Fırında Levrek Fileto Nasıl Yapılır?

fırında levrek fileto nasıl yapılır

Balık günümüzün vazgeçilmez protein kaynaklarından bir tanesidir. Balık günümüzde pek çok sofrada sıkça bulabileceğimiz bir besin türüdür. Balık içerdiği protein değeri ve vitaminlerle oldukça popüler olmakla birlikte pek çok türü ve pişirme tekniği olan çok lezzetli bir besindir. Balık yapılırken kullanılan tekniklerden bazıları ızgara veya tavada olanıdır. Balığın neredeyse her türünü besin olarak kullanabilmekteyiz.

 Balık yiyen tüketiciler de zevklerine göre onlarca farklı çeşit balığı bulabilmekte ve tercih edebilmektedir. Günümüzde gerek ekonomik olmasıyla gerekse de lezzetiyle en çok tercih edilen halik türlerinden bir tanesi de levrektir. Levrek fiyatıyla ekonomik olurken aynı zamanda boyutlarına oranla kılçık ve et oranında etin daha yüksek olduğu balık türlerinden bir tanesidir. Levrek de tıpkı tüm diğer balık türleri gibi çok farklı şekillerde yapılabilecek olup genelde tavada ya da ızgara üzerinde tercih edilir. Fırında yapılan levrekler ise genellikle fileto usulü yapılır. Bunun nedeni fırında pişen yemeklerin önemli olan kısmı yumuşak olmasıdır. Levrek de fileto olarak fırında pişirildiğinde yumuşaklığını koruyarak oldukça lezzetli bir deniz ürünü haline gelmektedir.

 Fırında Levrek fileto yapımında kullanılan malzemeler

 – 4 adet levrek fileto,

– 3 adet patates,

– yarım fincan zeytinyağı,

– 3 adet orta boy soğan,

– kekik, biberiye,

– 1 tatlı kaşığı tuz,

– yarım limon,

– 3 ile 4 diş arası sarımsak,

– kırmızı toz biber, maydanoz

 Fırında Levrek fileto yapımı

 Fırında Levrek fileto yapımı yemek tarifi olarak oldukça karmaşık gözükse de aslında yapımı çok kolay olan yemeklerden bir tanesidir. Fırında Levrek fileto yapılırken öncelikle kullanılacak olan patatesler ne çok ince ne de çok kalın olacak şekilde tek tek doğranır. Patatesler doğranırken halka şeklinde olmasına dikkat edilir. Soğanlar da tıpkı patatesler gibi çok ince ya da çok kalın olmayacak şekilde halka şeklinde doğranır. Sonrasında levrekler iyice yıkanır ve zeytinyağı ile tuz eşliğinde bir süre buzdolabında bekletilir. Bu süre 10 ile 15 dakika arasındadır. Geniş çaplı bir fırın tepsisine yemekler altına yapışmasın diye bir kat yağlı kağıt serilir.

 Öncelikle doğranmış olan patatesler onun hemen ardından da soğanlar sırayla tepsiye dizilir. Patates ve soğanlar tepsiye dizildikten sonra levrek filetolar da tepsiye dizilir. Sonrasında tepsinin köşelerine bütün sarımsaklar koyulur. Levreklerin üzerlerine baharatlar eklenir. Tüm bu işlemlerin ardından tepsinin üzerine biraz zeytinyağı gezdirilir. Maydanozlar dal şeklinde her bir balığın üzerine koyularak görsellik oluşturması sağlanır. Son olarak tepsinin üzerine yemeği tamamen kapatacak şekilde bir yağlı kâğıt daha serilir ve tepsi fırına koyulur. Önceden 180 derece ısıtılmış fırında yaklaşık 50 dakika pişirilir.

Fırında Levrek fileto servisi

 Fırında Levrek fileto servis edilirken isteğe bağlı olarak direk tepsiyle sofraya servis edilebilir. Fırında Levrek fileto direk tepsiyle servis edilebileceği gibi isteğe bağlı olarak geniş çaplı tabaklarla da servis edilebilir.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments