Gezer Kurşunlu Olta

gezer kurşunlu olta

Şeytan oltası dipte gezen ve kumda gezen ve beslenen balıklara yönelik bir takımdır. Ege ve Akdeniz’de çok kullanılır. Şeytan oltası ile dipte gezen levrek, çipura, sargoz, mırmır vb. balıkları yakalamada çok başarılıdır.

Olta genel olarak gezer (delikli kurşun), fırdöndü, bir adet stoper ve tekbir kancadan oluşur. Yapımı şöyledir; yaklaşık bir metre misina kesilir ve ucuna no:6 krom çelik geniş ağızlı sivri kanca takılır, kancadan yaklaşık 20 cm öncesine kadar stoper (durdurucu) geçirilir sonra gezer kurşun stopere kadar geçirilir, misinanın diğer kısmına bir adet fır döndü takılır.

Çalışma mantığı şöyledir; Oltaya yem takıp attığınızda ileride kurşun yem yukarıda kalacak şekilde dibe iner. Yemi gören balık yemi alır ve götürmeye başlar delikli balığı çeken misinaya bağlı fırdöndü delikli kurşuna takıldığında kancada balığın ağzına takılır.

Şeytan oltası gezer olta diyerekten adlandırılır. Olta sevilen ve yaygın kullanılan başarılı bir oltadır. Misina kalınlığı 0,35 seçebilirsiniz kurşun 40 gr ve fazla olabilir.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments