidir. Ekonomik değeri düşüktür. Ülkemizde olmasa da kültür balığı olarak üretimi bazı ülkelerde yapılmaktadır.

Havuz balığı yumurtlama dönemleri

Mayıs-Haziran arası 14-20 C° sularda 150-300 000 yumurtasını otların üzerine bırakır. Eşeysel olgunluğa erkekleri 3 yaşında, dişileri ise 4 yaşında ulaşan ve üremek için büyük sürüler halinde toplanan bu balıkların yumurtlama dönemi Mayıs – Haziran aylarını kapsar. Dişi balık, sarı – yeşil renkte ve 1,5 mm çapında 300.000 adet yumurta bırakabilir. Genellikle bitki gövdelerine bırakılan yumurtalardan 6 – 8 gün sonra yavrular çıkar.

Havuz balığı avlamanın yasak olduğu dönemler.

İçsularımızdaki ekolojik açıdan zararlı balıklar

mevzuat.gov.tr

MADDE 11 – (1) Çizelge 4’de yer alan içsularımızdaki ekolojik açıdan zararlı balıkların görüldüğü sular derhal Bakanlığın en yakın il veya ilçe müdürlüklerine, amatör balıkçılık dernekleri ya da federasyonlarına bildirilmelidir. Bu grup balıklar için boy ve sayı limiti yoktur, kapalı sezon bulunmamaktadır. Bu balıkların canlı yem olarak kullanılması, bir içsudan başka bir içsuya taşınması yasaktır.

mevzuat.gov.tr

Av yasağı için ayrıca 4/2 NUMARALI AMATÖR AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞININ DÜZENLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ‘e bakabilirsiniz.

Adana, Antalya, Aydın, Denizli, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kilis, Manisa, Mersin, Muğla ve Osmaniye il sınırları içerisinde kalan bütün sularda 1 Mart – 1 Haziran tarihleri arasında, Afyon, Aksaray, Amasya, Ankara, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Düzce, Edirne, Eskişehir, Isparta, İstanbul, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Nevşehir, Niğde, Sakarya, Tekirdağ, Uşak, Yalova ve Zonguldak il sınırları içerisinde kalan bütün sularda 15 Mart – 15 Haziran tarihleri arasında, Adıyaman, Artvin, Batman, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kayseri, Malatya, Mardin, Ordu, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli ve Yozgat il sınırları içerisinde kalan bütün sularda 1 Nisan – 1 Temmuz tarihleri arasında, Ağrı, Ardahan, Bayburt, Bitlis, Erzurum, Hakkâri, Iğdır, Kars, Muş, Van il sınırları içerisinde kalan bütün sularda 15 Mayıs – 15 Ağustos tarihleri arasında, sazangillerin avcılığı yasaktır

İsrail sazanının amatör avcılığında zaman, adet, yer sınırlaması olmayıp
amatör avcılığı dönem boyu serbesttir.

https://kutahya.tarimorman.gov.tr/
!

İsrail Sazanı ve Havuz Balığı farkı nedir?

İsrail sazanı diye tabir edilen balık cinsi istilacı tür (Carassius gibelio) , Havuz balığı( Carassius carassius) ile karıştırılır. Havuz balığı yılda bir kez yumurta bırakırken israil sazanı (Carassius gibelio) yılda 4 -6 arası yumurta bırakabilir. İsrail sazanının eti lezzetsiz bol kılçıklıdır.

İsrail sazanı(Carassius gibelio)

İsrail sazanı, sazan balığı ile havuz balığının çiftleşmesi ile meydana gelmiş melez bir türdür Bu tür genellikle dişi yavrular verir. Çok hızlı bir şekilde çoğalırlar. Bulunduğu habitatta yıkıma yol açar. Balık yumurtalarıyla beslendiği için diğer balık türlerine yaşama şansı vermez. Bırakıldığı ortamda yılda 5 ile 9 kez gibi yüksek yumurtlama sayısıyla sayıca tüm balıkların önüne geçer. İsrail sazanı ülkemizde ilk olarak 1980 yılından sonra Trakya ortaya çıkmıştır. Zamanla gerek göllerde yapılan balıklandırma çalışmaları bazende balık çiftlikleri tarafından yem amaçlı kullanım için göl ve derelere salınmıştır. 1990 yıllarından sonra ülkemiz iç sularında sorun olmaya başlamış ve bir çok balık neslinin tükenme aşamasına getirmiştir.

İsrail sazanının (carassius gibelio) ülkemizde 39 akarsu, 33 göl, 67 baraj gölü ve 55 gölette yaşadığı kayda alınmıştır. Bu sonuçlara göre, 26 akarsu havzasından sadece dört tanesinde (Ceyhan, Göksu, Batı Karadeniz ve Doğu Karadeniz) Carassius gibelio kaydı bulunmamaktadır.
İsrail sazanı sayıları artarken Havuz balıkları sayıları hızlı bir şekilde azalan türler arasındadır. Havuz balığı halk tarafından tutulup tüketilmekle birlikte ticari değeri düşük bir balıktır.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments