Hamsi Balığı

hamsi balığı
Bilimsel Adı Engraulis encrasicolus
Yaşam alanıDeniz ve okyanuslar
Yaşadığı derinlik aralığı0 – 400 m
İklim bölgesiSubtropik
Hamsi balığı özellikleri

Subtropik bölge nedir?

Subtropik bölge : Oğlak dönencesi ve Yengeç dönencesi arasında kalan alandır. Ilıman veya tropik bölgeleri barındırır.

İngilizce(En) – European anchovy, Fransızca(Fr) – Anchois, İspanyolca(Sp) – Boquerón, Almanca() – Anchovis

Hamsi balığı maksimum uzunluk : 20.0 cm

(Şu ana kadar kayıt altına alınmış en büyük hamsi 20 cm’dir.)

Hamsi balığı ortalama uzunluk :  13.5 cm

En yaşlı hamsi balığı kaç yıl yaşamıştır? : 5 yıl

(Kayıt altına alınmış en yaşlı hamsi balığı 5 yaşındaydı)

Hamsi Balığının Dünya Sularındaki Dağılımı

hamsi dağılım haritası
Hamsi dağılım haritası

Doğu Atlantik: Bergen, Norveç’ten Doğu Londra’ya, İngiltere’den Cebelitarık Boğazına, Cebelitarık Boğazından Güney Afrika kıyılarına kadar Hamsi bulunur. Ayrıca Süveyş Kanalı ve Süveyş Körfezi’nde, Akdeniz, Karadeniz ve Azak denizlerinde bulunur. Ülkemizde Karadeniz ile özdeşleşen bir balıktır.

Hamsi Balığı Yıllara Göre Üretim Tablosu

TÜRMİKTAR%(YÜZDE)YIL
Hamsi228.491482011
Hamsi163.982412012
Hamsi179.615532013
Hamsi96.440362014
Hamsi193.492492015

Hamsinin yıllara göre üretim tablosu

Hamsi balığı, 2011 yılında 228.491 tonla avlanan/üretilen balıkların %48’ini oluşturmuştur. 2012 yılında 163.982 tonla avlanan/üretilen balıkların %41’ini oluşturmuştur. 2013 yılında 179.615 tonla avlanan/üretilen balıkların %53’ünü oluşturmuştur. 2014 yılında 96.440 tonla avlanan/üretilen balıkların %36’sını oluşturmuştur. Hamsi balığı, 2015 yılında 193.492 tonla avlanan/üretilen balıkların %49’unu oluşturmuştur.

Hamsi Balığı Özellikleri

Hamsi balıkları büyük sürüler halinde dolaşan kıyı balığı türleridir. Hamsiler göç eden balıklardır. Yazın kıyıya ve yüzeye yakın bölgelerde yaşarlar. Kışın hamsi balıkları daha derin sulara çekilirler. Hamsi balığının temel vücut yapısı silindiriktir. Kuyruğu çataldır, burnu aşağı doğru ve sivri bir yapıya sahiptir.

Hamsi Balığı Nasıl Avlanır?

Hamsi balığı sürülerinin etrafı ağlarla çevrilir ve ağların alt kısmı ip yardımıyla kapatılır. Kullanılan ağ ip kapandıktan sonra adeta bir çanta şeklini alır ve hamsi sürüsü bu çanta içerisine hapsedilerek tekneye çekilir.

Hamsi Tava Nasıl Yapılır?

Hamsi tava için malzemeler kg Hamsi

1,5 kg hamsi (kişi sayısına göre)
1,5 kase un (balık miktarına göre)
Tuz (Miktarı size kalmış 1-2 tutam )
4-5 yemek kaşığı sıvı yağ
Hamsi tava malzemeleri

Hamsi Tava Yapılışı

hamsi tava nasıl yapılır
Hamsi tava nasıl yapılır?

Hamsilerin iç organları temizlenir ve kafaları koparılır. Kafaları koparılıp atılan ve iç organları temizlenen hamsiler bol su ile güzelce yıkanır. Bol su ile yıkanan hamsilerin suyu iyice süzülür. Suyu iyi süzülmez ise kızgın yağda çok fazla sıçrama oluşacaktır. Hamsilerin suyunu süzdükten sonra üzerine bir iki tutam tuz serpiştirilir ve balıklar tuzlanır. Tuzlama işleminde hamsilerin tamamının eşit tuzlanması için el ile balıklar karıştırılabilir veya balıkların içerisinde bulunduğu kabı dairesel hareketlerle aşağı yukarı hareket ettirilerek balıkların tuzlanması sağlanabilir. Bu işlemden sonra hamsiler unlanır. Una bulanan hamsilerin üzerinde kalan fazlalık unlar çırpılır. Hamsi tavasına sıvı yağ dökülür ve ısıtılır. Isıtılan hamsi tavasına hamsiler daire oluşturacak şekilde dizilir.Daire şeklinde dizilen hamsiler kızartılır. Hamsilerin alt kısmı kızardıktan sonra yani piştikten sonra hamsi tavasının üzerine tavayı kapsayabilecek bir tabak konur. Tabak konduktan sonra hamsi tavasının içerisindeki yağ bir kaba süzülür. Yağı süzdükten sonra üzeri tabakla kapalı olan hamsi tavası ters çevrilir. Ters çevrildiğinde tabağın üzerinde kalan hamsiler tekrar tavaya aktarılır. Tavaya aktarılan hamsi balığına süzdüğümüz yağ tekrar dökülür. Diğer kısım da piştikten sonra hamsi tavasındaki yağ tekrar süzülür. Yağı süzülen pişmiş hamsiler servis tabağına alınır. İster sıcak sıcak, ister biraz dinlendirilmiş olarak servisi yapılabilir. Afiyet bal şeker olsun.

Kaynakça : fishbase.se, aquamaps.org, tarimorman.gov.tr : Su Ürünleri Avcılığı , 4/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

Sorry. No data so far.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments