Dülger Balığı

Dülger balığı

Dülger Balığı (Zeus Faber). Vücudunun arkasında izmaritinkine benzer çok daha büyük bir leke vardır. Sırtındaki dikenler sıradışı uzunluktadır. Ve genellikle beş adettir. Dülger balığının vücudu yuvarlak ve çok geniştir. Dikey olarak çok incedir. Dülger balığının rengi zeytin rengi, kahverengi ve sarı karışımıdır.

Gözleri çok büyüktür. Dülger balığı genellikle ufak balıkları yer. Ağzı çok büyüktür. Bilinen en ağır dülger balığı üç kilogramdır. Ve ölçüldüğünde boyunun 60 cm olduğu görülmüştür. Dülger balığının diğer adı peygamber balığıdır.Peygamber balığının ortalama boyutta Olanları 0,5 kg ağırlığındadır. Dülger balığı Karadeniz, doğu atlantik Ve Akdeniz’de çok bulunur. Çoğunlukla denizin en dibinde gezer ve beslenir.

Dülger balıklarının yaşamalarının 40 ila 140 metre arasındadır. Tüm sene av yapılabilir. Dülger balığının son baharda ve yazın avı daha verimlidir. Kıyıdan fazla yakalandığı görülmemiştir. Dülger balığının mükemmel tadı ve aranması olduğu söylenir. Her türlü pişirilebilir. Dülger balığı zeytinyağında kızartılarak limon ve sarımsak koyularak yenilebilir.

SON 9 YAZI

EN ÇOK OKUNAN YAZILAR

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments