En İyi Izgara Hangi Balıktan Olur?

En iyi ızgara hangi balıktan olur

Hangi Balıklar Daha Lezzetlidir?

Bütün besin maddeleri insan vücudu için gereklidir. Yalnız bazı besinlerin içinde birden çok zengin proteinler bulunur. Balıkta kaliteli protein, K, A ve B vitaminlerinin yanı sıra çinko, fosfor gibi minerallerde bulunmaktadır. Bunlar da kemiklerin gelişip büyümesine katkıda bulunur.

Deniz ürünlerinin yağlı olanları enerji kaynağı olarak bilinir. Genel kültür olarak bütün balıklar ızgaraya uygun olduğu gibi yağ dokusu yüksek olanları tercih edilir. Daha çok yağsız balıklar tava yapma uygun bulunur. Bunun nedeni de yağsız balığın ızgaraya koyduğunuzda yavan kalmasıdır.

Balıkların yağlanması ise kış aylarında olmaktadır. Balıklarda yağlanma soğuklara karşı balıkların organizmaların soğuğa karşı tepkisidir. Vücutları yağlanarak soğuğa karşı koruma sağlarlar. Bu da ızgara için beklenen zamandır.

Balık türlerinde Somon balığı hem şiş de yapmak hem de ızgara yapmaya en uygun balıklardan bir tanesidir. Çipura balığı hem ızgara yapmaya hem fırında yapılmaya uygun olacağı gibi daha çok ızgara yapılması tercih edilmelidir. Fener Balığının ızgarası, tavası, şiş olarak pişirildiğinde lezzetli sonuçlar veriyor. Uskumru balığı da mangala yakışan balık türlerinden biridir. Özellikle bilgi olarak kasım aylarında daha çok yağlı olduklarından dolayı mangal yapmak daha lezzetli olacaktır. Boyutuna ya da iriliğine göre pişirmek size kalmıştır.

Lüfer balığının da ocak ve eylül ayları arasında en yağlı dönemleri olduğundan bu zamanlarda ızgarası tercih edilmesi daha lezzetli olacaktır.

Balık Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

balık seçerken nelere dikkat etmeliyiz
Balık seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Balık seçerken özellikle balıkların pullarının üzerinde olmasına bakılmalıdır. Balığın diriliğini yitirmemiş olması ve mat olmaması parlak bir deriye sahip olması gerekmektedir. Gözlerine bakıp, gözlerinin parlıyor olması da çok önemlidir. Solungaç kısımları kırmızımsı pembe olmalıdır. Bu tazeliği gösteren bir durumdur.

Bayatlayan balıkların solungaçlarının rengini kaybetmeye başladığını görebilirsiniz. Ayrıntı olarak da balığın kaslarına basıldığı zamanda izin hemen düzelmesi ve ele alındığında da kuyruk kısmının diri sert durması gerekir. Balıkçıların önünden geçtiyseniz kovaların içinde durur balıklar. Taze balıklar suya koyduğunuzda dibe batar fakat bayat balıklar suyun üzerinde yüzer. Bu durumu süpermarketlerde göremeyiz. Çünkü burada balıkların bekleme süresi olanağı yüksek olmaktadır. Eğer ki bir buzhaneden balık alacaksanız da balığın üzerinde leke olmamasına dikkat edin. Çünkü leke varsa bu balığın doğru bir şekilde dondurulmadığını gösterir.

Balık her mevsim tüketilecek bir besindir. Bazı balıklar her mevsim çıkmaz o yüzden mevsiminde tüketmek tavsiye edilir.

Izgara da Balık Nasıl Yapılmalıdır?

Balıkları ızgara yapmadan önce çipura, levrek, lüfer gibi büyük balıkların üzerine şerit çekerek üzerinden zeytinyağı, tuz, karabiber ve defne yaprağı biraz da limon kullanarak marine edip hemen pişirebilirsiniz. Bunun için öncesinde terbiye ederek bekletilmesine gerek yoktur. İsterseniz marina öncesinde balığın içini temizleyebilirsiniz. Bu noktada da içinin suyunun süzülmesi çok önemlidir. İyi bir şekilde suyu süzülmez ise terbiye ettiğiniz sosun tadını kaçıracaktır.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments